Zájazdy pre dovolenkový OŠIAĽ poriadne zdraželi: Chorvátsko až o 40 %, Taliansko ešte viac!
22. 6. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:03)
Po vlaňajšom dovolenkovom pôste prídu veľké letné hody. Väčšina z tých, ktorí si pre koronavírus minulý rok museli odoprieť pobyt pri mori, toto leto už sedieť doma nebude. Dovolenkári si chcú vynahradiť aj zameškané. Zistili to už aj v letoviskách. Hoci cestovky tvrdia, že ceny sa nezmenili, podľa ekonomickej analytičky dovolenky vo väčšine destinácií poriadne zdraželi. Hlad po dovolenkách v kombinácii s následkami pandémie však zvýšil aj ceny dovoleniek na Slovensku. Kde a koľko si priplatíme?
Zdroj: Cecilia Fabiano
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Lívia Havlíková
Galéria k článku
Slovenské cestovné kancelárie či agentúry zažili v roku 2020 doslova hrôzu. Podľa údajov Štatistického úradu im pandémia zobrala až 88 % klientov a 87 % tržieb. Kým v roku 2019 organizovane cestovalo 1,1 milióna osôb, vlani to bolo len takmer 128-tisíc osôb.
Odborníci radia pre pandémiu tento rok dovolenkovať na Slovensku, no zdá sa, že našinci ich veľmi nepočúvajú. Podľa prieskumu CK Pelikán je dopyt po cestovaní do zahraničia obrovský. Do konca tohto roka sa za hranice chystá vycestovať až 94 % Slovákov a 62 % cestovateľov plánuje tento rok dovolenkovať pri mori. Najväčší záujem je o už tradične obľúbené dovolenkové destinácie na juhu Európy. „Momentálne medzi Slovákmi vyhráva Grécko, kam mieri v lete 30 % klientov, nasleuje Turecko s 19 %, Egypt 14 %, Bulharsko 11 %, Chorvátsko 10 % a Taliansko 5 %. Slováci chcú najčastejšie osemdenný letecký zájazd do 4-hviezdičkového hotelu s all in,“ prezradila hovorkyňa cestovnej agentúry Invia Andrea Řezníčková. Záujem je aj o Španielsko, Bulharsko, Cyprus, Turecko či Jordánsko.
Anketa
Plánujete ísť v lete na dovolenku?
Cestovky tvrdia, že tento rok sa ceny nezmenili. „Nijako sa nezdražovalo, ak sa niekde ukazuje vyššia priemerná cena, je to práve tým, že si Slováci kupujú drahšie dovolenky, pretože chcú,“ povedala Řezníčková. Zároveň však priznala, že Slováci ako keby tento rok ani nepozerali na peniaze. „Nešetria, keď sa už rozhodnú vycestovať, chcú si svoju dovolenku užiť v peknom hoteli s kvalitnými službami. Míňajú aj v destinácii za suveníry, výlety a požičiavanie áut,“ dodala.
Iný pohľad na ceny však má ekonomická analytička. Upozorňuje, že zdražovanie je citeľné a to z viacerých dôvodov. „V rámci vyšších nákladov na dovolenku v zahraničí sú okrem samotnej ceny ubytovania napríklad aj vyššie ceny v reštauráciách a stravovacích zariadeniach. Ubytovacie zariadenia si tento rok účtujú tzv. pandemický príplatok v nadväznosti na hygienické štandardy, ktoré musia spĺňať. Gastro prevádzky si zarátavajú do cien aj tzv. hygienický príplatok,” konštatovala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.
Dovolenkári si najviac priplatia v Taliansku a v Chorvátsku. Zdraželo aj Grécko, Španielsko či Turecko. O koľko percent? Pozrite v »GALÉRII«
Zoznam krajín, ktoré zlacneli, je kratší, no nájdu sa aj také. V Bulharsku sú v tejto sezóne zájazdy lacnejšie o 37 %. Je to najmä preto, že Bulhari pre pandémiu znížili DPH z 20 % na 9 %. V Tunisku, ktoré je v našom cestovateľskom semafore v červenej farbe, spadli ceny o 20 %.
Článok pokračuje na ďalšej strane: PRIPLATÍTE SI AJ ZA DOVOLENKU NA SLOVENSKU! O KOĽKO? »»»
Hore išli aj poplatky za rôzne typy atrakcií a služieb, viac zaplatíte za suveníry. Drahšie sú v mnohých prípadoch aj letenky, pretože pre vyšší záujem cestovania sa zvyšujú vstupné náklady pre letecké spoločnosti.
Analytička dodala, že pod vyššie ceny dovoleniek sa podpisuje aj to, že dovolenkových destinácií, ktoré sú bezpečné z hľadiska šírenia koronavírusu, je menej, čo tlačí na samotnú cenu. „Hlavná turistická dovolenková sezóna sa pre opatrenia zúžila maximálne na štyri mesiace, čo má prirodzene vplyv na dostupnosť kapacít a ceny dovolenky," vysvetlila odborníčka.
Ak sa rozhodnete dovolenkovať v súlade s odporúčaniami epidemiológov na Slovensku, pripravte sa na to, že si priplatíte. Letná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi na 1 400 eur, čo je o 15 % viac ako vlani.
„Mnoho Slovákov si vyberá ubytovacie zariadenia s polpenziou alebo bez stravy a varia si alebo sa stravujú mimo hotela či penziónu. Priemerná cena za ubytovanie v rámci slovenských penziónov je na úrovni 74 eur na noc v izbe pre dvoch dospelých a dve deti. V rámci dopravy zarátavame benzín či naftu, ale aj náklady na taxík či miestnu dopravu. Na zábavu, čím myslíme rôzne druhy atrakcií, ako sú zábavné parky, míňame v priemere 10 eur na deň, na alkohol v priemere 12 eur. Na suveníry vynakladáme najmenšiu časť dovolenkového rozpočtu a je to v priemere necelých 5 eur,“ uzavrela analytička Fingo.
Mohlo by vás zaujímať: