Reklama

Začína sa vykurovacia sezóna, dajte si pozor, aby vám dom nezakvitol do biela

Reklama

Nepríjemný kašeľ, škriabanie v hrdle, pálenie v očiach, vyrážky, výtok z nosa, ale aj zlý spánok. Nehovoríme o chrípke, reč je o plesniach. Na jeseň má totiž vzduch vyššiu vlhkosť ako v lete a keď doma začnete kúriť, majú raj.

Plesne sa môžu objaviť prakticky kdekoľvek, okolo aj v rohoch stien, na strope, na nábytku, či na podlahe a okrem nepekného vzhľadu je na nich najhoršie to, že produkujú jedovaté látky, ktoré škodia zdraviu. V ovzduší sa dokážu vznášať niekoľko hodín, aj dní. V malých množstvách sú plesne obvykle neškodné, pri dlhodobom pôsobení však môžu vyvolávať alergické reakcie, napríklad upchatie nosa, kýchanie, nádchu, zápal spojiviek, žihľavku, astmatické príznaky, bolesti hlavy, hnačku a ďalšie ťažkosti. Spóry v dýchacom ústrojenstve bývajú príčinou vážnych mykotických infekcií pľúc.

Dôvodom, prečo sa plesniam darí, bývajú vlhké steny a okná. Často im pomáhame sami, napríklad keď neodsávame pary pri varení alebo v kúpeľni, no vlhkosť v byte sa zvýši aj sušením bielizne. ,,Ďalšou príčinou vysokej vlhkosti pre ktorú sa tvoria plesne, je kúrenie nastavené na nízku teplotu, nedostatočné alebo úplne chýbajúce zateplenie, nedostatočná či nefunkčná hydroizolácia, tepelné mosty, zlý spôsob vetrania a tiež voda unikajúca z narušeného potrubia," hovorí odborník na stavbu a rekonštrukciu zo spoločnosti Sika Branislav Augustín. ,,Zdravá stavba musí byť suchá. Ak plesne odstránite chlórom alebo octom, nevyriešite príčinu a s vysokou pravdepodobnosťou sa objavia znova. Sanácia plesnivých stien je veľká alchýmia, treba ju posúdiť veľmi dôsledne," pripomína odborník. Existuje však aj univerzálny postup, ako plesne odstrániť. ,,Vyžaduje si to čas, trochu šikovnosti a stavebnú chémiu, ktorá v prenesenom zmysle slova lieči. Pomôže odstrániť príčinu - vlhkosť z muriva, to bude potom zdravé, pretože vhodná omietka a správna hydroizolácia už vlhkosti nedovolia vsakovať do stien."

Nájdite príčinu vlhkosti

Odstraňovanie plesňou napadnutého muriva je práca pre odborníka. Oprava sa nezaobíde bez množstva prachu, vo vzduchu budú lietať miliardy spór plesní a miestnosti treba niekoľko dní intenzívne vetrať. V ,,chorom" interiéri by ste preto nemali bývať. ,,Po aplikovaní chemickej bariéry proti prenikaniu vlhkosti je potrebné steny ďalej správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúčam hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, vhodnú na ručnú aplikáciu. Môžete ju použiť na interiérovú i exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietku," radí Augustín. Darmo však budete sanovať, ak najprv neodstránite príčinu vlhkosti. Ak napríklad preniká poškodenou tepelnou izoláciou, respektíve cez tepelný most, snaha bude zbytočná. Vlhnutie múrov prenikaním spodnej vody do pivnice alebo kondenzovaním pár v nezateplenej streche môžete vyriešiť aj na jeseň, na izolovanie sa totiž môže celoročne použiť striekaná PUR pena. ,,Aj tieto práce ale majú robiť výhradne špecialisti. Striekaná izolácia sa nedá aplikovať svojpomocne. A navyše, odborne urobená práca znamená výbornú izoláciu s dlhou životnosťou a dvadsaťpäťročnou zárukou," zdôrazňuje Lukáš Kmenta zo spoločnosti HBS.

Vetrajte každý deň

Okná môžete vymeniť ešte aj pred zimou. ,,Ak sa rosia, majú pleseň na tesnení, netesnia, alebo sú príčinou vzniku tepelných mostov, je určite namieste zvážiť ich opravu alebo výmenu. Vymieňajte opatrne, premyslite si, či ich budete meniť z interiéru alebo exteriéru. Hrubá sila môže výrazne poškodiť ostenia, nadpražia i parapety okien," podotýka Augustín. Bez ohľadu na vek a stav je dobré zabrániť ich roseniu. Na to nepotrebujete žiadnych expertov, stačí ak dodržíte niekoľko praktických vecí. Aspoň dvakrát denne 5 - 10 minút miestnosti vetrajte, ideálne prievanom, aspoň na istú časť dňa odstráňte z okien žalúzie, záclony alebo závesy, ktoré bránia dobrej cirkulácii vzduchu okolo okien a vyzrážané vodné pary z okien pravidelne zotierajte.

V kúpeľni a kuchyni:

- riziko, že vám na jeseň zakvitne dom plesňami znížite aj tým, že nebudete bielizeň sušiť na radiátoroch

- ak nemáte sušičku, využite dobre vetranú miestnosť, ktorá ale neslúži na spanie

- mokré uteráky a osušky nenechávajte v kúpeľni, ak v nej nemáte okno na vetranie a nemá väčšiu rozlohu

- dvere na kúpeľni nechávajte čo najčastejšie otvorené, ak v nej nie je nainštalovaný odsávač pár a je v nej zvýšená vlhkosť, malú veľkú službu urobí odvlhčovač

- v kuchyni pri varení používajte odsávač pár

Zdroj: archív

Lacnou pomocou je tesnenie okien

Nevypínajte kúrenie, utierajte prach

Majte pod kontrolou aj kúrenie, ak ho vypínate neušetríte, náklady na vykúrenie studeného interiéru sú oveľa vyššie ako na temperovanie. Vtedy je aj menšia šanca, že steny, podlaha, strop alebo nábytok začnú plesnivieť. Nábytok nedávajte tesne k stene, ideálne je, aby bol od nej niekoľko centimetrov, lepšie bude tadiaľ prúdiť vzduch a zníži sa riziko vzniku plesní. Praktickou a jednoduchou prevenciou vzniku alebo ďalšieho rozširovania plesní je aj pravidelné utieranie prachu, na ňom sa spóry veľmi rady držia a nezabúdajte ani na otvorené dvere v interiéri cez deň, keď nikto nepotrebuje súkromie. Aj takýmto spôsobom bude vzduch v miestnosti lepšie cirkulovať a nebude taký vlhký.