Začína sa vykurovacia sezóna. SKONTROLUJTE si radiátory: V TÝCHTO mestách sa už kúri. Aj u vás?
17. 9. 2024, 21:16
Vykurovacia sezóna začína, podľa vyhlášky, 1. septembra a končí 31. mája. Reálne sa však kúrenie spúšťa až keď priemerná denná teplota vonku klesne pod 13 °C aspoň dva dni po sebe a predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, že by sa malo otepliť.
Zdroj: Thomas Banneyer
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Na aktuálne klimatické podmienky, požiadavky odberateľov o vykurovanie v chladných častiach dňa, a tiež z dôvodu vytvorenia podmienok pre odberateľov na odskúšanie svojich technologických zariadení pred vykurovacou sezónou, reagovali teplári v Bratislave, Trnave, Žiline a Martine spustením vykurovania do skúšobnej prevádzky od piatka 13. septembra.
Skúšobná prevádzka znamená, že v prípade krátkodobého zvýšenia teploty vzduchu počas dňa nad 17 °C, automatická regulácia zabezpečí prerušenie vykurovania. Vykurovanie sa opätovne obnoví pri poklese teploty pod 15 °C. Preto je dôležité skontrolovať radiátory v dome.
Počas uplynulej vykurovacej sezóny dodali teplári viac ako 1,8 milióna MWh tepla, čo predstavuje 94 % dodávok v predchádzajúcej vykurovacej sezóne. "Vykurovacia sezóna 2023/2024 sa začala ako v prvom v závode v Martine, 19. septembra 2023, a najdlhšie sme dodávali teplo zo závodu vo Zvolene, a to do 5. mája 2024. Vykurovacia sezóna trvala 205 dní, čo je o 38 dní kratšie, pričom priemerná teplota vo vykurovacom období bola približne o 0,9 °C vyššia ako vlani. Najnižšiu priemernú teplotu sme počas nej namerali v závode v Žiline, a to takmer – 10,7 °C," uviedol výrobný riaditeľ teplárenského holdingu Juraj Mydliar.
A aká bude tá nadchádzajúca? Súčasťou prípravy na novú vykurovaciu sezónu a jednou z dôležitých úloh prevádzkovateľov horúcovodných rozvodov sústav centralizovaného zásobovania teplom je údržba tepelno-technologických zariadení.
Keďže téma dekarbonizácie patrí v sektore výroby tepla medzi top témy, ktoré formujú budúcnosť teplárenstva na Slovensku, aktuálna vykurovacia sezóna 2024/2025 je poslednou, počas ktorej sa bude v závode Košice vyrábať teplo a teplá úžitková voda z čierneho uhlia, čím sa každoročne zníži produkcia emisií CO2 o 54 000 ton. K ďalším úsporám primárnej energie, a tým k znižovaniu tvorby emisií prispievajú ako zvyšovanie účinnosti kombinovanej výroby elektriny a tepla, tak aj znižovanie tepelných strát v rozvodoch už spomínanými rekonštrukciami.