Energetický štítok je povinné označenie určitých elektrických spotrebičov, ktoré spotrebiteľovi prezradí, koľko elektrickej energie využije daný spotrebič počas prevádzky. Inými slovami, vyjadruje jeho energetickú náročnosť.
V galérii nájdete nové energetické štítky k rôznym spotrebičom>>Štítky sú európske označenie spotrebičov fungujúce už od roku 2001. Predtým boli spotrebiče označované iba číslom, čo bolo však pre ľudí veľmi neprehľadné, a preto EÚ prišla s návrhom znázorniť spotrebu graficky.
Rozlúčte sa so znamienkom +
Od roku 2001 fungoval starý systém štítkov, ktorý zahŕňal aj kategórie A+,A++ a A+++, avšak nebral ohľad na to, že moderné spotrebiče sú už viac-menej všetky úsporné, a stále by museli pribúdať nové "pluská". Minulý rok sa preto systém kategorizácie spotrebičov zmenil na efektívnejší.
Energetické štítky od roku 2021
Systém štítkov Európska únia minulý rok zjednodušila a momentálne existujú iba kategórie G, F, E, D, C, B a A. Spotreba energie ani parametre daného spotrebiča sa nemenia, nové značenie je len prispôsobenie sa rýchlo vyvíjajúcej sa dobe a zjednodušenie orientácie pre zákazníkov.
Nové energetické štítky sa vzťahujú na tieto spotrebiče:
- Chladničky a mrazničky do domácností
- Práčky a práčky so sušičkou
- Umývačky riadu
- Svietidlá
- Elektronické displeje a televízory
Pod farebnými kolónkami stále nájdeme číselný údaj, koľko presne spotrebič spotrebováva energie. Pri chladničkách a mrazničkách je tento údaj vyjadrený za 1 rok. Pri televízoroch a svietidlách je to spotreba za 1000 hodín a pri práčkach a sušičkách za 100 cyklov.
QR kód zjednoduší vyhľadávanie informácií o spotrebičoch
Každý nový energetický štítok musí obsahovať QR kód, ktorý vás po naskenovaní nasmeruje na európsku databázu EPREL. Tam si môžete spotrebič porovnať s podobnými výrobkami a rozhodnúť sa pre najvýhodnejšiu kúpu.
Môžete ušetriť až stovky eur ročne
Najdôležitejšie pravidlo, ktorým sa pri kúpe spotrebičov treba riadiť, je pravidlo zelenej. Tá najzelenšia kategória A vám minie najmenej peňazí. Spotrebiče v danej kategórii sú možno trochu drahšie, ale z dlhodobého hľadiska vás vyjdú oveľa menej, keďže vám ušetria peniaze za energiu.
Keď porovnáme jednotlivé kategórie G, F, E, D, C, B a A, je medzi nimi rozdiel vždy cca 20 percent spotreby energie. Ak si kúpite produkt označený červenou, za rok na jeho prevádzku miniete o 100 percent viac energie, ako keby ste sa rozhodli pre zelený spotrebič.