Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vyznajte sa v nových pravidlách už od zajtra: 15 kľúčových otázok k opatreniam

V obchodoch platí okrem nosenia rúška, dezinfekcie rúk a dvojmetrových odstupov aj minimálny priestor pre zákazníka a to 10 metrov štvorcových na osobu.

Zdroj: Archív NMH

Reklama

Situácia je vážna, a preto už od štvrtka 1. októbra čaká Slovensko nová vlna opatrení proti šíreniu koronavírusu. Hromadné podujatia budú zakázané, obmedzia sa otváracie hodiny v baroch a reštauráciách, rúška budú povinné aj vonku. Mnohým Slovákom však nie je jasné, čo všetko je dovolené a čo zakázané. Ústredný krízový štáb navyše prijal aj viacero výnimiek. Pozrite si odpovede na 15 kľúčových otázok k sprísneniu opatrení.

1. Ktoré hromadné podujatia sa rušia?

Zakázané budú kultúrne, športové, spoločenské, firemné, cirkevné a iné hromadné podujatia. Platiť bude celkový zákaz hromadných podujatí. Rušia sa teda aj divadelné predstavenia, konferencie, koncerty či kiná. Vláda má pripraviť kompenzačné opatrenia na vykrytie strát v dôsledku zrušených podujatí.

2. Ako to bude so svadbami a s pohrebmi?

Svadby, pohreby a krsty majú výnimku, to znamená, môžu sa konať, ale iba obrady. Následné hostiny v prevádzkach verejného stravovania nie sú povolené. O povolenom počte účastníkov na obradoch ešte rozhodne ústredný krízový štáb. Výnimka sa bude vzťahovať na podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívny PCR test na COVID-19 nie starší ako 12 hodín. Organizátor bude povinný nahlásiť konanie takéhoto podujatia regionálnemu úradu verejného zdravotníctva 48 hodín predtým.

3. Môžeme oslavovať päťdesiatku?

Krízový štáb rodinné oslavy priamo nezakazuje, odporúča ich však preložiť. „Čo by som chcel zdôrazniť, sú rodinné oslavy. Tie nevieme nejakým spôsobom príkazne zakázať, aby sa nekonali. Ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa rodinné oslavy preložili na vhodnejší čas,“ vyzýva hlavný hygienik Ján Mikas.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zásadné slová Matoviča a Mikasa po krízovom štábe: Aké sú nové opatrenia?

    4. Budú povolené omše v kostoloch?

    Bohoslužby v kostoloch, púte či iné cirkevné stretnutia budú zakázané. „Ani omše sa nebudú konať, musí sa nájsť nejaký spôsob, možno vysielania cez internet alebo televíziu,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Výnimku budú mať len ceremoniály ako krst, sobáš a pohreb. Limit účastníkov na obradoch je ešte predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR. Oslava po obrade je zakázaná.

    5. A čo športové zápasy? Budú aspoň bez divákov?

    Zrejme nebudú možné ani športové zápasy bez divákov, a to ani pri obmedzení počtu ľudí v hľadisku. „S vysokou pravdepodobnosťou budú zrušené,“ uviedol hlavný hygienik. Výnimku by mohli udeliť v prípade, že by všetci športovci mali negatívny test na koronavírus nie starší ako 12 hodín. Športové tréningy budú mať výnimku.

    Čítajte ďalej: Ako budú fungovať obchody a reštaurácie

    6. Zakážu fitnescentrá či plavárne?

    Fitnescentrá ostanú otvorené, všetci návštevníci však musia nosiť rúško. V prípade plavárne či wellness budú rúška odporúčané v spoločných priestoroch, ako sú šatne či recepcia.

    7. Ako budú otvorené reštaurácie? Kto má výnimku?

    Otvárací čas pre reštaurácie, podniky, kantíny, bufety či kaviarne bude od 6.00 do 22.00. Zákaz platí pre všetky zariadenia verejného stravovania, kde sa nedá sedieť. Výnimku nonstop prevádzky majú rozvoz stravy a nápojov či predaj cez okienko. V reštauráciách platí nosenie rúška, aj odstup 2 metrov. Rúško si môžete sňať len pri konzumácii nápojov a jedál.

    8. Čo sa zmení v obchodoch?

    V obchodoch a obchodných domoch budú naďalej povinné rúška a dezinfekcia rúk, dodržiavať sa musia dvojmetrové odstupy. Obmedzený bude počet zákazníkov podľa veľkosti prevádzky – jeden zákazník na plochu 10 štvorcových metrov. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu. V prípade obchodných domov sa to bude prepočítavať na jednotlivé prevádzky, nie na spoločné priestory.

    9. Budú rúška povinné aj vonku?

    Áno, ak sa stretnete s ľuďmi mimo spoločnej domácnosti a nachádzajú sa na vzdialenosť menšiu ako 2 metre. To znamená, že ak pôjdete do prírody s rodinou, rúška mať nemusíte, no keď sa priblížite k cudziemu človeku, mali by ste si rúško nasadiť. Výnimky majú deti do 3 rokov, sluchovo či mentálne postihnutí ľudia. Povinnosť nosiť rúška sa predlžuje školákom druhého stupňa ZŠ, pre prvý stupeň budú rúška dôrazne odporúčané.

    10. Hrozí zatvorenie škôl?

    Školy sa riadia semaforom, a teda regionálne úrady verejného zdravotníctva zatvárajú triedy, kde sú potvrdené prípady nakazených. Vysoké školy budú musieť zabezpečiť dištančné vzdelávanie a vyprázdniť internáty tam, kde je to možné.

    Čítajte ďalej: Ako to bude s cestovaním

    11. Budú povolené návštevy v nemocniciach?

    Všetky zdravotnícke zariadenia a zariadenia sociálnych služieb dostanú dôrazné odporúčanie, aby neumožnili návštevy svojich pacientov a klientov. Výnimku budú predstavovať len návštevy osôb k umierajúcim pacientom.

    12. Čo znamená vyhlásenie núdzového stavu?

    V stredu by ho mala vyhlásiť vláda. Tentoraz by mal platiť všeobecne, nielen na oblasť zdravotníctva ako počas prvej vlny. Štát by počas núdzového stavu mohol zdravotníkom nariadiť povinnosť pracovať, obmedziť by mohli aj pohyb ľudí či zakázať vychádzanie z domovov v určitom čase. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, najviac na 90 dní.

    13. Sprísni sa režim na hraniciach?

    Z pôvodného plánu uzatvoriť hranice s Rakúskom a Maďarskom zišlo. „Zatiaľ sme to vyhodnotili, že opatrenia k týmto dvom krajinám by neboli efektívne,“ povedal Mikas. S Českom ostávajú hranice zatvorené. Výnimku majú ľudia, ktorí sa vedia preukázať negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. Do domácej karantény nemusia ísť ani pendleri, zdravotníci, opatrovatelia, športovci, umelci či poľnohospodári. Musia sa však na hraniciach preukázať potvrdením.

    14. Kto to bude kontrolovať?

    Premiér upozornil, že sa zvýšia kontroly. „Zároveň sme požiadali Policajný zbor o zabezpečenie dôslednej masívnej kontroly dodržiavania týchto opatrení. Samozrejme, aj za sankcionovania ľudí, ktorí tieto opatrenia dodržiavať nebudú,“ varoval Igor Matovič.

    15. Aké pokuty vám môžu udeliť?

    Previnilcovi, ktorý poruší nariadenie vlády o nosení rúška, bude udelená pokuta. Tá môže dosiahnuť v blokovom konaní hranicu až 1000 eur, v správnom konaní dokonca 1659 eur. Za porušenie zákazu hromadného podujatia vám môžu dať pokutu až do 20-tisíc eur.


    Mohlo by vás zaujímať:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS