1. Ktoré hromadné podujatia sa rušia?

Zakázané budú kultúrne, športové, spoločenské, firemné, cirkevné a iné hromadné podujatia. Platiť bude celkový zákaz hromadných podujatí. Rušia sa teda aj divadelné predstavenia, konferencie, koncerty či kiná. Vláda má pripraviť kompenzačné opatrenia na vykrytie strát v dôsledku zrušených podujatí.

2. Ako to bude so svadbami a s pohrebmi?

Svadby, pohreby a krsty majú výnimku, to znamená, môžu sa konať, ale iba obrady. Následné hostiny v prevádzkach verejného stravovania nie sú povolené. O povolenom počte účastníkov na obradoch ešte rozhodne ústredný krízový štáb. Výnimka sa bude vzťahovať na podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívny PCR test na COVID-19 nie starší ako 12 hodín. Organizátor bude povinný nahlásiť konanie takéhoto podujatia regionálnemu úradu verejného zdravotníctva 48 hodín predtým.

3. Môžeme oslavovať päťdesiatku?

Krízový štáb rodinné oslavy priamo nezakazuje, odporúča ich však preložiť. „Čo by som chcel zdôrazniť, sú rodinné oslavy. Tie nevieme nejakým spôsobom príkazne zakázať, aby sa nekonali. Ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa rodinné oslavy preložili na vhodnejší čas,“ vyzýva hlavný hygienik Ján Mikas.

4. Budú povolené omše v kostoloch?

Bohoslužby v kostoloch, púte či iné cirkevné stretnutia budú zakázané. „Ani omše sa nebudú konať, musí sa nájsť nejaký spôsob, možno vysielania cez internet alebo televíziu,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Výnimku budú mať len ceremoniály ako krst, sobáš a pohreb. Limit účastníkov na obradoch je ešte predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR. Oslava po obrade je zakázaná.

5. A čo športové zápasy? Budú aspoň bez divákov?

Zrejme nebudú možné ani športové zápasy bez divákov, a to ani pri obmedzení počtu ľudí v hľadisku. „S vysokou pravdepodobnosťou budú zrušené,“ uviedol hlavný hygienik. Výnimku by mohli udeliť v prípade, že by všetci športovci mali negatívny test na koronavírus nie starší ako 12 hodín. Športové tréningy budú mať výnimku.

Čítajte ďalej: Ako budú fungovať obchody a reštaurácie