Národný onkologický ústav bude mať nového RIADITEĽA: Čo sľubujú pacientom traja kandidáti?
19. 12. 2022, 16:40 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:45)

Už v stredu sa má rozhodnúť o novom riaditeľovi Národného onkologického ústavu (NOÚ), kde liečia pacientov s rakovinou z celého Slovenska. Posledné výberové konanie malo podľa Transparency International nejasné podmienky, výber súčasného šéfa Tomáša Alschera spochybnil aj jeden z kandidátov Jozef Dolinský. S čím idú kandidáti do boja o post šéfa kľúčovej nemocnice dnes a ako nastavilo podmienky ministerstvo zdravotníctva?
Zdroj: Michal Svítok
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Michal Svítok
Galéria k článku
Podmienky na výber nového kandidáta NOÚ určuje rovnako, ako pred štyrmi rokmi, rezort zdravotníctva internou smernicou. Zatiaľ čo sa na výberovom konaní v roku 2018 zúčastnili iba dvaja kandidáti, tento rok sú v hre tri mená. O post riaditeľa sa uchádza primár oddelenia ambulantnej chemoterapie v NOÚ Patrik Palacka, primár oddelenia klinickej onkológie a bývalý dlhoročný šéf NOÚ Jozef Dolinský a tretím kandidátom je terajší riaditeľ Tomáš Alscher.
Detaily výberového konania však ministerstvo do poslednej chvíle uchovávalo v tajnosti. „Aktuálne ministerstvo zdravotníctva spracováva a vyhodnocuje doručené žiadosti o zaradenie do výberového konania. Zloženie členov výberovej komisie, termín a podrobnosti výberového konania zatiaľ neboli stanovené. O ďalších podrobnostiach budeme informovať,” odpovedali nám stručne presne pred týždňom. Výberové konanie nakoniec stanovili na 21. 12., čo sú tri dni pred Vianocami.
Výber nového riaditeľa NOÚ už v roku 2018 kritizovala organizácia Transparency International, rovnako ako aj pacientske organizácie. Až po výzve ministerstvo napokon pristalo na verejné vypočutie dvoch kandidátov a umožnilo verejnosti sledovať výberové konanie, avšak bez možnosti kladenia akýchkoľvek otázok. V roku 2015 zas otriasla ústavom kauza krádeže onkologických liekov. Mali byť do nej zapletení zamestnanci NOÚ a pracovníci farmafiriem. Podľa obvinení „kšeftovali“ s liekmi, na čo mali upozorniť ich kolegovia.
KANDIDÁTOM NA POST RIADITEĽA NOÚ SME POSLALI ROVNAKÉ OTÁZKY. Článok pokračuje na druhej strane >>>
Tomáš Alscher, doterajší riaditeľ
Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
- V NOÚ pôsobím od roku 2012. Keď sa pozriem okolo seba, som presvedčený, že sa nám spoločnými silami úspešne darí vytvárať našim pacientom také podmienky, ktoré im ľahšie pomáhajú zvládnuť ich náročné životné obdobie a zároveň vytvárať stabilné a príjemné pracovné prostredie pre našich kolegov. Zároveň cítim podporu a vôľu spolupracovať na plánovaných projektoch na všetkých úrovniach nemocnice.
Zdroj: Jakub Kotian
Na snímke generálny riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher.
NOÚ je v červených číslach. Keby ste vyhrali výberové konanie, ako by ste zefektívnili jeho financovanie? A to na strane príjmov aj výdavkov?
Z hľadiska sledovania vývoja hospodárenia NOÚ v období posledných štyroch rokov je zrejmé, že NOÚ dlhodobo vykazuje pozitívnu EBITDU a teda pozitívny prevádzkový výsledok. V roku 2022 pracujeme na dosiahnutí tohto cieľa, napriek viacerým negatívnym aspektom, ktoré majú vplyv na hospodárenie všetkých zdravotníckych zariadení v SR. Z hľadiska negatívneho vývoja na hospodárenie najviac vplývali nedostatočné platby zo zdravotných poisťovní, navýšenie nákladov na energie v celkovom objeme 1,5 milióna eur v porovnaní s rokom 2021 (kompenzácia nákladov by mala byť uskutočnená v decembri 2022) a rast cien jednotlivých nákladov v dôsledku inflácie.
Aké sú hlavné body a vízie vášho projektu?
- Jednotlivým prioritám a plánom do budúcnosti sa venujem podrobne približne na 50 stranách vo svojom projekte rozvoja NOÚ, ktorý som predložil v rámci výberového konania. Považujem za korektné a správne, aby som ich v prvom rade predstavil výberovej komisii na výberovom konaní a až potom oboznamoval verejnosť.
Samozrejme, mojim cieľom je naďalej rozvoj poskytovanej zdravotnej starostlivosti s využitím moderného materiálno-technického vybavenia s podporou kvalifikovaného a vzdelaného personálu, zavádzanie nových medicínskych postupov, podpora a rozvoj existujúcich programov. Prioritou je zlepšenie manažmentu pacienta pri poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ako aj kvalita života onkologického pacienta.
Čo výnimočné sa vám ako odborníkovi podarilo dosiahnuť?
- Po nástupe do funkcie generálneho riaditeľa NOÚ v roku 2018 sa mi podarilo dosiahnuť stabilizáciu personálneho zabezpečenia Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny vrátane jeho kompletnej modernizácie a obnovy prístrojového vybavenia .
Za ostatné štyri roky sa nám spoločne s mojím tímom podarilo zrealizovať viacero významných projektov, z ktorých profitujú predovšetkým naši pacienti. Zrekonštruovali sme viac ako 6 000 m2 oddelení, desiatky pacientskych izieb, vyšetrovní, čakární a ambulancií.
Čo prvé urobíte ak sa stanete šéfom NOÚ?
V prvom rade sa budem tešiť, že môžem naďalej chodiť do práce, ktorá ma napĺňa a je súčasťou môjho profesijného života už takmer jedenásty rok, čo tu pracujem. Kontinuálne spoločne s tímom kolegov budeme pracovať na úlohách a výzvach, ktoré sme si spoločne naplánovali do nasledujúceho obdobia.
O ĎALŠOM KANDIDÁTOVI SI PREČÍTATE NA DRUHEJ STRANE >>>
Jozef Dolinský, primár oddelenia klinickej onkológie a dlhoročný bývalý šéf NOÚ
Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
- V ústave pôsobím už 24. rok. Onkológia je mojou srdcovou záležitosťou. Chcel by som nadviazať na úspešné roky 2012 - 2016, keď som ústav viedol. Realizovali sme na slovenské pomery výnimočné projekty, napr. vybudovali sme najväčšie Oddelenie ambulantnej chemoterapie, úplne novú a bezpečnejšiu Transplantačnú jednotku, komplexné Centrum chirurgie prsníka, jediné akútne Oddelenie paliatívnej starostlivosti, ako i ďalšie, a pritom sa nám darilo hospodáriť vyrovnane. Vytvorili sme totiž vlastný model viaczdrojového financovania ústavu.
Zdroj: archív
Jozef Dolinský
NOÚ je v červených číslach. Keby ste vyhrali výberové konanie, ako by ste zefektívnili jeho financovanie? A to na strane príjmov aj výdavkov?
Strata ústavu za prvých 10 mesiacov narástla na cca 3,5 milióna EUR, očakávaná ku koncu roku 2022 - 5 miliónov EUR. Môj projekt Vízia NOÚ 2023-2027 ponúka konkrétne opatrenia v oblasti medicínskej ako aj finančno-ekonomickej stratégie, ktorých cieľom je zvrátiť tento negatívny trend.
Bude potrebné prenastaviť systém financovania NOÚ (vrátane DRG) tak, aby pokrýval reálne náklady za uskutočnené výkony a liečbu. Zároveň by som chcel intenzívne rozvíjať osvedčený model tzv. viaczdrojového financovania ústavu, pravidelné príspevky od nášho zriaďovateľa (MZ SR), pokračovať v strategickom partnerstve s našou vlastnou neziskovou organizáciou, viac spolupracovať so súkromným sektorom (aj cez PPP projekty), využívať rôzne granty a dotácie (veľké spoločnosti, ich Nadácie, Plán obnovy) a rokovať o podpore aj s mestom Bratislava a BSK.
Aké sú hlavné body a vízie vášho projektu?
- Doviesť NOÚ k vyrovnanému hospodáreniu. NOÚ musí mať ambíciu byť lídrom v poskytovaní modernej a bezpečnej onkologickej starostlivosti nielen na Slovensku, ale aj v regióne V4. Môj projekt rozvoja NOÚ je zameraný predovšetkým na ľudí, na našich zamestnancov, pacientov a ich rodiny. Práve oni sú kľúčoví. Zamestnanci musia byť adekvátne a férovo ohodnotení a musia mať kvalitné a bezpečné podmienky pre výkon svojej práce.
Čo výnimočné sa vám ako odborníkovi podarilo dosiahnuť?
-Mnohé z toho, čo sa mi podarilo ako manažérovi dosiahnuť máte možnosť vidieť, keď sa prechádzate po ústave. Ústav som počas môjho vedenia vnímal ako moju prirodzenú vizitku, preto som sa vždy usiloval o jeho dlhodobý rozvoj. Spoločne sme v r. 2011 - 2022 zrealizovali viac ako 15 významných rekonštrukčných projektov, ktoré sme financovali duálne, z prostriedkov NOÚ a OZ. OZ podporilo NOÚ sumou približne 3 milióny eur.
Prostredie, v ktorom naši pacienti absolvujú liečbu, považujeme za dôležitú, neoddeliteľnú súčasť liečebného procesu. A tak postupne vznikol koncept - Prostredie, ktoré lieči - Liečba umením.
Čo prvé urobíte ak sa stanete šéfom NOÚ?
Bezprostredne začnem rokovať so zamestnancami NOÚ s cieľom predísť očakávaným odchodom do Nemocnice Bory, ktorej súčasťou bude i Onkologické Centrum a Rádioterapeutické oddelenie. Budem sa chcieť stretnúť aj s ostatnými kandidátmi na post riaditeľa NOÚ a diskutovať o ich predstavách a skúsenostiach a ich prípadnom zapracovaní do plánu rozvoja NOÚ. NOÚ prechádza komplikovaným obdobím, kedy sú spoločné úsilie a práca veľmi dôležité.
O ĎALŠOM KANDIDÁTOVI SI PREČÍTATE NA DRUHEJ STRNE >>>
Patrik Palacka, primár Oddelenia ambulantnej chemoterapie v NOÚ
Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
- Viac ako desať rokov intenzívne vnímam chýbajúcu dlhodobú víziu rozvoja NOÚ, ktorá by reflektovala dynamický vývoj svetovej onkológie, rovnako ako absenciu osobností vo vedení organizácie, ktoré by takúto víziu aj dokázali zrealizovať. To sú dva hlavné dôvody, pre ktoré som sa rozhodol kandidovať na pozíciu riaditeľa NOÚ.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
JUDr. MUDr. Patrik Palacka, Onkológ, NOU
NOÚ je v červených číslach. Keby ste vyhrali výberové konanie, ako by ste zefektívnili jeho financovanie? A to na strane príjmov aj výdavkov?
S ohľadom na súčasne nastavenie národného systému dokážeme momentálne tlačiť predovšetkým na zvýšenie a udržanie výkonnosti lôžkových oddelení, ktoré zabezpečujú podstatné príjmy organizácie. Súčasne však musíme začať intenzívne lobovať za katalogizovanie zdravotných výkonov, ktoré už pomerne dávno realizujeme, avšak poisťovňami nie sú vôbec uhrádzané.
Adekvátne platby za ambulantné výkony sú kľúčové, pretože v súčasnosti generujú ročnú stratu na úrovni približne 1,5 mil. EUR ročne. K energetickým úsporám prispeje plánovaná rekonštrukcia súčasných priestorov a výstavba nových pavilónov. K reštrikcii dostupnosti liekov, ŠZM, rovnako ako ani redukcii počtu zamestnancov nepristúpim nikdy, pretože počas môjho vedenia musí mať slovenský onkologický pacient zabezpečenú špičkovú zdravotnú starostlivosť.
Aké sú hlavné body a vízie vášho projektu?
- Program stratégie rozvoja má 43 konkrétnych cieľov, pričom najväčší dôraz kladiem na pacientov a zamestnancov organizácie. Všetky definované ciele považujem za dôležité a záväzné pre nasledujúce päťročné obdobie
Z medicínskeho hľadiska bude prioritný rozvoj programu transplantácie u pacientov so solídnymi nádormi, roboticky-asistovanej chirurgie, urologickej onkológie, intervenčnej rádiológie a štúdií fázy 1.
Čo výnimočné sa vám ako odborníkovi podarilo dosiahnuť?
- Primárom Oddelenia ambulantnej chemoterapie som sa stal v roku 2017. Elektronizácia systému poskytovania ambulantnej onkologickej starostlivosti bola obrovská výzva, s ktorou som sa pasoval v rokoch 2017 – 2020, pričom tento proces prebieha kontinuálne ďalej.
Počas covidového obdobia som ako člen krízového štábu organizácie mimoriadne aktívne participoval na všetkých projektoch a stál v čele očkovacej kampane. S očkovaním súvisí aj vedecký projekt, ktorého parciálne výsledky boli medializované a publikované v zahraničných odborných časopisoch.
Čo prvé urobíte ak sa stanete šéfom NOÚ?
Rozsiahly externý audit cielený na hospodárenie organizácie a personálny manažment v období uplynulých desiatich rokov. Potrebujeme definitívne uzavrieť minulosť a poučiť sa z nej. Ako budúci riaditeľ nesmiem opakovať chyby svojich predchodcov.