Pôvodne mali byť prvé čierne okresy už tento týždeň, na žiadosť regionálnych hygienikov k tomu ešte nedošlo. Teraz je však už situácia neúnosná. Tento týždeň v utorok sme dosiahli rekord tretej vlny v počte nových prípadov, keď za jediný deň pribudlo 2 406 nových prípadov koronavírusu. Za posledný deň pribudlo 1 871 pozitívnych PCR testov. V nemocniciach pre nový koronavírus pribúda približne 100 prípadov denne.

Novú MAPU a aké opatrenia platia u vás, si pozrite >>V GALÉRII<<

Podľa šéfa Inštitútu zdravotníckych analýz Mateja Mišíka sa situácia v najbližších týždňoch nezlepší. Ku koncu októbra by denne mohlo pribúdať asi 3 000 prípadov, nemocnice budú prijímať 150 až 200 pacientov za deň. Pre ochorenie COVID-19 by mohlo v októbri zomrieť 450 až 550 osôb.

Mišík poukázal na veľké regionálne rozdiely. Najhoršia situácia je na severe a severovýchode Slovenska, kde budú od pondelka prvé čierne okresy. Najprísnejšie opatrenia budú platiť pre Bardejov, Čadcu, Kysucké Nové Mesto, Starú Ľubovňu a Svidník. Pozitivita PCR testov v týchto okresoch je viac ako 25 %, čo znamená, že každý štvrtý otestovaný má pozitívny výsledok.

Ťažké časy čakajú reštaurácie, ktoré nebudú môcť pustiť nikoho do interiéru ani na terasu. Bez ohľadu na režim, aký si zvolia (základ, OTP, očkovaní), môžu mať už len okienkový predaj alebo rozvoz. V bordovej farbe mohli otvoriť pre očkovaných s tým, že pri stole mohli sedieť najviac štyria ľudia alebo členovia jednej domácnosti. Terasy sú pre očkovaných v bordovej farbe bez obmedzení.

V čiernej farbe nemôžu fungovať už ani hotely a penzióny. Kým v bordovom okrese sa môžu zaočkovaní ľudia ubytovať bez obmedzení a ubytovacie zariadenia môžu s istými limitmi fungovať aj v režime OTP, v čiernej fáze sú okrem karanténnych ubytovní zakázané.

Hromadné podujatia v čiernych okresoch budú môcť byť len pre kompletne zaočkovaných, aj to len do 100 osôb za prísnych protiepidemických opatrení. Organizátori si budú musieť povinne viesť zoznam účastníkov. To isté platí aj pre bohoslužby s rozdielom, že tie sa budú môcť konať aj v režime OTP (očkovaní, testovaní, tí, čo prekonali COVID-19).

V čiernych okresoch sú úplne zakázané svadobné hostiny, kary či večierky v reštaurácii alebo v inom zariadení verejného stravovania, a to aj pre plne zaočkovaných. V bordovej farbe môže byť na svadbe, kare či oslave 20 plne zaočkovaných ľudí. Povolené sú len obrady ako sobáš, krst, pohreb a pod. Úplnú stopku dostanú fitká, wellnessy, akvaparky a kúpele.

Čo sa týka bazénov a plavární, tie môžu byť otvorené takisto len pre plne zaočkovaných, a to pre maximálny počet 10 osôb s tým, že organizované skupiny sa riadia podľa športového automatu.

Napriek sprísneniu opatrení minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) tvrdí, že nechce ľudí trestať. „Nechceme pôsobiť reštriktívne, ale edukačne, aby ľudia pochopili, že jediná cesta je očkovať sa a dodržiavať opatrenia,“ vyhlásil minister.

Školy budú otvorené naďalej aj v čiernych okresoch. Potvrdil to po štvrtkovom rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling (SaS). „Všetky školy pre žiakov vo všetkých okresoch sú stále otvorené. Zatvárať sa budú len na základe pozitívnych prípadov individuálne jednotlivé triedy,“ vysvetlil minister školstva.

V covid automate sú v opatreniach pre čierne regióny uvedené aj nočný zákaz vychádzania či zákaz cestovania z čierneho, resp. do čierneho okresu. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však potvrdil, že tieto obmedzenia zatiaľ nebudú platiť. „Toto zatiaľ nevnímame ako nutné. Covid automat má odporúčací charakter, rozhodujú vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva,“ vyjadril sa Lengvarský.

V akej farbe bude váš okres si pozrite na druhej strane >>