Cukríky plné farbív

O nič lepšie na tom nie sú ani cukríky! Látka pridaná vo farbivách, v gume a plastoch sa skrýva aj v mnohých obľúbených značkách cukríkov. Priemyselné odvetvia totiž často používajú oxid titaničitý, aby výrobkom dodali farbu a lesk.

Podľa zistení výskumníkov ich výrobcovia cukríkov, šalátových dresingov či žuvačiek pridávajú do svojich výrobkov. Populárne "pochúťky" rýchleho občerstvenia od veľkých reťazcov, ako sú napríklad McDonald's a Burger King, obsahujú dokonca malé množstvo priemyselných chemikálií nazývaných ftaláty, zlúčeniny používané na výrobu ohybných plastov. 

Podľa Daily Mail štúdia zverejnená v roku 2021 testovala 64 jedál rýchleho občerstvenia z národných reťazcov vrátane McDonald's, Burger King, Pizza Hut, Taco Bell a Chipotle a zistila, že väčšina z nich obsahuje tieto chemikálie. Predtým boli spájané so zdravotnými problémami vrátane narušenia hormónov, neplodnosti a zvýšeného rizika poruchy pozornosti.

V posledných týždňoch odborníci varujú aj pred červenými potravinárskymi farbivami, ktoré výrobcovia pridávajú do cukríkov, ale nachádzajú sa aj v limonádach, ktoré sú spájané s rakovinou a so zápalovým ochorením čriev. 

Prečítajte si aj: