Reklama

Slováci vykúpili DREVO! Čím budeme kúriť cez zimu? TOTO si myslia odborníci!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Priplatíme si za vstup do Tatier? Pozrite sa, ktoré služby sú spoplatnené CENNÍKOM!
    Reklama

    Horiaci kozub či piecka môžu byť túto zimu luxusom! Na Slovensku totiž máme nedostatok palivového dreva. Jeho cena vyletela na dvojnásobok a hrozí, že chudobnejší budú kúriť, čím sa bude dať. Čo je horšie, zásoby palivového dreva sa nám minuli a všetko, čo sa priebežne vyrobí, sa okamžite predá. Minister životného prostredia pristúpil k ráznemu kroku a mimoriadne povolil predaj dreva na kúrenie z národných parkov. Čo na to odborníci?

    Dopyt po dreve trhá rekordy a ľudia sa z obavy narastajúcich cien zásobujú aj na niekoľko zím! Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) navrhol v tejto súvislosti ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi (OĽANO), v ktorého pôsobnosti je štátny podnik Lesy SR, aby pristúpil ku regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia. Ministerstvo poukazuje na fakt, že napríklad v roku 2020 sa zo Slovenska vyviezlo 2,3 miliónov metrov kubických dreva, čo predstavovalo cca štvrtinu celkovej ťažby. Lesy SR však nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku, ubezpečuje o tom ministerstvo pôdohospodárstva, v ktorého gescii tento štátny podnik je.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Najdrsnejšie zábery z hasenia v Českom Švajčiarsku: Takto to vyzerá v OHNIVOM PEKLE!

      Situácia s palivovým drevom je tento rok kritická. „Momentálne evidujeme na celom Slovensku enormný záujem o palivové drevo. Na expedičných skladoch sú poradovníky, ktoré sú na niektorých skladoch už do konca roka naplnené,” povedala nášmu denníku hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR, Marína Debnárová. „Lesy SR aktuálne žiadne zásoby palivového dreva nemajú, to, čo sa priebežne vyrobí, sa okamžite predá,“ hovorí, pričom dodala, že palivové drevo tvorí len malú časť produkcie štátneho podniku. Primárne sa ani nevyrába, ide o vedľajší produkt pri výrobe cennejších sortimentov.

      Komodita má v časoch enormného zdražovania obrovskú hodnotu. Ceny dreva stúpili dvojnásobne a rásť budú pravdepodobne až do skončenia hroziacej energetickej krízy. Len pre porovnanie, kým v januári tohto roku mal na Gemeri jeden kubický meter palivového dreva z ihličnanu hodnotu 20 eur, v júli malo rovnaké množstvo hodnotu 45 eur, čo je nárast o viac ako sto percent. Kotlami a pieckami pritom podľa envirorezortu vykuruje stále približne 350-tisíc slovenských domácností.

      Budajovo ministerstvo v tejto súvislosti avizovalo, že čoskoro spustia predaj palivového dreva z národných parkov pre domácnosti, čo inokedy nie je v letných mesiacoch bežné. Ako to bude vyzerať v praxi? Riaditelia národných parkov majú podľa envirorezortu za úlohu čo najviac využiť doterajšiu logistiku predaja, na ktorú sú zvyknutí obyvatelia obcí v národných parkoch. „Starostovia obcí a ich obyvatelia budú informovaní zo strany jednotlivých správ národných parkov, že národné parky majú ako prioritu práve zásobovanie palivovým drevom,“ dodali.

      Vyjadrenie šéfa TANAP-u a exministra Mičovského nájdete na druhej strane >>>

      Riaditeľ nášho najstaršieho národného parku, šéf TANAP-u Pavol Majko, potvrdil, že s predajom dreva začínajú v týchto dňoch. „Od prvého augusta sme pripravení uvoľniť činnosť, tzv. samovýroba, čo je príprava palivového dreva v podhorských dedinách tak, ako to bolo zaužívané v minulosti. Znamená to, že ľudia si môžu požiadať v ochrannom obvode o palivové drevo, napríklad v Tatranskej Javorine. Takýto človek si zaplatí za drevo, ale ťažobnú činnosť si zabezpečuje on sám za podmienok, ktoré mu nastavíme,“ hovorí šéf TANAP-u. Ubezpečil, že nadmerné výruby lesov v národnom parku nehrozia, keďže na tento účel sú vyhradené samostatné plochy.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO Francúzsko bojuje s lesnými požiarmi na juhu krajiny: DESIVÉ ZÁBERY!

        Exminister životného prostredia Ján Mičovský tvrdí, že ak budeme s lesmi logicky hospodáriť, získame isté percento dreva, ktoré budeme môcť vždy spracovať ako obnoviteľný zdroj na energetické účely. „Naše lesy sú jediným obnoviteľným zdrojom energie. My musíme urobiť jednu vec a to pripraviť materiál do vlády, ktorý hovorí o potenciále slovenských lesov. Produkovať obnoviteľne trvalo drevenú hmotu aj za účelom palivového spracovania a na to máme nielen naše lesy, ale aj 300-tisíc hektárov plôch, ktoré nie sú zaradené poriadne do lesa. Sú to takzvané biele plochy, ktoré by sme mali postupne premeniť na plantáže palivového dreva,“ hovorí Mičovský.

        Plantáže by sa podľa neho mali založiť rýchlorastúcimi drevinami, ako topoľ alebo vŕba. „Na tento účel sa môžu použiť hoci aj nekvalitné poľnohospodárske pôdy, ktorú sú nespôsobilé na iné hospodárske účely. Takýmto spôsobom môžeme podporiť výrobu energie z vlastných lesov. Ten potenciál tu je,“ myslí si. Rovnako ako Majko, ani podľa Mičovského nie sú naše lesy v ohrození.

        „Ak sa dodržia všetky postupy, aj zákonné aj lesnícke, a pokiaľ sme poriadni hospodári, nebudeme rúbať kvalitné drevo a nebudeme prerubovať určité množstvo dreva na to, aby sme mali palivo. V lese máme tri percentá paliva, čiže my z toho lesa nemôžeme zrazu dodať 10 percent, to je vykrádanie,“ uzavrel bývalý minister.

        Prečítajte si tiež: