Dopyt po dreve trhá rekordy a ľudia sa z obavy narastajúcich cien zásobujú aj na niekoľko zím! Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) navrhol v tejto súvislosti ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi (OĽANO), v ktorého pôsobnosti je štátny podnik Lesy SR, aby pristúpil ku regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia. Ministerstvo poukazuje na fakt, že napríklad v roku 2020 sa zo Slovenska vyviezlo 2,3 miliónov metrov kubických dreva, čo predstavovalo cca štvrtinu celkovej ťažby. Lesy SR však nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku, ubezpečuje o tom ministerstvo pôdohospodárstva, v ktorého gescii tento štátny podnik je.

Situácia s palivovým drevom je tento rok kritická. „Momentálne evidujeme na celom Slovensku enormný záujem o palivové drevo. Na expedičných skladoch sú poradovníky, ktoré sú na niektorých skladoch už do konca roka naplnené,” povedala nášmu denníku hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR, Marína Debnárová. „Lesy SR aktuálne žiadne zásoby palivového dreva nemajú, to, čo sa priebežne vyrobí, sa okamžite predá,“ hovorí, pričom dodala, že palivové drevo tvorí len malú časť produkcie štátneho podniku. Primárne sa ani nevyrába, ide o vedľajší produkt pri výrobe cennejších sortimentov.

Komodita má v časoch enormného zdražovania obrovskú hodnotu. Ceny dreva stúpili dvojnásobne a rásť budú pravdepodobne až do skončenia hroziacej energetickej krízy. Len pre porovnanie, kým v januári tohto roku mal na Gemeri jeden kubický meter palivového dreva z ihličnanu hodnotu 20 eur, v júli malo rovnaké množstvo hodnotu 45 eur, čo je nárast o viac ako sto percent. Kotlami a pieckami pritom podľa envirorezortu vykuruje stále približne 350-tisíc slovenských domácností.

>>> O KOĽKO IŠLI HORE CENY DREVA? TABUĽKU NÁJDETE V GALÉRII <<<

Budajovo ministerstvo v tejto súvislosti avizovalo, že čoskoro spustia predaj palivového dreva z národných parkov pre domácnosti, čo inokedy nie je v letných mesiacoch bežné. Ako to bude vyzerať v praxi? Riaditelia národných parkov majú podľa envirorezortu za úlohu čo najviac využiť doterajšiu logistiku predaja, na ktorú sú zvyknutí obyvatelia obcí v národných parkoch. „Starostovia obcí a ich obyvatelia budú informovaní zo strany jednotlivých správ národných parkov, že národné parky majú ako prioritu práve zásobovanie palivovým drevom,“ dodali.

Vyjadrenie šéfa TANAP-u a exministra Mičovského nájdete na druhej strane >>>