Výrobcovia základných slovenských potravín upozorňujú, že už teraz sú na hrane a môžu byť byť nútení zastaviť výrobu. Dôvodom sú neudržateľné náklady, ktoré zapríčinil skokový rast energií.

„Ceny plynu oproti septembru minulého roka stúpli o 170 %. Ceny elektrickej energie lámu rekordy a sú oproti minulému roku dvojnásobne vyššie. Od plynu a elektrickej energie sme pri našej výrobe úplne závislí,“ povedal Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Anketa
Zdajú sa vám potraviny v obchodoch drahšie?

V podobnej situácii sú aj mliekari, mäsiari či sladovníci. Vyzývajú vládu, aby urgentne našla riešenie pre podniky, ktoré Slovákov zásobujú potravinami. Pekári varujú, že základné potraviny ako pečivo už nie sú schopní dodávať reťazcom pod výrobné náklady.

„Ak vláda zlyhá pri riešení tejto energetickej krízy, čoskoro sa môže stať, že na pultoch obchodov bude problém nájsť čerstvý chlieb a pečivo. A ak, tak za budú výrazne vyššie ceny,“ upozornil Milan Lapšanský.

Dopady sú o to zdrvujúcejšie, že ceny všetkých podstatných nákladových položiek od surovín, cez obalové materiály a energie až po cenu palív skokovito vzrástli takmer súčasne. „Môže sa stať, že potravinárska výroba na Slovensku skolabuje“ upozornil Milan Lapšanský.

Mohlo by vás zaujímať: