Reklama

Vyriešia nedostatok zdravotníkov Ukrajinky? Sestry varujú: Na TOTO sa vám vykašlú!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyriešia nedostatok zdravotníkov Ukrajinky? Sestry varujú: Ani ony z tých platov nevyžijú!
    Reklama

    Pandémia naplno ukázala, že v nemocniciach chýbajú sestry a ďalší zdravotníci. Nasľubovali im vyššie platy, no k ničomu nedošlo. Nepočíta s tým ani rozpočet na tento rok, ani dofinancovanie zdravotníctva, ktoré tento týždeň ohlásili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Nedostatok personálu by mohol vyriešiť nábor Ukrajiniek. Komora sestier však hovorí, že z tých platov nevyžijú ani oni.

    O 500 až 600 sestier menej pracuje v nemocniciach každý rok. Sestry odchádzajú najmä z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku, ale aj pre náročnosť práce za nízke ohodnotenie. Vyše 100 ich každý rok odíde pracovať do zahraničia, najmä do Česka a Rakúska. Spolu ročne odíde zo zdravotníctva približne 900 sestier a mladých nastúpi len okolo 300. Už do pár rokov tak môže byť situácia v nemocniciach neúnosná.

    „Požadovali sme zvýšenie minimálne o 30 %. Keďže máme nedostatok sestier a pôrodných asistentiek, je dôležité, aby sa venovala pozornosť aj finančným stimulom. Ďalším dôvodom je očakávaná inflácia a zvyšovanie cien, aj 30-percentné navýšenie platov v tomto roku by bolo minimum, čo by zlepšilo situáciu zdravotníkov,“ povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová. Do systému treba prilákať viac absolventov. „Mladým ľuďom nemáme čo ponúknuť. Chcú zarobiť a nechcú byť v práci neustále, nechcú mať 30 hodín nadčasov mesačne,“ doplnila.

    Základná mzda pre registrovanú sestru sa pohybuje okolo 900 eur mesačne, čo v čistom predstavuje 630 eur. Samozrejme, sestry majú aj príplatky, no chodia zo služby do služby a je to na úkor ich voľného času.

    Anketa

    Zaslúžia si podľa vás sestričky vyššie platy?

    Aj keď minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sľuboval, že situáciu zlepší, zatiaľ sa nič nedeje. Rozpočet na tento rok s nimi nepočíta. „Hlavným cieľom zdravotníctva na najbližšie obdobie musí byť stabilizácia personálu, tak, bohužiaľ, v tomto návrhu sa nezohľadňujú tieto naše požiadavky. Verím tomu, že v ďalšom kole rokovaní dôjde ku konsenzuálnej zhode,“ vyjadril sa minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred októbrovým rokovaním s premiérom, na ktoré niesol 15 možností na úpravu platov zdravotníkov.

    Ako to ministerstvo vyrieši? Čítajte na ďalšej strane

    Minister dal dokonca vypracovať analýzu, ktorá porovnáva slovenské platy s platmi zdravotníkov v okolitých krajinách. O výsledkoch zatiaľ ministerstvo neinformovalo. A zdá sa, že na vyššie platy môžu sestry a ďalší zdravotníci zabudnúť. Aj dofinancovanie v sume 365 miliónov eur totiž počíta len s peniazmi na drahšie energie a zákonné zvýšenie platov podľa automatu, teda každoročnou valorizáciou.

    „Navýšenie zdrojov pre zdravotníctvo tiež reaguje na zvyšovanie platov vyplývajúce z tzv. mzdového automatu. Takisto reflektuje zvyšovanie platov vzhľadom k 350-eurovým príplatkom na konci roka a tiež 7-eurovým tzv. covidovým príplatkom, pretože to zvyšuje priemerný plat,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

    Situáciu by teraz mohli vyriešiť zdravotníci, ktorí ušli pred vojnou. „Treba si uvedomiť, že ani ukrajinské sestry nebudú pracovať za nejakú smiešnu mzdu, pretože ak tu žijú a mienia sa tu usadiť, tak aj ich sa týka otázka nákladov na bežný život,“ povedala šéfka sestier Lazorová. Dodala, že sestier z Ukrajiny, ktoré budú spĺňať podmienky vzdelania, nebude tak veľa.

    Najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava od ruskej invázie ešte žiadne ukrajinské sestry neprijala.

    Prečítajte si tiež: