Reklama

Odstaví Putin od plynu aj Slovensko? Drsné slová analytika: TOTO sa stane!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ceny plynu po zastavení dodávok vyskočili. Heger: Západnú jednotu a solidaritu Rusko nezlomí!
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Dekrét Vladimira Putina naberá reálne kontúry, Rusi už posielajú prvé faktúry za svoj zemný plyn v rubľoch. Poliaci a Bulhari v tejto mene odmietli zaplatiť, a tak im Rusko zatvorilo kohútiky. Ruble odmieta aj Slovensko, premiér Eduard Heger však ubezpečil, že na prípadné vypnutie ruského plynu sme pripravení. Odborník však tvrdí, že bez následkov to nebude!

    Od utorka cez Poľsko a Bulharsko prúdi z Ruska už len tranzitný plyn do iných štátov. Rusi navyše Poliakov a Bulharov varovali, aby sa nesnažili brať si z tohto plynu, lebo inak znížia tranzitné objemy.

    Slovensko bude platiť najbližšiu faktúru za plyn už 20. mája. Energetický analytik Ján Pišta predpokladá, že príde v rubľoch. „SPP bude musieť rozmýšľať, čo urobí,“ vyjadril sa analytik.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Minister hospodárstva Sulík: Hrozí odstavenie Slovenska od ruského plynu?

      Dodal, že ak by nám Rusko zastavilo plyn podobne ako Poľsku či Bulharsku, zásoby by nám vydržali približne do jesene. Už tohtoročná zima by bola kritická. „Niečo je v zásobníkoch, niečo tečie zo Západu, niečo cez LNG, lenže potom ten plyn dôjde. Bude treba hneď od začiatku robiť šetriace opatrenia. Táto zima by bola kritická a možno dôjde k takým výrazným obmedzeniam, ktoré si teraz ťažko predstavujeme,“ dodal Pišta.

      Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ubezpečil, že Slovensku dnes okamžitá stopka dodávok ruského plynu či ropy nehrozí. „Slovenská strana, konkrétne SPP, má uhradené všetky svoje záväzky a boli akceptované ruskou stranou," povedal. Minimálne do 20. mája bude situácia s platbami za plyn ustálená, nakoľko Slovensko je jednou z posledných krajín, ktorá bude za aktuálne dodávky platiť. Sulík dodal, že Slovensko bude na výrazné obmedzenie dodávok ruského plynu pripravené podstatne skôr, ako do roku 2027. Podľa neho však nie je prvoradé úplné odstrihnutie sa od ruského plynu, ale diverzifikácia dodávok.

      Premiér Eduard Heger (OĽaNO) zopakoval, že postoj Slovenska sa nemení - za plyn budeme platiť len v eurách. Zastavenie dodávok plynu do Poľska podľa neho dokazuje, že Rusko je absolútne nespoľahlivý obchodný partner a musíme pokračovať v zbavovaní sa energetickej závislosti od Moskvy. „Slovenská republika je pripravená čeliť obdobným obštrukciám zo strany Ruska, akým dnes čelí Poľsko. Západnú jednotu a solidaritu Rusko nezlomí,“ napísal slovenský premiér na Facebooku.

      Podľa zdroja blízkeho Gazpromu už štyria odberatelia ruského plynu z Európy sa pristúpili na požiadavky Moskvy a za surovinu zaplatili v rubľoch.

      Anketa

      Čo by malo urobiť Slovensko?

      Čítajte na ďalšej strane: Kto by pocítil výpadok ruského plynu na Slovensku ako prvý?

      Analytik Ján Pišta: Stopku by ako prvé pocítili Duslo Šaľa či Slovnaft

      Prečo chcú Rusi platby za plyn v rubľoch?

      - Odkedy Putin vydal svoj dekrét, mnohí si to vysvetľovali tak, že môžu pokračovať v platbách za plyn v eurách alebo dolároch, pričom Gazprombank následne tieto platby konvertuje na ruble a prevedie Gazpromu. To je však nedorozumenie. Ide o to, kto bude znášať kurzové riziko. Podľa tohto by ho znášalo Rusko a Gazprombank. Lenže zámer bol podľa mňa taký, že Rusko chce presunúť kurzové riziko na protistrany.

      Dá sa to nejako obísť?

      - Protistrana môže previesť dostatočné množstvo dolárov, eur na svoj devízový účet a na základe nejakej aukcie, ktorú urobí moskovská burza, sa to prevedie na ruble a z toho sa zaplatí tá faktúra.

      Kde by sme pocítili vypnutie ruského plynu ako prvé?

      - Prvý je priemysel. Tam, kde netreba plyn pre vykurovanie alebo varenie. Také Duslo Šaľa, alebo Slovnaft, alebo železiarne, veľké podniky, ktoré používajú plyn na svoje technologické procesy a majú veľké odbery. Potom by to boli zrejme nejaké paroplynové elektrárne. Teplárne a domácnosti až úplne nakoniec.

      Ak Rusko zatvorí kohútiky do Európy, čo bude robiť s tým plynom?

      - Niekoľko mesiacov ho dokáže tlačiť do svojich zásobníkov, majú pomerne veľkú kapacitu. Predpokladám, že do augusta, septembra môže plniť svoje zásobníky. Keď ho potom ďalej nebude posielať, tak bude musieť zastavovať ťažbu. To môže byť dosť veľký technický problém - ani nie zastaviť to, ale potom, ak budú chcieť znova začať ťažiť.

      Prečítajte si tiež: