Výdavky na zdravotníctvo budú stúpať: Pocítia to výrazne aj naše peňaženky, tvrdia analytici
20. 11. 2023, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)

Slovenské zdravotníctvo bude v najbližších dekádach výrazne ovplyvňovať starnutie obyvateľstva. Ľudia sa už dnes dožadujú nových spôsobov liečby, ktoré však často prichádzajú s nezanedbateľnou cenovkou. Počet starých, a teda viac chorých ľudí, sa bude v budúcnosti len zvyšovať. Tento vývoj bude nutne spojený so stúpajúcimi výdavkami na zdravotníctvo. Upozorňuje na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Zásadnou otázkou je pôvod nových zdrojov. Tie môžu byť buď verejné, alebo súkromné. V prípade verených zdrojov bude podľa analytikov INESS nutné buď zásadne zmeniť štruktúru priorít vo verejnom rozpočte, alebo radikálne zvýšiť dane a odvody.
„V prvom prípade by to znamenalo vykonať značné škrty najmä pri plošných sociálnych výdavkoch. V druhom prípade by to znamenalo zvýšenie už i tak značného daňovo-odvodového zaťaženia, najmä práce," uviedli analytici. Aj vzhľadom na zlý stav verejných financií je podľa nich rýchlejší rast toku verejných zdrojov do zdravotníctva v najbližších rokoch veľmi otázny.
V prípade súkromných zdrojov by išlo o kombináciu väčšej spoluúčasti pacientov, pripoistenia a prítoku súkromného kapitálu. „Aj v tomto prípade budú zmeny náročné. Téma spoluúčasti je totiž politicky citlivá," uviedli analytici INESS. Funkčný trh s pripoistením si zasa vyžaduje legislatívne zmeny. Súkromný kapitál pritom nepríde do prostredia vysokej neistoty a politického rizika.
Jedným z krokov na jeho prilákanie by však mohlo byť podľa analytikov rozdelenie a odpredaj štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Nielenže by tento krok do štátnej pokladnice priniesol nezanedbateľné finančné zdroje, ale do zdravotníctva by vniesol aj viac konkurencie a stability," tvrdia analytici INESS. Starnutie obyvateľstva pri súčasnej štruktúre financovania zdravotníctva z verejných zdrojov pritom znamená aj menej ekonomicky aktívnych platcov odvodov.