Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zdražovanie ešte nekončí, analytici ŠOKUJÚ: Inflácia čoskoro presiahne 20 percent!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slováci sa boja investovať: Pozrite, o aké peniaze prichádzate! Vložiť stačí len 50 eur
    Zdroj: Partners Investments
    Reklama

    Medziročná hodnota inflácie stúpla v júli 2022 na 13,6 percenta, medzimesačne vzrástla o 0,8 percenta. Rastie už v poradí piaty mesiac za sebou a naposledy sa v takýchto číslach pohybovala v roku 2000. Zdražovanie pociťujú Slováci najmä pri platení v potravinách, niektoré bežné položky ako olej, mäso či obyčajný chlieb sa stávajú luxusným tovarom, pri ktorom treba zvažovať, či si ho kúpiť a ako často si ho dopriať. Analytici navyše nemajú dobré správy, o pár mesiacov vraj môže inflácia prekročiť aj hranicu 20 percent.

    Analytici sa zhodujú, že práve teraz v lete dosahuje inflácia tohtoročné maximálne hodnoty. „Aktuálny vývoj vysiela isté signály, že inflácia dosahuje v týchto mesiacoch svoj vrchol a v druhej polovici roka by mohla začať postupne klesať,“ informoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. „Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné, keď ceny budú stále nahor tlačiť vyššie ceny energií, potravín i ich sekundárne efekty prelievajúce sa do dopytovej inflácie. Inflácia by tak mala zotrvať na úrovni okolo 12 až 13 percent až do konca roka,“ vyjadril svoj názor Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

    Spotrebiteľské ceny piaty mesiac za sebou rástli dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností, potraviny a bývanie vrátane energií, boli medziročne drahšie takmer o pätinu. Podľa dát Štatistického úradu aktuálne ťahali ceny nahor najmä drahšie pevné palivá, chlieb a mäso.

    „Rast spotrebiteľských cien bol opäť plošný a stále prechádzal cez väčšinu hlavných položiek spotrebného koša. Napriek tomu sa dá povedať, že k rastu (i zrýchleniu) inflácie v posledných mesiacoch najviac prispievajú ceny potravín,“ podotkol Ľubomír Koršňák. Najviac vystrelili ceny olejov, a to až o 52,4 percenta. O viac ako 20 percent zdraželi chlieb a pečivo, mlieko, syry, vajíčka aj mäso.

    „Inflácia je dnes do veľkej miery hnaná cenami vstupov, najmä energií a potravín. Na výraznejšie poľavenie inflácie je preto potrebné, aby krajiny vyriešili najmä problémy vyplývajúce z ruskej invázie na Ukrajinu, napríklad spôsob vývozu ukrajinských obilnín do sveta či zabezpečenie dostatočného objemu plynu či ropy. Práve vysoká neistota na trhu o tom, či bude energií dostatok, drží v súčasnosti ceny vysoko, resp. spôsobuje ich výrazné kolísanie,“ vysvetlil analytik Matej Horňák.

    Dobrou správou je, že pohonné látky by mohli mierne zlacnieť. „Pohonné látky boli v júli o 37 percent drahšie ako vlani, ale medzimesačne, teda oproti júnu, sa ich ceny znížili o 1,5 percenta. Vďaka tomu došlo v júli aj k miernemu medzimesačnému zníženiu cien v doprave. Očakávame, že v ďalších mesiacoch bude mierny medzimesačný pokles cien pohonných látok pokračovať,“ informovala analytička 365.bank Jana Glasová. Zdražieť by však mohli služby. „Drahé energie a potraviny sa premietajú aj do rýchlo rastúcich cien služieb – v reštauráciách a kaviarňach, v ubytovaní, v oblasti cestovania a dovoleniek, ale napríklad aj v službách osobnej starostlivosti,“ dodala.

    Slováci už nezvládajú splácať podlžnosti, čo im radí analytik? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

    Mnohé slovenské domácnosti už rekordné ceny nezvládajú a obyčajný nákup v potravinách sa pre ne mení na nočnú moru. Asociácia slovenských inkasných agentúr očakáva, že v najbližšom období pravdepodobne dôjde k nárastu nesplácaných pohľadávok týkajúcich sa obyvateľov aj firiem. Najvyššia inflácia od roku 2000 a časovo oneskorený nárast miezd a dôchodkov si vyžiadajú svoju daň. Ľuďom na konci mesiaca ostáva čoraz menej peňazí a niektorí už potrebovali siahnuť na finančné rezervy, upozornila asociácia.

    „Počas pandémie sa príjmy zásadne nemenili, no výdavky mnohým ľuďom klesli. Domácnosti si tak mali možnosť dotvoriť finančnú rezervu a priblížiť sa k finančne zodpovednému správaniu,“ konštatoval ekonóm Pavel Škriniar. Uvoľnenie opatrení a snaha dohnať zameškané však prišli v čase postupného rastu cien. Míňanie pri vyšších cenách zhoršilo stav finančných rezerv a výsledkom je, že Slováci sú na tom horšie ako pred pandémiou.

    Asociácia upozornila na makroekonomické dáta Národnej banky Slovenska. Z nich vyplýva, že zatiaľ čo pred pandémiou miera úspor dosahovala približne 10 percent, počas pandémie táto miera vzrástla približne na 13 percent. Odvtedy je však zaznamenaný plynulý pokles až približne k šiestim percentám. „Z pohľadu bežných ľudí je teraz nanajvýš vhodné v maximálnej miere konsolidovať svoje financie a sústrediť sa na vybudovanie minimálne trojmesačnej až šesťmesačnej rezervy, napríklad cez obmedzenie výdavkov. Dôležité je nezvyšovať zadlženie, a ak sa dá, jednorazovo vyrovnať podlžnosti s najvyššími úrokovými sadzbami,“ uviedol prezident asociácie Martin Musil. Pokiaľ sa dlžník dostane do bodu, keď už nedokáže splácať dlhy, základom je podľa Musila komunikácia s veriteľmi.

    Anketa

    Zvládate ešte zdražovanie?

    Odporúčanie pre jednotlivcov, ako zvládnuť súčasný rast cien, je náročné generalizovať aj podľa analytika Horňáka. „Finančná situácia ľudí je rozličná. V krátkodobom horizonte, pri akútnej potrebe pokrytia vyšších výdavkov, je dobré zanalyzovať si domáci rozpočet, jeho položky, štruktúru a hľadať možné úspory. V strednodobejšom horizonte je zaujímavé zamyslieť sa nad znižovaním energetickej náročnosti domácnosti, napríklad prostredníctvom spotrebičov s nižšou spotrebou elektriny, výmeny (zastaralého) vykurovacieho zdroja,“ poradil.

    Aká bude inflácia budúci rok? Kedy presiahne 20% a kedy sa konečne dostane na jednociferné číslo? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

    Odborníci však varujú, že inflácia na Slovensku dostane nový impulz začiatkom budúceho roka, keď príde k novej regulácii cien energií či tepla. Plné premietnutie trhových cien plynu do cien pre domácnosti by tak mohlo i v budúcom roku infláciu zrýchliť až k úrovniam okolo 13 až 14 percent. „Ak by sa nepodarilo uplatniť ani zmluvy na zafixovanie cien elektriny pre domácnosti, inflácia by v úvode roka mohla presiahnuť 20 percent,“ uviedol Ľubomír Koršňák.

    Koniec budúceho roka by však mohol byť o niečo pozitívnejší. Inflácia by sa mohla konečne dostať z dvojciferných čísel. „Pokles inflácie pod 10 percent v medziročnom vyjadrení očakávame v súčasnosti približne v druhom štvrťroku 2023,“ uzatvoril Matej Horňák.

    Trápia sa aj iné krajiny

    Okrem Slovenska trápi zdražovanie aj ďalšie krajiny. Najviac zo všetkých vyčnieva obľúbená dovolenková destinácia Turecko.
    Krajinu polmesiaca aktuálne valcuje extrémna inflácia, ktorá prekročila 80 percent. Ceny v obchodoch rastú domácim doslova pred očami. Na začiatku roka ich vyšiel nákup potravín asi 55 eur. Dnes za ten istý nákup zaplatia 165 eur.

    Situácia je kritická aj v Británii. Jeden z diskontných reťazcov začal pred pár dňami predávať potraviny na splátky. Sieť Iceland, ktorá sa zameriava najmä na predaj mrazených potravín, začala ponúkať nakupujúcim možnosť bezúročných minipôžičiek, za nákup v obchode zaplatia špeciálnou kartou. Ceny potravín totiž v Anglicku rastú každý mesiac takmer o 10 %. Pri takomto tempe inflácie minú britské domácnosti ročne o 633 eur viac. Najviac si priplatia za maslo, mlieko a hydinu.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.