Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Všetko o slovenských dôchodkoch: PREHĽAD dôležitých zmien a noviniek v roku 2017

Tento rok čaká dôchodcov niekoľko zásadných zmien.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pred rokom slovenskí dôchodcovia nestačili čudovať, keď im štát dvihol starobné penzie o smiešnych 1,90 eur. Tohtoročné zvýšenie dôchodkov vyzerá lepšie. Ale týmto sa dobré správy končia, nasledujú už len horšie!

V novom roku vstúpi do platnosti niekoľko zásadných noviniek, ktoré pocíti väčšina Slovákov. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien, ktoré sa dotknú súčasných aj budúcich dôchodcov.

Dôchodkový vek

Od 1. januára 2017 sa menia podmienky na odchod do starobného dôchodku. Dôchodkový vek sa zvyšuje z dnešných 62 rokov na 62 rokov a 76 dní. Predĺženie sa týka Slovákov narodených po 31. decembri 1954.

Výnimkou sú ženy v závislosti od počtu vychovaných detí a poistenci v závislosti od získaného obdobia zamestnania v I. pracovnej kategórii alebo služby v I. alebo II. kategórii funkcií.

Ako dlho budú Slovenky pracovať, kým dosiahnu dôchodkový vek?

Čítajte >> tu <<

Neskorší odchod do penzie sa týka aj predčasného dôchodku. Kým dnes stačilo dožiť sa 60 rokov, od januára je jednou z podmienok na priznanie predčasnej penzie vek 60 rokov a 76 dní.

Zvýšenie dôchodkov

Od januára stúpnu všetky druhy dôchodkov. Sociálna poisťovňa vám ich zvýši automaticky, netreba posielať žiadnu žiadosť.

Zlou správou je, že minimálne dôchodky sa nezvyšujú. Tie sú naviazané na životné minimum, ktoré sa od roku 2014 nemenilo, a tak minimálne dôchodky neporastú ani o cent.

Znamená to, že Slovák po 30 odpracovaných rokoch dostane najnižšiu možnú starobnú penziu necelých 270 €.

Všetko o minimálnych dôchodkoch v tomto roku nájdete << tu >>

Prepočítanie tzv. starodôchodkov

Ministerstvo práce avizuje zmeny aj pre starodôchodcov, teda seniorov, ktorí odišli do penzie pred rokom 2004. Dôchodky sa im počítali podľa starého zákona o sociálnom poistení, a tak dnes dostávajú oveľa nižšie penzie ako seniori, ktorí išli do dôchodku po roku 2004.

Ministerstvo práce ohlásilo, že tento mesiac predloží do pripomienkového konania zmenu legislatívy tak, aby bolo možné prepočítať penzie starodôchodcov. Malo by sa to stihnúť do polovice budúceho roka. Presný termín nie je jasný, ale isté je, že penzie sa nebudú prepočítavať spätne. Nikto teda nedostane doplatok za minulé roky.

Minister práce Ján Richter vyčíslil, že pripravované legislatívne zmeny sa týkajú približne 100 000 dôchodcov. „Máme nejaké prognózy, že suma by mala byť v priemere okolo 50 eur. Môžu byť takí, čo budú mať 100 eur, ale aj takí, ktorí budú mať 10 eur,“skonštatoval pre TASR Richter.

Ministerstvo chce zároveň riešiť aj situáciu takzvaných socialistických dôchodcov. „Teda tých, ktorí išli do dôchodku ešte v čase minulého režimu. Malo by ísť asi o 16.000 najstarších dôchodcov, ktorým by sme všetkým chceli rovnako zvýšiť dôchodok jednotnou sumou. U tejto kategórie sme sa zatiaľ nedopracovali k presným číslam, ale predpokladám, že to bude približne 25 eur až 30 eur,“ vyčíslil Richter.

Sporíte si v druhom pilieri?

Od januára pôjde na účty sporiteľov v druhom pilieri viac peňazí. Kým doteraz išli na účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach štyri percentá z vymeriavacieho základu, po novom to bude 4,25 percenta. Nebude to jednorazová zmena.

„Sadzba do druhého piliera sa bude každoročne zvyšovať o 0,25 percenta až do roku 2024, keď dosiahne šesť percent z vymeriavacieho základu,“ uvádza hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Poistné do prvého piliera sa bude adekvátne znižovať tak, aby príspevky do prvého aj druhého piliera tvorili spolu 18 percent z hrubého príjmu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS