Reklama

Vojna v koalícii pre školy: Matovič prekvapivo POTOPIL svojho ministra Krajčího!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Matovič: Situácia z pohľadu koronavírusu nie je priaznivá, máme ju pod kontrolou
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Obávaná druhá vlna koronavírusu je tu! Desiatky nových nakazených denne pribúdajú v čase, keď sa blíži koniec letných prázdnin a nástup detí do škôl. Aké opatrenia prijať, aby školy boli bezpečné? Práve na tejto otázke sa posekali minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) so šéfom rezortu školstva Branislavom Gröhlingom (SaS). Ako to nakoniec dopadlo?

    Krajčí prišiel so svojím návrhom na vládu po rokovaní pandemickej komisie, ktorá za zaoberala prípravami Slovenska na druhú vlnu koronavírusu a schválením pandemického plánu. Niektorým rodičom a deťom by poriadne skomplikoval začiatok školského roka. Dieťa pri nástupe do školy malo priniesť čestné vyhlásenie o tom, že nebolo v posledných 14 dňoch v zahraničí, a to nie iba v tzv. nebezpečných krajinách, ale aj v bezpečných štátoch. „V prípade, že sa toto dieťa ocitne v zahraničí, tak sa navrhuje, aby bolo v karanténe so svojím rodičom a do školy nastúpilo neskôr,“ vyhlásil Krajčí. Rodič by počas izolácie mohol na dieťa čerpať ošetrovné, a ak by trval na jeho skoršom nástupe do školy, musel by mu zaplatiť test na koronavírus.

    Mnohí Slováci majú však naplánované dovolenky s deťmi práve na posledné dva augustové týždne. Tešia sa na ne celé leto a pre nové opatrenie im hrozili problémy. Na ich stranu a proti Krajčího návrhu sa najskôr postavil minister školstva Gröhling. „My budeme dávať protinávrh,“ poznamenal s tým, že urobí všetko pre to, aby návrh ministra zdravotníctva neprešiel.

    Šéf rezortu školstva chce, aby sa podpisovalo rovnaké čestné vyhlásenie ako v závere školského roka 2019/2020, v ktorom rodič len vyhlásil, že jeho dieťa neprejavuje žiadne príznaky akútneho ochorenia. „Nemôžeme si dovoliť na niekoľko mesiacov opäť zatvoriť všetky školy. Máme pripravený kompromisný návrh, ktorý máme už aj otestovaný,“ dodal Gröhling.

    Situáciu musel nakoniec riešiť až premiér Igor Matovič, ktorý sa však prekvapivo nezastal svojho ministra Krajčího, ale priklonil sa na stranu ministra za SaS. „Povedzme, že prvý krok pandemickej komisie sa nepodaril. Nebudeme tu spôsobovať chaos, keď si ľudia raz plánovali dovolenky v Chorvátsku, Maďarsku a Rakúsku. My sme definovali, že tie krajiny sú bezpečné, tak nebudeme rodičov stresovať novými povinnosťami,“ prekvapil Matovič.

    Krajčího návrh napokon z rokovania vlády vyradili. Kompromis majú teraz vypracovať rezorty školstva a  zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Podľa našich informácií by rodičia mali vypĺňať čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nastupuje do školy zdravé. Nástup sa mu neumožní, iba ak v posledných 14 dňoch navštívilo nebezpečnú krajinu.

    Čo si o návrhoch myslia riaditelia škôl? »

    Riaditelia škôl sa skôr prikláňajú k návrhu pandemickej komisie. „Pokladám to za návrh, ktorý je v tejto situácii prijateľný a akceptovateľný pre školy. Je to samozrejme opäť byrokratická záťaž pre školy. Avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu a hladký priebeh začiatku školského roka vnímam tento návrh ako prostriedok na predchádzanie šíreniu prenosu aktuálnych respiračných ochorení teda aj COVIDu-19,“ povedal nám riaditeľ základnej školy v Pribete Marek Elšík.

    Podľa neho je však potrebné počkať si na vzor čestného prehlásenia. „Myslím si, že čestné prehlásenie by malo byť editovateľné pre školy. Pretože každá škola najlepšie pozná svojich žiakov. Ak má prehlásenie obsahovať len striktne údaj o tom, či bolo dieťa, žiak v zahraničí alebo v tábore s medzinárodnou účasťou a žiadne ďalšie údaje napr. či rodinu žiaka nenavštívili príbuzní zo zahraničia, či rodič nepracuje v zahraničí (to je dôležité napr. pre nás, pretože sa nachádzame v pohraničnej oblasti) atď., je takéto prehlásenie málo špecifické a nepostačujúce,“ dodal riaditeľ. 

    Prehlásenia, ktoré deti resp. žiaci nosili koncom školského roka 2019/2020, obsahovalo len prehlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky akútneho respiračného ochorenia. „Takého vyhlásenie je nepostačujúce, keďže sa z neho nedozvieme ani len to, či bol žiak v zahraničí alebo nie. Preto sa prikláňam skôr k návrhu pandemickej komisie,“ povedal Elšík.  

    Mohlo by vás zajujímať:

     


     

     


     

     

     

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.