Vojna či katastrofa Slovensko tvrdo zasiahne: TIETO potraviny budú v obchodoch chýbať!
23. 2. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:01)
Podiel slovenských potravín v našich obchodoch sa dlhodobo drží na 40 percentách. To znamená, že väčšinu výrobkov dovážame zo zahraničia. V prípade, že by prišlo k vojne, katastrofe alebo by sa z iných príčin zatvorili hranice či prerušili dodávky, chýbali by tak u nás mnohé potraviny.
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: Archív
Zdroj: ROBO HUBAČ
Galéria k článku
Podiel slovenských potravín v obchodoch bol za minulý rok na úrovni 40,17%. V roku 2019 bol na úrovni 40,74%. Vyplýva to z ostatného prieskumu podielu slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov, ktorý pravidelne uskutočňuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora SPPK).
Anketa
Kupujete slovenské potraviny?
Keďže v obchodoch sú plné, Slováci veľmi nevnímajú, odkiaľ potraviny pochádzajú. V prípade prírodnej katastrofy, neúrody či ozbrojeného konfliktu by však mohlo dôjsť k prerušeniu dodávok. A tu by sme narazili na problém.
„V prípade nejakej neopísateľnej situácie, že sa tu zastavia hranice, alebo niekde bude neúroda, tak my nemáme dostatok bravčového mäsa, nemáme dostatok hydinového mäsa, nemáme dostatok ovocia," uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Podľa prieskumu na našich pultoch mierne narástlo množstvo predávaných slovenských vajec, zemiakov, čerstvej zeleniny, či sladkovodných rýb. Naopak, mierne ubudlo slovenské mlieko, balená hydina, či cukor.
Zákazník sa často rozhoduje podľa ceny. „Rozumieme, že ak sa v obchode objaví napríklad poľské maslo v akcii za 1,29 eura a vedľa neho slovenské za 3,20 eura, tak málokto vidí dôvod priplatiť si. A to je presne jav, ktorý musia naši politici konečne začať riešiť,“ povedal Macho. Doplnil, že potravinárom na Slovensku by pomohli dotácie podobne ako to funguje v zahraničí.
„Medzitým viacerí chovatelia dojníc, hydiny a ďalších hospodárskych zvierat ohlasujú znižovanie stavov zvierat, dokonca aj rušenie chovov. Obchodníci tlačia na výkupné ceny našich potravín a nechcú sa podeliť o vysokú maržu našich výrobkov. O stúpajúcich nákladoch na výrobu ani nehovorím. Dochádzajú nám sily, energia a čas. Ak razantne nezasiahne štát, niektoré slovenské potraviny čoskoro v obchodoch ani nenájdeme," doplnil predseda Únie potravinárov Slovenska Daniel Molnár.