Ak by podľa vlády nezasiahol štát, regulované ceny elektriny pre domácnosti v budúcom roku by sa v priemere zvýšili o 380 %, plyn o 225 % a teplo o 80 %. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by sa tak cena na faktúre za energie mohla vyšplhať až na neuveriteľných 1 700 eur. Tento katastrofický scenár je však podľa Krajniaka zažehnaný a domácnosti nemusia podľa neho pre vládou avizované budúcoročné ceny energií urobiť nič navyše. Minister však odporúča, aby sa so svojimi dodávateľmi dohodli na výške preddavkov za energie.

Vláda predbehla regulačný úrad

Domácnosti sa však na lacné energie tešia predčasne. ÚRSO napriek vyhlásenia vlády tvrdí, že cenové konania stále prebiehajú a definitívne ceny energií by sme sa mali dozvedieť koncom roka. „Cenové konania o budúcoročných regulovaných cenách elektriny, plynu, tepla a vody pre domácnosti a malé podniky na úrade stále prebiehajú. ÚRSO nikdy vopred nekomentuje výsledok cenových konaní, aby neohrozil ich legitimitu. Predpokladáme, že definitívne budú ukončené do konca tohto roka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Peter z Bratislavy nám ukázal nový zálohový predpis, mesačne má platiť takmer 600 eur.
Zdroj: Plus jeden deň

To, že vláda predbehla regulačný úrad, kritizuje aj analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida. „Je zvláštne, ak predstavitelia vlády oznamujú koncové ceny energie pre domácnosti na rok 2023, pričom nemám informáciu, že by bol zrušený regulátor – URSO,” hovorí. „Na jednej strane vláda uznesením schválila nárast ceny komodity pri plyne o 15 %, ale zároveň ohlásila i zvýšenie koncovej ceny plynu pre domácnosti o 15 %, hoci o ostatných položkách zatiaľ nebolo rozhodnuté. Takisto oznámila priemerný nárast cien tepla, avšak k tomu neprijala žiadne uznesenie,” uzatvára Badida.

10 SKVELÝCH TIPOV, AKO UŠETRIŤ NA ENERGIÁCH, NÁJDETE V GALÉRII

Miliardy eur na boj s drahými energiami sú už podľa premiéra zakomponované aj v štátnom rozpočte. Heger s Krajniakom znova apelovali na parlament, aby ho schválil. „Kto nezahlasuje za rozpočet, ohrozuje túto pomoc,“ povedal Krajniak. O návrhu zákona o štátnom rozpočte začala Národná rada rokovať v stredu, pokračovať bude v piatok. Kritizuje ho opozícia, Smer-SD zas avizoval, že ho podporí len v prípade garancie predčasných parlamentných volieb. Proti je aj SaS, ktorá poukazuje na to, že rozpočet neobsahuje zapracovanie výdavkových limitov. Nepodporí ho však ani vtedy, keď budú tieto limity zapracované. Lacné energie, ktoré premiér s ministrom sľubujú domácnostiam a ktoré závisia od rozpočtu na budúce dva roky, tak stále nie sú stopercente isté.

Prečítajte si tiež: