Vláda dala zelenú REFORME ZDRAVOTNÍCTVA: Pozrite, čo bude s nemocnicou vo vašom meste!
30. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:45)
Žiadne rušenie nemocníc, ale transformácia. Tak najväčšiu reformu zdravotníctva za posledných 17 rokov vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva. V praxi už niektoré nemocnice o dva roky nespoznáte. Desiatky menších aj okresných zdravotných zariadení zmenia svoje pôsobenie napríklad na doliečovací ústav či psychiatrické liečebne. Aký bude osud nemocníc?
Zdroj: Hlas-SD
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Hlas-SD
Galéria k článku

Vláda v stredu schválila reformu zdravotníctva. Podľa ministerstva zdravotníctva by mala priniesť menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom a ich zastabilizovanie. V neposlednom rade pacient už nebude blúdiť v systéme, ale bude vedieť, kam má ísť na vyšetrenie či operáciu. Prvé reálne zmeny v praxi sa začnú realizovať v roku 2024. „Je to prelomová reforma, ktorá nás stavia na začiatok dlhšej cesty, na konci ktorej by mal byť spokojnejší pacient, spokojný zdravotnícky personál, moderné nemocnice,“ zdôraznil minister Lengvarský.
Po novom by mali nemocnice fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. Na národnej úrovni budú fungovať vysokošpecializované zdravotné zariadenia napríklad na transplantácie orgánov. Koncovú úroveň budú predstavovať nemocnice poskytujúce zložité zákroky ako operácie mozgu či srdca, ktoré budú na západe, v strede a na východe Slovenska. Komplexnú úroveň poskytnú veľké krajské nemocnice, regionálne budú fungovať pre dva až tri okresy.
Anketa
Súhlasíte s reformou zdravotníctva?
Kameňom úrazu ostávajú komunitné nemocnice, ktoré sú v súčasnosti v každom meste. Mnohé z nich sa totiž zmenia na ústavy dlhodobej starostlivosti, psychiatrie, jednodňové chirurgie či rehabilitačné kliniky. „Táto vláda chce de facto zrušiť 22 regionálnych nemocníc a oficiálne deklaruje, že chce zrušiť 38 percent všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok," vyhlásil ešte v júni exminister zdravotníctva a poslanec NR SR Richard Raši (Hlas-SD). Opozícia spomínala napríklad nemocnice v Malackách, Komárne, vo Veľkom Krtíši, v Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Rimavskej Sobote, vo Zvolene, v Brezne, Kežmarku či v Levoči. Pre obyvateľov týchto regiónov by to znamenalo dochádzanie do väčších nemocníc ďalej.
„Žiadna nemocnica a žiadne lôžko nebude zrušené. Nemocnice budú transformované tak, aby pacientovi prinášali väčší komfort, aby sa v nemocniciach cítil bezpečnejšie a bola mu poskytnutá starostlivosť či už akútna alebo dlhodobá taká, ktorá bude viesť k výraznému zlepšeniu jeho zdravotného stavu,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant Oľano).
Kedy bude dostupný zoznam nových nemocníc: Čítajte na ďalšej strane >>>
„Prvé reálne zmeny v praxi sa začnú realizovať v roku 2024. Dovtedy bude dostatočný priestor na diskusie v teréne, vysvetlenie a pochopenie problematiky zo strany trhu a spoločné nastavenie postupných zmien v prospech pacientov a lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov,“ vysvetlil.
Definitívny zoznam nemocníc teda ešte nie je hotový. Celý budúci rok budú odborníci priamo v teréne sledovať, kde sa urobí koľko zákrokov, aká je pre pacientov dostupnosť liečby v danom regióne a až tak padne konečné rozhodnutie. V roku 2023 sa nemocnice začnú pomaly transformovať na svoje nové pôsobenie. Od roku 2024 by už reforma mala fungovať v praxi.
Znamená to, že sa už nebude robiť všade všetko a v malom počte. Ak totiž na pracovisku nie je dostatočná prax, hrozí riziko nezvládnutia komplikácií či ohrozenia pacienta. „Najmä pri operáciách je prax nevyhnutná, pri náročných zákrokoch nevynímajúc. Je dôležité, aby operoval len ten, čo daný zákrok operovať vie a nie aby sa, zjednodušene povedané, realizoval každý zákrok v každej nemocnici,“ povedal Juraj Pechan, hlavný odborník ministerstva pre chirurgiu a medicínsky riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Nemocnice, ktoré budú v zozname, majú mať nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia. Rezort pripomína, že okrem zachránených životov pacientov má reforma priniesť výhody aj zdravotníkom.
Sanitka vás už neodvezie do najbližšej nemocnice: Čítajte na ďalšej strane >>>
„Hlavné princípy, na ktorých sme to postavili, sú kvalita a dostupnosť. V zákone jasne definujeme podmienky, ktoré musí sieť nemocníc spĺňať,“ hovorí koordinátorka reformy Angelika Szalayová.
„Chceli by sme, aby v tej najnižšej úrovni existovali ambulancie urgentnej starostlivosti, ktoré sa postarajú o určitý typ prípadov. Ak sa oňho nevedia postarať, tak zabezpečnia jeho prevoz do tej ďalšej nemocnice,“ priblížila. „Chceme nastaviť aj sanitky, aby okamžite pacienta neviedli do tej najbližšej nemocnice, ako je to dnes, keď nikto nevie, kde sa čo robí, ale podľa stavu pacienta ho povedú do jednotky, dvojky, trojky alebo vyššej nemocnice. Tým pádom sa nestratí drahocenný čas,“ doplnila Szalayová.
Dnes je totiž bežné, že pacienta dovezú na urgent do menšej nemocnice, ktorá je najbližšie, no nevedia mu pomôcť a potom ho musia zaviezť do väčšej a lepšej nemocnice.
Zmeny nastanú aj v ambulanciách všeobecných lekárov. V nedostatkových okresoch ich budú lákať formou jednorazového príspevku v sume 60-tisíc eur na zariadenie ambulancie. Praktickým lekárom chcú zároveň rozšíriť kompetencie, znížiť administratívnu záťaž a zvýhodniť ich platové ohodnotenie.
Zaujímavosťou je, že v deň schválenia a predstavenia reformy minister Lengvarský zároveň odvolal štátnu tajomníčku Janu Ježíkovú, ktorá ju doteraz mala na starosti. Nahradí ju Róbert Babeľa.