Vláda chystá pre Slovákov vianočný darček: vyššie dane, aj zmenený bonus na dieťa. A čo ešte?
21. 11. 2023, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)
Vláda chce zvýšiť daňové zaťaženie občanov. Plánuje zaviesť vyššiu progresivitu pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb, upraviť daňový bonus na dieťa, zvýšiť zdanenie nehnuteľností, ako aj zvýšiť dane z tabaku a liehu. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to naznačil šéf poslaneckého klubu strany Smer Ján Richter.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
Očakáva, že sa tak stane na decembrovej schôdzi. "Keď sa bude prijímať štátny rozpočet, pred jeho predložením bude skupina zákonov, ktorá bude definovať odpoveď na tieto otázky," povedal k rokovaniu parlamentu. Ako dodal, „celkom iste" medzi týmito návrhmi budú návrhy na zvýšenie daní na tabak a lieh. „Nie sme prví, skoro každá vláda celkom prirodzene siahne do tohto portfólia," dodal. Predpokladá, že zvýšenie daní na tabak a lieh sa premietne už do príjmov budúcoročného rozpočtu verejných financií.
V oblasti zdanenia príjmov fyzických osôb vláda navrhne zaviesť vyššiu progresivitu úpravou pásiem základu dane bez negatívneho dopadu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a sociálne spravodlivejšie chce nastaviť daňový bonus na dieťa. Vláda tiež navrhne zvýšiť zdanenie nehnuteľnosti zohľadnujúc sociálny štandard obyvateľov bez negatívneho vplyvu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.
Vlastníkov viacerých nehnuteľností určených na bývanie v prípade druhej a ďalšej takejto nehnuteľnosti chce zdaniť viac. Zvyšovaním daní z tabaku a liehu plánuje bojovať s negatívnymi externalitami. Zváži aj zavedenie dane zo sladených nápojov. Na túto skutočnosť reagovali potravinári. "Desať potravinárskych samospráv sa listom ohradilo voči zavádzaniu daní na potraviny a nápoje. V spoločnom liste upozornili na pretrvávajúcu vysokú infláciu potravín na Slovensku, ktorá patrí medzi najvyššie v únii," uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. "Dodatočné dane by ešte viac zvýšili ceny pre spotrebiteľov, čo by negatívne ovplyvnilo zraniteľné skupiny obyvateľov a slovenskú ekonomiku," dodala. Pripomínajú tiež, že potravinársky priemysel čelí zvýšeným vstupným nákladom v dôsledku predchádzajúcich kríz, a nové dane by ďalej zvýšili ich finančnú záťaž. Vládu vyzvali, aby analyzovala trh s potravinami a zvážila negatívne dôsledky zavádzania daní. Potravinárske samosprávy apelujú na sociálny dialóg a odmietajú daňové zvýšenia, ktoré by poškodili ekonomický rast a zamestnanosť.
Vládny program hovorí aj o zjednodušení platenia daní a odvodov. Vláda plánuje obnoviť reformný zámer zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov tak, aby miestom ich výberu bola finančná správa. Jedným zo základných predpokladov tejto reformy je zavedenie ročného zúčtovania sociálnych odvodov.
Prečítajte si tiež: