Kto vyhral v HORALKOVEJ vojne? Sociologička: Čudujem sa obrancom napolitánkového kráľa!
20. 8. 2021, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:41)
Výrok Pavla Jakubca, ktorého firma Sedita vyrába obľúbené Horalky, rozdelil Slovákov na dva tábory. Do vojny sa zapojili známe osobnosti aj poslanci, viacerí predajcovia potravín vyradili výrobky Sedity z ponuky, iné ich ponúkajú so zľavou. Sociológovia tvrdia, že je to následok vybičovaných emócií v spoločnosti. Podľa Zuzany Kusej tentoraz neprimerane zareagovali najmä zástancovia očkovania.
Zdroj: archív
Zdroj: facebook/Zomri
Zdroj: Zomri
Galéria k článku
Horalky sa stali témou rozhovorov číslo jeden na internete aj v súkromí. Stačila na to jedna veta. „Kto je zaočkovaný, nech si slobodne ide, kam chce, no kto nie je, nech sedí doma,“ povedal milionár Pavol Jakubec v rozhovore pre Denník E. Slovákov to okamžite rozdelilo na dva tábory. Jedni výrobky značky Sedita bojkotujú a rituálne ničia, druhí im vyjadrujú podporu zverejňovaním fotiek s keksami na internet.
KOMENTÁRE SLOVÁKOV SI POZRITE V »GALÉRII«
Miloslav Bahna zo sociologického ústavu SAV hovorí, že „horalková kauza“ je ďalším symptómom existujúceho napätia medzi ľuďmi, ktorí sa zaočkovať dali, a tými, ktorí očkovanie z rôznych príčin odmietajú a cítia sa do očkovania tlačení. „Z júlovej vlny kontinuálneho výskumu ‚Ako sa máte, Slovensko?‘, ktorý monitoruje našu spoločnosť už od začiatku koronakrízy, vieme povedať, že v tomto spore predstavujú ľudia, ktorí sa zaočkovať neplánujú, tých, ktorí sú nahnevaní viac a hovoria výrazne častejšie ako zaočkovaní, že naša spoločnosť i ľudia sa od príchodu koronavírusu zmenili k horšiemu. Charakterizuje ich nízka dôvera k inštitúciám a neschvaľovanie postupu vlády pri riešení koronakrízy,“ dodal sociológ.
Horalky teda poslúžili ako rekvizita už existujúceho rozdelenia v spoločnosti. Sociologička Zuzana Kusá povedala, že plne chápe postoj nezaočkovaných, ktorých sa slová Jakubca dotkli. „Výrok majiteľa Sedity nebol vôbec sladký, takpovediac ,nasypal soľ do rany‘ a rozjatril ju, keďže otvorene vykázal neočkovaných z verejných priestranstiev. Takéto sociálne vylúčenie a poníženie muselo ako každé poníženie vyvolať nevôľu,“ vysvetlila.
Na druhej strane ju prekvapilo konanie zástancov Sedity, a teda aj očkovania. „Osobne sa čudujem druhej strane, ktorá sa postavila tak razantne na obranu napolitánkového kráľa, dokonca boli medzi nimi aj niektorí politici vrátane europoslancov. Čudujem sa preto, že podporovatelia očkovania sa sami pasujú za rozhľadenejších a rozumnejších členov spoločnosti. Vyhrocovanie konfliktov a podpora urážlivých či dokonca segregujúcich postojov však o uvážlivosti a rozumnosti nesvedčí,“ dodala Kusá.
Anketa
Aký je váš postoj k očkovaniu?
Podporu firme Sedita vyjadrili viaceré známe tváre, napríklad poslankyňa Jana Bittó Cigániková, poslanec Miroslav Žiak, europoslanec Martin Hojsík či spevák Jakub Petraník. Maloobchodná sieť potravín Delia na svojom oficiálnom facebookovom profile zverejnila fotku Horaliek s dôvetkom „My ju stále ľúbime“ a zároveň dala na výrobok 28-percentnú zľavu.
Naopak, bojkot Horalkám vyhlásili odídenec od kotlebovcov poslanec Tomáš Taraba či poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha. Proti výrobcovi oblátok sa postavili aj niektorí malí internetoví predajcovia potravín, ktorí ich vyradili z ponuky.
Podnikateľ Pavol Jakubec nenaštval Slovákov len svojím výrokom: V národnom parku stavia kolosálny hotel! Viac sa dočítate na ďalšej strane »»»
Veľkopodnikateľ Jakubec leží niektorým Slovákom v žalúdku už dlhšie. Nie však pre keksíky, ale pre 8-poschodový kolos, ktorý rastie v národnom parku. Jakubec je totiž majoritným investorom v Damian Jasná Hotel Resort & Residences, obrovského kolosu usadeného do chránenej tatranskej prírody.
FOTKU HOTELA SI POZRITE »TU«
Podnikateľ Pavol Jakubec vyštudoval architektúru, no potom sa vybral úplne iným smerom. Okrem toho, že je spolumajiteľom spoločnosti I.D.C. Holding, ktorá zastrešuje značky Figaro, Verbena či Sedita, bol v minulosti aj spoluvlastníkom lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry. Práve v Jasnej sa rozhodol vybudovať hotel, čo však vyvolalo vlnu nevôle.
8-poschodový mohutný komplex a stovky nových chát totiž vyrastajú uprostred národného parku. Počet lôžok pre turistov sa šplhá k piatim tisícom. Pre bežného návštevníka je pritom v národnom parku zakázané zbierať lesné plody či stavať kamenné kopy. Občianske združenie Pre dolinu spolu s iniciatívou My sme les, Asociáciou prírodného turizmu a s podporou ďalších organizácií chceli tomuto projektu zabrániť cez petíciu, ktorú spustili 18. novembra 2020 a pomenovali ju „posledný boj o Demänovskú dolinu“. Žiadali v nej vyhlásiť v oblasti Demänovskej doliny a Jasnej stavebnú uzáveru a zaviesť ekologickejšiu dopravu. Aj keď vyzbierali desaťtisíce podpisov, stavbu sa im zastaviť nepodarilo. Výstavba komplexu je v plnom prúde a už onedlho privíta prvých hostí.