Reklama

PCR testy nemusia v TÝCHTO prípadoch odhaliť covid! Virológ Klempa o vážnom PROBLÉME

Reklama

Na problém upozornila pred týždňom zahraničná štúdia, podľa ktorej nedokážu "staré" PCR testy odhaliť nové varianty koronavírusu a nie sú teda dostatočne spoľahlivé. Virológ Boris Klempa však vidí problém v niečom inom!

Vírus COVID-19 sa neustále vyvíja a preto by sa podľa tvorcov štúdie publikovanej v odbornom magazíne Journal of Clinical Microbiology mali rovnako vyvíjať a zdokonaľovať aj samotné testy na odhalenie prítomnosti tohto vírusu. Nové mutácie, britská, juhoafrická či indická, môžu podľa štúdie ovplyvniť doposiaľ vysokú spoľahlivoť PCR testov. 

PCR test v súvislosti s COVID-19 je založený na detekcii genetického materiálu vírusu. Podľa amerických vedcov sa dokážu nové varianty covidu primerom používaným v PCR testoch „vyhnúť“. Mutácie v lokusoch (úsek molekuly DNA obsahujúci jeden gén) rozpoznávaných primérmi DNA vraj môžu znížiť schopnosť množenia vírusových sekvencií a vo výsledku môžu potenciálne brániť detekcii vírusu vo vzorkách jedincov pozitívnych na koronavírus. 

Spoluautor štúdie virológ David Wang však upokojuje, že takýchto prípadov je len veľmi málo. „Ukázalo sa, že je to skutočne dosť zriedkavé," uviedol.

Rovnaký názor má aj náš virológ Boris Klempa. Spoľahlivosť PCR testov vraj odborníci neustále preverujú.  „Vďaka tomu, že sa SARS-CoV-2 v dnešnej dobe tak intenzívne sekvenuje, tak máme možnosť overovať, či sú súčasné PCR testy stále schopné vírus detekovať," povedal. 

„Pri nových variantoch sa však mutácie zhromažďujú najmä v géne pre Spike proteín, ktorý však obvykle nie je cieľom diagnostických testov. U nás sa používajú testy zamerané najmä na gény pre RdRp, E a N proteíny. Tieto boli aj preto vybrané, lebo sa v nich mutácie vyskytujú výrazne menej. ," vysvetlil Klempa. 

„Z diagnostického hľadiska teda príchod nových variantov nepredstavuje závažnejší problém," uzavrel. 

Článok pokračuje na ďalšej strane: Problém s PCR testami nie je odhaliť vírus, ale TOTO! »

Podľa neho rozhodne nie je potrebné hľadať inú metódu testovania. „Nepochybujem o tom, že výrobcovia testov priebežne sledujú výskyt nových mutácií v cieľových úsekoch a v prípade potreby by ich vedeli rýchlo adaptovať na novú situáciu. Určite netreba inú metódu, nanajvýš drobnú úpravu tých existujúcich," tvrdí. 

Pri PCR testoch, ktoré dnes u nás používame však vidí iný závažný problém. „Problém teda nie je nové varianty zachytiť, ale ich navzájom odlíšiť. V tradičných testoch sa totiž všetky javia ako to isté. Preto musíme sekvenovať, čo je predsa len náročnejší proces. Alebo pripravovať nové PCR testy, ktoré veľmi špecificky zachytia len niektorý konkrétny nový variant," dodal virológ. . 

Nové PCR teda treba nie preto, že by staré už nefungovali, ale len pre rýchle získanie dodatočnej informácie, či ide o niektorý konkrétny variant. 

Prostredníctvom 1167 vykonaných RT-PCR testov odhalili včera (23. 5.) na Slovensku 19 nových prípadov nového koronavírusu. Viac o aktuálnej situácii TU

Prečítajte si tiež:

 

 


 

 

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.