Viete správne užívať lieky na trávenie? Môžu vám spôsobiť črevné infekcie či osteoporózu!
18. 4. 2025, 17:45
Slováci aj pred Veľkou nocou siahajú po prípravkoch na problémy s trávením. Namiesto striedmosti pri jedle si radšej hľadajú rýchlu úľavu vo forme liekov. Ako dlho je však bezpečné ich brať?
Zdroj: Profimedia.sk
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Dlhodobé užívanie niektorých prípravkov na problémy s trávením môže podľa farmaceutov spôsobiť nedostatok vitamínov a minerálov, ako je vitamín B12, železo, vápnik a horčík. Najväčší záujem zákazníkov Mojalekáreň.sk je najmä o tráviace enzýmy, ktoré ponúkajú okamžitú úľavu.
V porovnaní so začiatkom roka sa ich predaj zvýšil až 2,5-násobne. Tento trend sa opakuje – aj v minulom roku patrili tráviace enzýmy medzi najpredávanejšie lieky pred Veľkou nocou.
„Tráviace enzýmy (Pancreolan, Kreon, Pangrol) pomáhajú rýchlo, a to je presne to, čo ľudia po výdatných jedlách hľadajú. Pomáhajú s trávením tukov, sacharidov aj bielkovín, a preto sú vďaka rýchlosti účinku také obľúbené,“ uviedla Pavla Horáková, špecialistka na chronické ochorenia z Mojalekáreň.sk.
Ďalšou možnosťou sú podľa odborníčky inhibítory protónovej pumpy. Dĺžka účinku týchto liekov môže byť až 5 dní. Majú síce dlhší účinok, pretože blokujú vylučovanie žalúdočnej kyseliny, ale ich efekt nastupuje pomalšie (napr. Helicid alebo Nolpaza).
Najrýchlejšie, no iba na niekoľko hodín, sú antacidá – lieky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Medzi najznámejšie patria Rennie, Maalox alebo Talcid. Nastupujú okamžite po užití, ale účinok trvá len krátko.