Reklama

Viete akú úlohu zohrávajú enzýmy v ľudskom tele? Mobilizujú nielen imunitu

Imunitu posilníte vyváženou a pestrou stravou.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Enzýmy zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme všetkých organizmov. Spúšťajú a urýchľujú procesy, ktoré sú pre nás životne dôležité. Pri nedostatku enzýmov máme zhoršenú imunitu a aj málo energie.

Takmer všetky procesy odohrávajúce sa v ľudskom tele regulujú práve enzýmy. Bez nich by naše telo nedokázalo zabezpečiť trávenie potravy, regeneráciu organizmu a správne fungovanie všetkých biochemických procesov v organizme. Nedostatok enzýmov môže spôsobiť mnoho problémov.

Vedeli ste, že odborníci rozlišujú viac ako tritisíc druhov enzýmov? Na liečebné účely sa začali využívať už v roku 1785, keď kardiológ William Withering zistil, že výťažok z Náprstníka vlnatého pomáha ľuďom chorým na srdce. Na rozdiel od liekov, prírodné enzýmy nezasahujú proti prejavom určitého ochorenia, ale mobilizujú okrem iného imunitný systém, aby organizmus dokázal s ochorením bojovať čo najlepšie sám.

Za únavou aj bolesťou môže byť nedostatok enzýmov

Enzýmy dokážu pomáhať ľuďom, ktorí trpia celým radom ochorení a problémov. Napomáhajú k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii kostí, k správnemu fungovaniu imunitného systému, k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k správnemu fungovaniu štítnej žľazy, k lepšiemu tráveniu a k mnohým ďalším procesom, ktoré sa odohrávajú v ľudskom tele. Dostatok enzýmov v tele zaručí správne fungovanie organizmu nielen u starších ľudí ale aj u strednej generácie či detí. Je dôležitý pre športovcov, ktorí trpia malými zápalmi po výdatnom výkone, ale aj pre ľudí, ktorí sa zotavujú z operácie alebo sa snažia predísť napríklad prechladnutiu, či naopak, sa z neho čo najrýchlejšie a najľahšie dostať.

Pozitívne účinky enzýmov sú ešte širšie. Pomáhajú priebehu liečenia úrazov, zmierňujú bolesti a redukujú zápalové procesy spojené s opuchmi. Urýchľujú rehabilitáciu aj regeneráciu poškodených tkanív, ale pomôžu aj pri liečbe viacerých ochorení urogenitálneho traktu, uší, nosa aj krku, ale tiež zubov a ďasien.

Pre zdravšie telo toho nemusíte spraviť veľa

Spôsobov ako si vybudovať silnú imunitu je viacero. Najdôležitejším je čerstvá, rôznorodá a zdravá strava, ktorú nenahradí nič. Preto by sme sa počas každého dňa mali sústrediť na to, aby sme sa vyhli polotovarom, vyprážaniu alebo prejedaniu. Zamerať sa máme na príjem dostatočného množstva zeleniny, ovocia a nespracovaných potravín.

Enzýmy získame totiž práve z potravín, ktoré nie sú spracované pri vysokej teplote. Ak konzumujete potraviny s vysokým obsahom enzýmov, vaše trávenie a telo fungujú lepšie. Pokiaľ však konzumujete prevažne varenú stravu, v ktorej sú enzýmy zničené vysokými teplotami, v tele nefunguje všetko tak, ako by malo. V tomto prípade by ste sa mali poobzerať po prípravkoch, ktoré dokážu enzýmy v tele doplniť.

Kombinácia enzýmov pomôže viac

Odborníci na enzýmy zistili, že pre zlepšenie fungovania organizmu je vhodné využívať kombinácie viacerých enzýmov. Každý z množstva enzýmov sa totiž hodí na niečo iné. Spolu, vo forme tabletky, doplnenej napríklad vitamínmi, vzniká veľmi účinný výživový doplnok. Ten môže pomáhať vášmu telu v prevencii, regenerácii, rehabilitácii, posilnení obranyschopnosti organizmu (imunity) aj v terapii viacerých chorôb či zranení. Benefitom takéhoto výživového doplnku je aj posilnenie a urýchľovanie účinku iných liekov, ktoré užívate. Môže ísť aj o antibiotiká, protizápalové liečivá, lieky proti bolestiam ale aj antireumatiká a ďalšie.

Ako získate enzýmy pre vaše telo

Jedzte zdravú a vyváženú stravy s dostatkom zeleniny a ovocia. Aby ste v jedle zachovali enzýmy, jedzte stravu, ktorá nie je tepelne upravená. Najviac enzýmov zo všetkých potravín má kvalitný surový med, na enzýmy je bohatá papája, ananás, čerstvé klíčky a všetko surové ovocie, zelenina, orechy a semienka.

Ak potrebujete podporiť prísun enzýmov do tela, siahnite po prípravkoch s obsahom enzýmov, vitamínov a stopovými prvkami. Podporíte tým imunitné pochody vo vašom tele, na ktoré enzýmy získané zo stravy nestačia. Na trhu nájdete produkty, ktoré sú vhodné aj pre ľudí s histamínovou intoleranciou či vegetariánov a vegánov.

Prehľad dôležitých enzýmov

Papaín sa získava z plodov papáje, obsahuje proteolytické enzýmy, ktoré štiepia peptidy a bielkoviny. Podporuje fibrinolýzu (rozpúšťanie krvných zrazenín) a je odporúčaný pri zápalových ťažkostiach.

Nattokináza znižuje viskozitu krvi, a tým prispieva k správnemu fungovaniu krvného obehu

Bromelaín je rastlinný enzým štiepiaci bielkoviny, získavaný z ananásu. Je používaný pri opuchoch a hojení rán, ovplyvňuje krvnú zrážanlivosť. Priaznivo ovplyvňuje obehovú sústavu a uplatňuje sa pri posttraumatických a pooperačných stavoch.

Peptidáza sa podieľa na štiepení dlhých peptidov na krátke reťazce až aminokyseliny.

Proteáza sa podieľa na štiepení bielkovín a zosilňuje proteolytickú aktivitu krvi a tkanív. Jej úloha je veľmi dôležitá, pretože nedokonalé trávenie proteínov spôsobuje telu problémy, ako napríklad vznik rôznych alergií a tvorbu toxických látok.

Amyláza je dôležitý enzým podieľajúci sa na metabolizme cukrov. Spolupracuje s proteázou pri stimulácii funkcie imunitného systému. Spolu s lipázou tiež odstraňuje niektoré toxíny z organizmu.

Lipáza je enzým, ktorý hydrolyzuje tuky na glycerín a mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pri udržovaní energie buniek.

Laktáza štiepi mliečny cukor – laktózu na jednoduché sacharidy. Jeho nedostatok je dôvodom intolerancie laktózy.