KONIEC drahým potravinám? Lacnejšie už nakupujú v Česku aj Poľsku: Odborníci to povedali jasne!
11. 5. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:00)
Vysoké ceny potravín nám nedajú spávať! Zatiaľ čo minulý rok sme za jeden veľký nákup nechali v priemere 100 eur, dnes je to o 28 eur viac. Zmenilo sa aj nákupné správanie Slovákov. Zatiaľ čo sme pred rokom chodili na veľké nákupy približne raz do týždňa, dnes chodíme nakupovať častejšie, avšak za menej peňazí. Situácia na trhu sa však upokojuje. Budú potraviny konečne lacnejšie?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: archív
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Galéria k článku
Časy, keď sme za maslo zaplatili v niektorých obchodných reťazcoch viac ako tri eurá, sú už našťastie za nami a ako predpovedajú analytici, čoskoro majú zlacnieť aj iné potraviny. Dôvodom je klesajúca inflácia. Zatiaľ čo v januári dosahovala 15,2 percenta a vo februári 15,4 percenta, v marci začala konečne klesať. „Marcová inflácia sa konečne zmiernila a tempo rastu cien dosiahlo 14,8 percenta. Ide o najnižšiu infláciu za posledných 6 mesiacov. Očakávame, že v ďalších mesiacoch sa inflácia bude postupne zmierňovať a to isté bude platiť aj pre ceny potravín,“ vysvetľuje analytička 365.bank Jana Glasová.
V rovnakom tempe pokračovalo znižovanie aj v apríli. „Na Slovensku klesla harmonizovaná inflácia v apríli zo 14,8 percenta na 14 percent medziročne a klesá druhý mesiac za sebou. Je to najnižšia úroveň od septembra minulého roku,“ vysvetľujú analytici z ČSOB. „Zdá sa, že najhoršie by sme mohli mať za sebou. Naznačujú to dáta z ďalších krajín, ako aj svetové ceny potravín. Ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov rástli na Slovensku v apríli tempom 22 percent (marec 24 percent), čo je najpomalšie tempo od septembra 2022,“ hovoria analytici. Spomaľovanie potravinovej inflácie pozorujú už aj v ďalších krajinách, ako je Nemecko, Francúzsko, Taliansko alebo Holandsko.
Koniec zdražovania predpovedá aj Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. „Očakávame, že inflácia už dosiahla svoj vrchol a rýchly odhad naznačuje, že smerom nadol zamierili už aj potraviny. Postupný medzimesačný pokles očakávame vo viacerých kategóriách potravín,“ predpovedá.
Do boja s vysokými cenami sa pustili aj naše obchodné reťazce, ktoré zastropovali ceny vybraných druhov potravín. Aj keď jedny sú za a nižším cenám sa tešia najmä zákazníci, podľa Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) ide o podvod. „Zastropovanie cien potravín práve v tomto čase je preto podľa nás podvod a zavádzanie spotrebiteľov, za ktoré je zodpovedné MPRV," konštatoval riaditeľ inštitútu Martin Halás. Dodal, že v dôsledku toho nebudú potraviny nakupovať lacnejšie, ale ich nákupy budú minimálne na súčasnej historicky najvyššej úrovni, keď sú potraviny najdrahšie.
Môžu nám zastropované ceny potravín uškodiť? Článok pokračuje na druhej strane >>>
To, že zastropované ceny niektorých môžu uškodiť, si myslí aj Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. „Od marca je jednou z top tém v súvislosti s vývojom cien potravín aj protiinflačná garancia cien potravín. K zastropovaniu cien prišlo v prípade niekoľkých stoviek vybraných potravín, a preto neočakávame, že by to infláciu potravín (meranú Štatistickým úradom SR) v nasledujúcich mesiacoch nejako výraznejšie ovplyvnilo. Neočakávame, že by mohlo prísť k situácii, že by sme sa odrazu v apríli alebo v máji 2023 (z dôvodu zastropovania) bavili nie o 28 percentnom náraste cien potravín (ako je tomu teraz), ale napríklad iba o 10- či 15-percentnom zdražovaní,“ vysvetlila Sadovská a dodala, že ak aj príde k spomaleniu tempa zdražovania potravín, bude to z iných dôvodov, ako je napríklad vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch a pozitívne signály vysiela aj FAO Food Price Index, ktorý už rok zaznamenáva pokles hodnôt.
Zdroj: mh
Pri potravinách v reťazcoch pribudlo logo "Protiinflačnej garancie". Označené výrobky nesmú počas troch mesiacov zdražieť.
V porovnaní s minulým rokom si však za potraviny stále priplácame. „V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 rástli v marci najrýchlejšie potraviny a nealko nápoje, ktoré boli medziročne drahšie až o 28,2 percenta. Ovplyvňujú to predovšetkým vysoké ceny energií, ale taktiež aj vyššie ceny agrokomodít a potravín vo svete, ktoré prudko zdraželi po vypuknutí vojny na Ukrajine. V marci boli medziročne vyššie hlavne ceny mlieka a mliečnych výrobkov a vajec, za nimi nasledovali ceny zeleniny a mäsa a cukru. Rast týchto komodít presahoval 30 percent. Viac ako o štvrtinu drahšie sú aj obilniny a pečivo a rastlinné oleje,“ hovorí Jana Glasová.
Slovensko však nie je jediná krajina, v ktorej sa očakáva stabilizácia či pokles cien potravín.
Ceny potravín už klesajú v Česku aj Poľsku. Článok pokračuje na druhej strane >>>
Slovensko však nie je jediná krajina, v ktorej sa očakáva stabilizácia či pokles cien potravín. Výhodnejšie už dnes nakúpite u našich českých susedov. Maslo predávajú obchodné reťazce v priemere za 1,26 eura, olej za 2 eurá. „Pri potravinách máme cenový rast za vrcholom. Naopak, niektoré potraviny naozaj lacnejú. V ďalších mesiacoch by tento trend mal pokračovať. Môžu sa nájsť výnimky, ale celkovo potraviny po minuloročnom zdražovaní by mohli byť lacnejšie,“ uviedol pre server tn.cz ekonóm David Marek.
Z lacných potravín sa teší aj nákupný raj Slovákov. Analytici predpokladajú, že v Poľsku by sa na jaseň mala inflácia dostať pod jednociferné číslo. Viacerí odborníci sa dokonca domnievajú, že tento pokles bude trvalý. S vysokými cenami chcú zatočiť aj v Maďarsku, kde obchodné reťazce budú musieť zlacniť vybraný výrobok zo všetkých 20 kategórií najmenej o 10 percent z najnižšej ceny za predchádzajúcich 30 dní. Povinné zľavy budú platiť od 1. júna do 30. septembra a vzťahovať sa budú na základné potraviny do 20 kategórií vrátane hydiny, syrov, chleba, pečiva, zeleniny, ovocia, ryže a iných obilnín.
Anketa
Pocítili ste už prvé zlacňovanie potravín na Slovensku aj vy?
- Áno, niektoré potraviny skutočne zlacneli.12%
- Nie, všetko je rovnako drahé, ako pred rokom. 87%
Hlasovanie bolo ukončené