VIDEOTEST Pozrite, za koľko sa V AUTE spraví VAJCE. Výsledok šokuje!
29. 7. 2021, 18:00 (aktualizované: 29. 7. 2021, 22:00)

Počas leta nenechávajte v aute nič živé a to ani, keď je pod mrakom. Testovali sme, za koľko sa nám v rozpálenom aute upečie volské oko! A výsledok vás poriadne šokuje!
Zdroj: Dárius Pavlák
Zdroj: Dárius Pavlák
Zdroj: Dárius Pavlák
Galéria k článku
Toto leto je mimoriadne teplé a tropické horúčavy sa vo vlnách vracajú už od júna. Slovenský hydrometeorologický ústav hovorí, že mesiace jún a júl sa môžu zapísať medzi historicky najteplejšie. V čase najvyšších teplôt nie je príjmené byť vonku, no ešte horšie je v horúčavách sedieť v aute.
Prípady, keď šofér zabudne dieťa či psa v aute, sa nemôžu skončiť inak ako tragédiou. My sme už v minulosti vyskúšali, čo extrémna horúčava v interiéri vozidla urobí so surovým vajcom na panvici. Výsledok vás prekvapí!
Auto sme na slnko odstavili ešte ráno a už o 9.45 sme v ňom namerali 29,2 stupňa Celzia. Teplomer bol položený na palubnej doske a svietilo naň slnko. Už o pol hodiny teplota vystrelila nad 50 stupňov Celzia! O ďalšiu polhodinu sme ho už museli umiestniť do tieňa, keďže väčšina z nich má totiž rozsah do 50 stupňov Celzia.
O 12.47 sme do auta vložili panvicu so surovým vajcom. Položili sme ju na palubnú dosku a pozorovali, čo sa bude diať. Už po dvoch minútach sa začal piecť bielok. Po piatich minútach sa jeho suché časti odlupovali na panvici. Desať minút trvalo, kým bolo vajce na hniličku. O jednej popoludní, teda po 13 minútach bolo volské oko definitívne hotové.
Teplomer v tieni ukazoval 54,4 stupňa Celzia. Na palubnej doske, kam svietilo slnko, mohlo byť aj o dvadsať stupňov viac. Problém vydržať v rozpálenom aute by mal aj zdravý dospelý človek, nieto ešte dieťa. Ak sa stanete svedkom takejto situácie, neváhajte rozbiť sklo a postihnuté dieťa či zviera vytiahnuť von.
Čo so šoférom spravia horúčavy
Ľudský organizmus sa ťažšie vyrovnáva s vysokými teplotami. „V prípade, že je človek dehydrovaný a nasadne do vozidla, ktoré je rozhorúčené, môže mu to spôsobiť kolaps. Prejavuje sa to tým, že sa človeku začne točiť hlava, nadmerne sa potí, má začervenanú pokožku, je mu nevoľno, cíti sa slabý a v extrémnych prípadoch môže uňho dôjsť až k bezvedomiu,“ varuje záchranár Peter Lakomý.
Opatrní buďte aj keď chcete šoférovať v horúcom aute. Človek je z tepla malátny, čo sa môže prejaviť aj na jeho schopnostiach viesť motorové vozidlo. „Čím je v aute vyššia teplota, tým sa znižuje u vodiča jeho schopnosť sústrediť sa, vnímať okolité podnety a teda aj viesť motorové vozidlo,“ vysvetľuje záchranár Peter Lakomý.
Ako jazdiť v aute počas horúčav
1. Predtým, ako človek nastúpi do rozhorúčeného auta, je vhodné jeho priestory vyvetrať otvorením okien a dverí, urobiť tzv. prievan a znížiť tým teplotu vnútri.
2. Nastavenie klímy by malo byť postupné, a teda pomaličky prejsť od vyšších teplôt k tým nižším. To isté platí aj pri vystupovaní z auta.
3. Pred koncom jazdy je vhodné klímu postupne stlmovať a zvyšovať teplotu tak, aby po vystúpení do horúceho exteriéru nedostal človek teplotný šok.
4. Čo sa týka výšky nastavenej teploty v aute, je to veľmi individuálne a každému vyhovuje niečo iné. Najpríjemnejšie však vníma ľudský organizmus teploty medzi 21 – 23 ⁰C.
5. Po vystúpení z vozdila, predné a zadné sklo na aute zabezpečte tienidlami.