December je jedným z najnáročnejších mesiacov v roku. Vtesnať do preplneného rozvrhu dôkladné upratanie celého bytu či domu môže byť náročné. Preto je dôležité začať čo najskôr a celý postup si dôkladne naplánovať. Upratovanie si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Rozumnejšie je poupratovať jednu miestnosť za týždeň počas celého decembra. Ak ste to takto nestihli, skúste si to zjednodušiť tak, aby ste mali doma čisto, ale aby ste sa pri tom nezničili.

Predvianočné upratovanie pre väčšinu poctivých gazdiniek znamená dôsledné vyčistenie nielen všetkých viditeľných, ale aj skrytých miest, na ktoré pri bežnom upratovaní nezostal čas. Ak to spravíte naozaj dôkladne, nasledujúce mesiace stačí domácnosť len udržiavať drobnými prácami. Popri upratovaní by ste mali zároveň pretriediť a vyhodiť veci, ktoré už často nepoužívate a začať tak nový rok bez zbytočností.

Uprataný dom môžete mať aj bez väčšej námahy. Čoraz častejšie Slováci využívajú služby upratovacích firiem. Názory na firmy ponúkajúce upratovanie sú rôzne. Niektorí si ich služby nevedia vynachváliť, iní tvrdia, že by si neznámu osobu k sebe domov nepustili. „Ešte stále majú ľudia strach pustiť cudziu osobu do bytu. A ak tam majú stráviť celý čas s upratovačkou, tak si rovno upracú sami. Pravidelní klienti sú väčšinou starší ľudia, ktorí sa s upratovačkou aj porozprávajú,“ povedala Tímea Podhorínová, riaditeľka upratovacej firmy Saksana.

Ľudia uprednostňujú veľké firmy, ktoré majú dobré referencie a sú poistené proti prípadnému rozbitiu alebo znehodnoteniu majetku. Ceny sú rôzne. V hlavnom meste zaplatíte firme za vyčistenie 3-izbového bytu aj 160 €. V cene je zahrnuté vysávanie, umývanie podláh, čistenie spotrebičov vrátane chladničky, aj umývanie okien. Ak si na upratovanie najmete brigádničku, ktorú nájdete niekde na internete, môžete ušetriť desiatky eur, no s poistením proti škodám v byte nerátajte.

V oboch prípadoch platí, že si upratovači prinesú aj vlastné čistiace prostriedky, takže vy sa už nemusíte o nič starať. A čo je najdôležitejšie, že za vás poupratuje niekto iný a vy si predvianočné chvíle môžete užiť s vyloženými nohami napríklad pri pozeraní vianočných rozprávok. Zohnať však firmu na poslednú chvíľu môže byť problém. „Termíny na jednorazové upratanie sa pred Vianocami rýchlo míňajú, treba si ich objednať v predstihu“dodala Podhorínová.

Koľko za upratanie zacvakáte? »