Viac ako polovica Slovákov chce zmeniť prácu: Dôvodom nie je plat, ale TOTO!
29. 6. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:24)
Hľadáte si zamestnanie? Dobrá správa: pracovných príležitostí je dnes oveľa viac ako pred koronakrízou. Možno aj to väčšinu Slovákov motivovalo začať sa obzerať po novom zamestnaní. Dôvodom pritom nie je iba plat, ako by si mnohí mysleli, ale aj mnohé ďalšie faktory. Ktoré pracovné benefity sú pre Slovákov najdôležitejšie?
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Zdroj: profesia.sk
Zdroj: mh
Galéria k článku
Až 63 percent Slovákov plánuje v dohľadnom čase zmeniť zamestnávateľa, pričom iba 26 percent plánuje zostať vo firme, kde momentálne pracuje, odhalil prieskum portálu Kariéra.sk.
Slováci majú jasno aj v tom, prečo nad zmenou práce uvažujú a na prvom mieste teda nie je plat! Z výsledkov prieskumu pracovného portálu vyplýva, že až 40 percent ľudí žijúcich na Slovensku radšej zmení prácu, akoby mali pracovať v dusnej a nepríjemnej atmosfére. Peniaze sú až na druhom mieste. Nad zmenou práce uvažujeme pre nízke platové ohodnotenie zo strany zamestnávateľa, tvrdí to až 25 percent obyvateľov Slovenska, ktorí sa zapojili do prieskumu. Demotivuje nás aj nestabilná práca, slabá perspektíva kariérneho rastu, nadčasy a nevyhovujúce podmienky na prácu.
Tento trend potvrdil aj ďalší pracovný portál. „Z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus vyplýva, že ľudia vnímajú aktuálnu situáciu ako vhodnú na zmenu práce. Neevidujeme však výrazne zvýšený nárast počtu reakcií. Medzimesačne narástol počet reagujúcich na voľné pracovné miesta viac ako o 6 percent na približne 270-tisíc odoslaných reakcií za jeden mesiac,“ prezradil marketingový manažér portálu Profesia.sk Martin Menšík.
Skúsenosti tohto portálu zase ukázali, že hlavným dôvodom na hľadanie novej práce je nedostatočný plat. „Nespokojnosť ľudí z našich prieskumov najviac ovplyvňuje nespokojnosť s platom a zlé vedenie zo strany manažéra. Platy v pracovných ponukách momentálne rastú oveľa rýchlejšie, než nárasty platov zamestnancov u existujúceho zamestnávateľa, a to zvyšuje ich ochotu prácu zmeniť,“ zdôraznil Martin Menšík.
Po pandémii, keď mnohí prišli o prácu a v čase rekordnej inflácie, ktorá je na úrovni 12,6 percenta, to môže byť pre niektorých Slovákov demotivujúce. Zdraželi totiž nielen potraviny, ale aj pohonné látky, energie a pokryť domácnosť s platom, ktorý sa im nezmenil niekoľko rokov, môže byť veľký problém.
Práve pre lepší plat si hľadá novú prácu aj Bratislavčanka Martina (47). „Som vysokoškolsky vzdelaná a hľadám si prácu v oblasti manažment a marketing. Plat si predstavujem okolo 1 400 – 1 500 eur,“ prezradila.
Marte (27) sa už nové miesto nájsť podarilo. „Od júla nastupujem do novej práce. Je to odlišná pozícia, na akej som bola doteraz, chcela som skúsiť niečo nové. Na novej práci ma najviac láka, že ju budem môcť vykonávať full-time z domu,“ vysvetlila Trenčianka.
Anketa
Odhodlali by ste sa úplne zmeniť prácu a robiť niečo celkom iné ako doteraz?
Niektorí však v práci plánujú zotrvať, aby sa v nej zdokonalili. „Prácu neplánujem zmeniť, ešte stále sa mám čo učiť v tejto, aj keď to robím už niekoľko rokov. Platovo by mohla byť lepšie ohodnotená,“ priznal Seredčan Lukáš (27). Najväčšou výhodou sú pre neho kolegovia. „Drží ma tu dobrý kolektív a pružný pracovný čas, ktorý si viem prispôsobovať podľa seba,“ povedal.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Ktoré pracovné benefity sú pre Slovákov najdôležitejšie? >>>
Práve spomínané dve zamestnanecké výhody patria medzi najčastejšie dôvody, ktoré robia zamestnávateľa atraktívnym pre uchádzačov o prácu. Dobrý kolektív označilo v ankete Najzamestnávateľ, ako najdôležitejší faktor najviac opýtaných, až 53 percent. Pre zamestnancov je ďalej dôležité dobré meno spoločnosti (46 percent), pracovná istota (33 percent), sila známej značky (29 percent) či ponúkanie kvalitných produktov a služieb (28 percent).
Dobré platové ohodnotenie a benefity skončili v tejto ankete až na šiestom mieste (27 percent). Z ponúkaných benefitov najviac ľudí oceňuje flexibilný pracovný čas, potom prácu z domu, na ktorú sme si po pandémii zvykli azda všetci, odmeny pri pracovných a životných jubileách, dovolenku navyše či príspevok spoločnosti na dôchodkové sporenie.
Najľahšie si novú prácu nájdu ľudia na západe Slovenska a v oblasti veľkých krajských miest, kde je situovaná väčšina zamestnávateľov. „Ľudia hľadajúci prácu nájdu teraz najviac príležitosť zamestnať sa v obchode, vo výrobe, v doprave a logistike, v cestovnom ruchu, administratíve, realitách i strojárstve,“ uvádza portál Kariéra.sk.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Ktorým zamestnancom pošle štát v septembri 500-eurový bonus? >>>
Skúšanie je pre mladých normálne
Skúsiť viacero zamestnaní je dnes stále bežnejšie. Potvrdzujú to aj výsledky exkluzívneho prieskumu Slovenskej sporiteľne, v ktorej sa pýtali vysokoškolákov a ich rodičov, ako vnímajú striedanie viacerých profesií. „Mladí by chceli experimentovať, rodičom skôr záleží na stabilnej práci. Iba 3 % rodičov označili skúšanie viacerých zamestnávateľov a získavanie nových poznatkov za dobré. Pričom spomedzi mladých túto možnosť považuje za prospešnú až 13 %,“ povedal analytik sporiteľne Matej Horňák.
Pomoc zamestnancom príde v septembri
Na aktuálnu situáciu reaguje aj vláda, ktorá sa chystá výrazne pomôcť učiteľom, zdravotným sestrám, ale aj štátnym zamestnancom, ktorí by si mali v septembri prilepšiť vo forme 500-eurových bonusov. Minulý týždeň v stredu zas poslanci vládnych strán OĽaNO a Sme rodina spolu s kotlebovou ĽSNS a niekoľkými nezaradenými poslancami schválili balíček Matoviča, ktorý po kritike ekonómov zmenil meno z protiinflačného na prorodinný.
Prečítajte si tiež: