Sviatky sú pred dverami a je najvyšší čas zháňať rybu na tradičnú vianočnú hostinu. Patríte k rodinám, ktoré nedajú dopustiť na zvyky a už niekoľko dní pred Štedrým dňom vám vo vani pláva kapor?„Kapor má na Slovensku tradíciu, je to naša najrozšírenejšia ryba, historicky je to dané už od stredoveku,“ vysvetľuje chovateľ rýb Juraj Vaicenbacher zo Stupavského rybárstva. No chutných rýb na výber je oveľa viac!

V Bratislave a Žiline stúpol nájom za stánky a zdraželo aj občerstvenie: Za koľko si pochutnáte na trhoch?

Živé ryby: ceny a charakteristika

Kapor, 3,70€/kg (živá váha) - Tradičná slovenská klasika na štedrovečernom stole. Pozor na drobné kostičky.

Pstruh, 6,30€/kg  (živá váha)- Výborná chuť a ľahké odstránenie kostí. Patrí medzi tučnejšie ryby.

Jeseter, 14,00€/kg  (živá váha) - Predstavuje raritu, vôbec nemá kosti, len chrupavky. Má tučnejšie, maslové mäso.

Šťuka, 12,00€/kg  (živá váha)- Milovníkom dravých rýb nevadí množstvo medzisvalových kostí, pretože to mäso stojí zato.

Sumec, 12,00€/kg  (živá váha)- Má menej kostí, pretože má len chrbticu a rebrá.

Amur, 3,90€/kg  (živá váha)- Podobný kaprovi, avšak má chudšie, o niečo kvalitnejšie a svetlejšie mäso.

Mrazené ryby: ceny a charakteristika

Zubáč, 17€/kg - Jemné mäso v rámci dravých rýb a dá sa pripraviť aj bez kosti.

Tilapia, 9,20€/kg - Veľmi jemné a chutné mäso bez kostí, vhodné aj pre deti a starších. Pri varení sa nerozpadáva a nie je cítiť rybacinou.

Halibut, 21,90€/kg - Mastná ryba, ale bez kostí. Veľmi populárna na západe, u nás nie je až taká známa.

Tuniak, 33,90€/kg - Tučné mäso, veľmi vhodné na tepelnú úpravu, avšak aj poriadne drahé.

Losos, 19,92€/kg - Čoraz populárnejšia ryba, tučná, ale veľmi chutná. Menej masti majú filety smerom od chvostu.

Treska 18,80€/kg - Veľmi obľúbená, málo kostí. Dá sa pripraviť aj na masle, aj vyprážaná. Nie je mastná, ale šťavnatá.

V chove v Stupave nájdete pestrú paletu sladkovodných rýb, no Slováci nedajú dopustiť na klasiku a drvivá väčšina sa zastaví po živého kapra. „Mäso kapra závisí od toho, ako je chovaný a sádkovaný (udržiavaný, keď dorastie, pozn. red.). U nás sa kapor nepredáva priamo z rybníka. Po vylovení sa mesiac až šesť týždňov sádkuje v chladnej vode. Ryba vytrávi zvyšky potravy a stratí určitý podiel tuku,“ vysvetľuje skúsený rybár. Hovorí, že je to síce nákladnejšie, ale vlastnosti mäsa sú lepšie, pretože svalovina je pevnejšia, menej tučná a celkovo je kapor chutnejší.

Sumec
Zdroj: David Duducz

Internetové obchody sú plné falšovaného tovaru. Nepokazte si Vianoce fejkami!

„Najdôležitejšie je, že nie je cítiť blatom či pachuťou,“ potvrdzuje Vaicenbacher. Z ostatných živých sladkovodných rýb okrem kapra idú na odbyt aj šťuka, sumec či pstruh.
V poslednom čase pribúda rodín, ktoré si na Vianoce kúpia inú rybu. Najmä mamičky hľadajú alternatívy a nahrádzajú kapra plného kostí filetami iných rýb, pri ktorých ich takmer nenájdete. Medzi najobľúbenejšie patria filety z tresky či lososa.

Vianoce už klopú na dvere: Odborníčka radí, ako prežiť sviatky bez depresie a stresu

„Od minulého roka sa ľudia idú zblázniť za lososom. Často kupujú aj tresku, lebo sa dá pripraviť na prírodno, ale aj vyprážaná,“ informuje nás predavačka Alena zo špecializovaného obchodu na ryby a morské plody v centre Bratislavy. „V poslednom období začali kupovať aj halibuta, lebo vôbec nemá kosti. A aj tuniak je výborné mäso, no nie každý si ho však môže dovoliť,“ vraví Alena.

Prezradila, že pre ňu je najlepšou pochúťkou mrazená sladkovodná ryba tilapia. Vraví, že je veľmi chutná, nemá kosti, pri varení sa nerozpadáva a necítiť ju rybacinou.
A čo vianočná ryba vyjde vašu peňaženku? Ceny pri kúpe živých rýb z rybárskeho chovu sú síce nižšie, ale musíte počítať s tým, že pri jej spracovaní sa zbavíte približne 30 percent váhy celej ryby.

Pstruh
Zdroj: David Duducz

Ak si dáte rybu očistiť a pripraviť na filety priamo v predajni, priplatíte zas o čosi viac. Niektorí však využívajú aj hlavy a chvosty rýb na prípravu rybacej polievky halászlé. Ceny v predajniach sú, samozrejme, o niečo vyššie. Záleží najmä na druhu ryby. Najmenej vašu peňaženku zabolí slovenská klasika - kapor.

Na toto pri príprave ryby nezabudnite

  • V zásade platí: čím tučnejšia a mastnejšia ryba, tým je vhodnejšia na tepelné kulinárske úpravy.
  •  Odstraňovanie kože sa neodporúča. Spolu s kožou sa zbavíte aj jemnej podkožnej vrstvy, ktorá predstavuje najkvalitnejší tuk.   
  • Ak sa chcete zbaviť pachu rybaciny, odporúča sa rybu na noc namočiť do mlieka.