Reklama

Veľký test opaľovacích krémov: Výsledky vás prekvapia! Je medzi víťazmi aj ten váš?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako sa zorientovať v symboloch na kréme na opaľovanie?
    Reklama

    Bez slnka by neexistoval život. Vďaka pobytu na slnku sa nám tvorí vitamín D a zlepšuje sa nám nálada. Stále tu máme kult do bronzova opálenej kože, ktorá je symbol krásy, mladosti a zdravia. Odborníci však dvíhajú varovný prst! Opakované spálenie vedie k predčasnému starnutiu, ale aj k rakovine. Ako sa opaľovať správne a zdravo? Ako vybrať opaľovací krém? Pomôcť vám môže aj veľké porovnanie dTestu.

    Najzákladnejším kritériom v dermatológii je rozdelenie ľudí podľa fototypu. ,,Fototyp jedna sú ľudia s veľmi svetlou pokožkou, často s červenými alebo veľmi svetlými vlasmi, svetlomodrými očami, ktorí majú tendenciu spáliť sa,“ hovorí dermatovenerologička Alexandra Rozborilová z Kliniky Esthetic.

    ,,Najčastejším fototypom v našich zemepisných šírkach je dvojka, teda sú to ľudia so svetlou pokožkou, blond alebo svetlohnedými vlasmi, modrými alebo zelenými očami. Majú tiež pomerne nízku odolnosť voči slnečnému žiareniu a ľahko sa spália. Opaľujú sa len veľmi mierne,“ približuje lekárka.

    Fototyp 3 je u nás tiež častý, avšak títo ľudia už majú tmavšiu pokožku a aj ich vlasy sú tmavšie a sú odolnejší voči spáleniu. Podľa lekárky čím máme nižší fototyp, tým vyšší ochranný faktor by sme mali používať. ,,Avšak pri výbere treba myslieť aj na to, či sa v rodine vyskytlo nejaké rakovinové ochorenie kože, prípadne či máme alergiu na slnko. V takom prípade odporúčam používať ochraný faktor 50 plus,“ upozorňuje doktorka Rozborilová.

    Lekárka hovorí, že na tvorbu vitamínu D stačí, ak nám slnečné lúče prenikajú cez ruky, nemusíme si opaľovať celé telo. A neplatí podľa jej slov ani to, že idem k moru, opálim sa a urobím si zásobu vitamínu D na zvyšok roka.

    Treba si dať veľký pozor na spálenie pokožky a v lete, najmä pri mori naozaj používať vysoký ochranný faktor. ,,Nie sme geneticky predisponovaní na silné slnko pri mori, naozaj je potrebné chrániť sa krémom nielen pred melanómom, ktorý má veľmi nepriaznivú prognózu, ale aj pred inými rakovinami kože,“ varuje lekárka.

    Ako si vybrať opaľovací krém, čítajte na ďalšej strane...

    Ako teda vybrať opaľovací krém? ,,Napríklad aj podľa toho, či máme mastnú alebo suchú pleť. Ak má niekto akné, konzistencia krému musí vláčna, teda taká, ktorá nezaťaží pokožku. Ak má, naopak niekto suchú pokožku, môže mať krém hustejší, ktorý pokožku premastí,“ približuje výber Alexandra Rozborilová. A ako dodala, nie je nevyhnutné kupovať si ten najdrahší. Dôležité je to, že tie, ktoré sa u nás predávajú, prešli riadnym schvaľovacím procesom a majú jasne zadefinovaný ochranný faktor.

    Dermatologička ešte upozornila na skutočnosť, že pri mori sa treba natierať opakovane. A keďže je teraz u pánov moderný minimalizmus na hlave, mali by byť dôslední a natierať si uši a aj hlavu.

    Pomôcť s výberom vám môže aj test opaľovacích krémov, ktoré zhrnul dTest. Ten je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT), ktorá krémy testovala a na ktorých sa dTest nepodieľal.

    Poslaním opaľovacích krémov je chrániť pokožku pred ultrafialovým žiarením UVA a UVB. Prvé spomínané lúče prenikajú hlboko do kože. Ich škodlivé účinky sú viditeľné najmä v dlhodobejšom horizonte. ,,Zrejme najviditeľnejším prejavom je zrýchlenie starnutia pokožky. UVB má vplyv na opálenie, môže vyvolať začervenanie a spálenie kože, je ale tiež spájané so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny kože,“ píše sa v správe časopisu dTest.

    Testované boli prípravky s ochranným faktorom 30. Odborníci skúmali ich ochranu pred UV žiarením, kozmetické a praktické vlastnosti.

    Ako to dopadlo? Čítajte na druhej strane...

    Najdôležitejšia skupina skúšok dopadla dobre, žiadne výraznejšie sklamanie nenastalo. ,,Deklarovaným stupňom ochrany je možné dôverovať. Najnižší zistený ochranný faktor pred UVB (26) mal sprej Garnier Ambre Solaire Invisible Protect Refresh. Niekoľko výrobkov potom malo ochranu oveľa vyššiu, než bolo deklarované,“ píše dTest.

    Ďalších šesť výrobkov získalo dobrú známku, zvyšok bol uspokojivý. Treba však dodať, že požiadavky splnili všetky produkty.

    Najvyššie hodnotenie za ochranu získal Garnier Ambre Solaire Hydra pred výrobkom Decathlon Active 30. Najmenej percent dostali Invisible Protect Refresh (tiež od Garnier) a Nivea Sun Protect & Hydrate SPF30 vo forme rozprašovača aj spreja. Aj ich ochrana ale bola podľa dTestu na dobrej úrovni.

    Pokiaľ ide o aplikáciu či rozotierateľnosť krémov, udelené boli najmä dobré a veľmi dobré známky. Zhodné najvyššie hodnotenie získali Eucerin a Lancaster. Hodnotiteľky k nim nemali žiadne výhrady. Jediným prípravkom, ktorý nezaujal, bol krém Weleda Lait Solaire Peaux Sensibles SPF 30, ktorý je určený pre citlivú pokožku a deti. Ťažko sa roztieral, dlho sa vstrebával, zanechával biele škvrny a vôňa nebola príliš príjemná.

    Pokožka si pamätá, koľko UV žiarenia počas života dostala. Rozhovor čítajte na ďalšej strane >>>

    Slnko je život a optimálne slnečné žiarenie pôsobí na naše telo aj dušu priaznivo a spolu s tvorbou vitamínu D prináša aj viacero zdravotných benefitov. Dlhý pobyt na slnku ale môže škodiť. Ako sa opaľovať bezpečne, radí primárka Estetique centra Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Katarína Drotárová.


    Aké zásady by sme mali dodržiavať, aby bol pobyt na slnku bezpečný?

    Veľmi dôležitá je opatrnosť pri opaľovaní, pretože pokožka si pamätá, koľko UV žiarenia počas života dostala. Medzi 11. a 15. hodinou, v rámci posunu času medzi 12. a 16. hodinou je najvyšší dopad UV radiácie na zemský povrch. V tomto čase by sme sa mali pred slniečkom chrániť a schovávať. Avšak aj mimo týchto hodín by sme pri pobyte na slnku mali použiť kvalitné opaľovacie krémy s vysokým SPF faktorom.


    Čo je vlastne SPF faktor a prečo je dôležitý?

    SPF (sun protection factor) je ochranný faktor, ktorý nám vyjadruje koľkokrát môžeme predĺžiť čas slnenia pokožky chránenej opaľovacím krémom oproti tej, ktorá nie je chránená bez toho, aby vzniklo začervenanie. Napríklad, ak k začervenaniu ničím neošetrenej pokožky dôjde po 10 minútach slnenia, po natretí faktorom SPF 30 môžeme zostať na slnku 10 x 30, teda 300 minút, čo je 5 hodín bez toho, aby sme sa spálili. Ak chceme byť na slnku dlhšie, musíme sa natrieť vyšším faktorom. Opakované natieranie ochranný účinok nepredlžuje, len ho obnovuje. Natrieť by sme sa mali aspoň 20 minút pred opaľovaním a správnu hodnotu SPF faktora vyberať aj podľa fototypu pleti, veku, zemepisnej polohy a tiež podľa toho, či sa ideme opaľovať prvýkrát alebo či je naša pokožka už trochu opálená. Mali by sme si všimnúť, či sú prípravky vodeodolné, pretože až 40 % UV žiarenia prechádza do hĺbky 50 cm pod hladinu vody. Najlepšie sú kombinované opaľovacie krémy s ochranným účinkom proti UVB, UVA a najnovšie už aj proti UVC.

    A ako je to s opaľovaním u detí?

    U detí, ktorých pokožka by sa do 3 rokov života nemala vôbec vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, treba používať krémy špeciálne určené pre detičky, väčšinou s fyzikálnym filtrom a vysokým SPF faktorom. Nesmieme zabúdať ani na ochranu hlavy, hry v tieni a špeciálny odev chrániaci kožu pred UV žiarením. Ak takýto nemáme, najlepšie chránia farebné odevy, ktoré pohlcujú viac UV žiarenia. Tenké, biele alebo dokonca vlhké tkaniny pokožku chránia menej. Syntetické materiály prepúšťajú menej UV žiarenia ako bavlnené vlákna.


    Treba sa počas opaľovania starať aj o vlasy?

    Silné slnečné žiarenie má vplyv aj na kvalitu vlasov, ktoré môžu byť nadmerne vysušené, oslabené a poškodené. Preto je vhodné používať aj špeciálne prípravky určené na ochranu vlasov pred UV žiarením. Opatrnosť pri opaľovaní je dôležitá u ľudí užívajúcich lieky, ktoré môžu zvyšovať citlivosť kože voči slnečnej radiácii, napríklad TTC, nesteroidné antireumatiká, ale aj lokálne aplikované lieky, kozmetika a chemikálie.


    Závisia nežiaduce účinky slnečného žiarenia od farby pleti?

    Ľudská koža vykazuje určité rasové odchýlky, ktoré sa prejavujú odlišnou farbou pleti. Nie každá pokožka reaguje na slnečné žiarenie úplne rovnako. V našom zemepisnom pásme rozlišujeme štyri fototypy podľa farby pleti, očí, vlasov, a toho, či sa pri opaľovaní spália alebo opália. Farba ľudskej pokožky je daná množstvom a rozvrstvením pigmentu v epiderme pokožky a je daná aj geneticky. Fototypy I a II sú najcitlivejšie na nežiaduce účinky slnečnej radiácie.

    Spálili ste sa na slnku? Takáto je prvá pomoc! >>>

    Ak sa napriek ochrane pred slnkom spálite, lekári odporúčajú studené obklady, ktoré odvedú škodlivo pôsobiace teplo a dostatočný prísun tekutín, podľa možnosti nesladených a nealkoholických. Pomôžu studené harmančekové obklady, začervenanie po chladení môžeme v prípade suchosti kože a svrbenia natrieť krémom s obsahom panthenolu. Siahať po mliečnych výrobkoch, ktoré môžeme nájsť v chladničke, nemá až taký význam. Teda často odporúčaný jogurt alebo smotana nepôsobí hojivo.

    Ak sa po spálení objavia pľuzgiere, v žiadnom prípade ich neprepichujte, pretože to môže viesť k infikovaniu rany. Aj pri pľuzgieroch sú ideálne studené obklady, ak vznikne rana, treba na ňu priložiť sterilný obväz alebo náplasť a zájsť k lekárovi.

    Opaľovacie krémy – UVA a UVB faktor. O čo ide? Tu je odpoveď...

    UVB žiarenie je zodpovedné za zhnednutie kože a hlavne za jej spálenie. Viacnásobné spálenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti (poškodenie kože slnečným žiarením sa udialo dávno predtým, než sa vyvinie nádor).

    UVA žiarenie preniká hlboko do kože a poškodzuje elastické vlákna spojivového tkaniva. V dôsledku toho klesá elasticita kože a vznikajú vrásky. UVA žiarenie urýchľuje tiež tvorbu stareckých škvŕn a je zodpovedné hlavne za tzv. slnečnú alergiu.

    Ochranný faktor vyjadruje úroveň ochrany pred UVB žiarením. Ak napríklad nechránenej koži hrozí pri pobyte na slnku spálenie do 15 až 25 minút, môže sa po nanesení dostatočného množstva (2 mg/cm2) produktu s faktorom 25 a pri vhodnom správaní, chrániť 4 až 6 hodín. Pri veľmi intenzívnom žiarení (veľhory, trópy alebo pri mori) sa tento čas skracuje.

    UV index je medzinárodne uznávaný spôsob merania intenzity ultrafialového žiarenia vyžarovaného slnkom, na konkrétnom mieste a v konkrétnom čase. Jeho výpočet na základe meraní vykonávajú certifikované autority. Na Slovensku to je napr. Slovenský hydrometeorologický ústav. Ide o jednoduchú číselnú škálu (0 až 11+). Čím je vyšší, tým je riziko spálenia kože väčšie.

    Na čo by ste nemali zabúdať...

    - ochranný faktor používaný na ochranu pred slnečným žiarením by mal mať minimálne dvojnásobnú hodnotu nameraného UV indexu. Pre zvlášť citlivé osoby sa odporúča ochranný faktor minimálne 15

    - výrobky s chemickými UV filtrami je potrebné aplikovať 20 minút pred slnením

    - pri každej aplikácii je potrebné naniesť dostatočné množstvo výrobku, čo je 2 mg/cm2 pokožky, čo je pre dospelú osobu asi 6 čajových lyžičiek = 35 g/výrobku; pričom 1 g = 1 ml

    - dávka naneseného výrobku sa znižuje po plávaní, osušení, ležaní na osuške spotení, preto je potrebné aplikáciu opakovať niekoľkokrát, aj keď je výrobok označený ako vodeodolný. Zníženie dávkovania o polovicu môže znížiť účinnosť ochrany až o dve tretiny

    - opaľovacie krémy by ste si nemali zamieňať s výrobkami dennej kozmetiky, ako sú denné krémy, telové mlieka a iné, ktoré ani v zložení, ani v označení nespĺňajú kritériá pre výrobky na ochranu pred slnečným žiarením i napriek tomu, že sú obohatené o UV filtre

    Rady, na ktoré by ste mali pamätať>>>

    - Vyhýbajte sa vonkajším aktivitám v čase obeda. Najsilnejšie slnko je medzi 11. a 15. hodinou. Pokiaľ musíte byť v tomto čase vonku, snažte sa zdržiavať v tieni.


    - So slnením začínajte postupne – spočiatku sa vystavte slnku len na krátky čas a opaľovanie predlžujte pozvoľna. Bez predchádzajúcej prípravy kože sa nikdy nevystavujte intenzívnemu pôsobeniu slnečných lúčov.


    - Chráňte sa pred slnkom, ktorého účinok sa môže zosilňovať odrážaním od piesku (odráža asi 50 % UV žiarenia), vody (odráža 50 % žiarenia), snehu (odráža až 90 % UV žiarenia), ľadu či dlažby.


    - Pred slnkom sa chráňte aj keď je zamračené. Slnečné lúče dokážu prenikať aj cez oblaky – tie prepúšťajú podľa rôznych údajov až do 90 % UV žiarenia. V tieni sa dávka žiarenia znižuje asi na polovicu. Slnečné lúče na kožu pôsobia aj cez ľahké oblečenie, dokonca aj cez okná či čelné sklo auta.

    - Noste klobúk so širokou strieškou, ktorý dokáže zatieniť celú tvár, krk a uši. Nezabúdajte, že šiltovky či malé klobúčiky chránia len tú časť hlavy, ktorú priamo zakrývajú.


    - Noste slnečné okuliare, ktoré chránia pred UV žiarením. Okrem očí ochránia aj tenkú citlivú pokožku v ich okolí.

    - Používajte krémy na opaľovanie s dostatočným ochranným faktorom. Naneste odporúčané množstvo prípravku na pokožku asi 30 minút predtým, ako idete von a potom sa znovu natierajte aspoň každé 2 hodiny, ale tiež po každom plávaní či pri výraznom potení. Vyberajte také, ktoré chránia pred UVB aj UVA žiarením.


    - Nezabúdajte používať ochranné krémy aj vo vode – do hĺbky 1 metra preniká 50 % UVB a 75 % UVA žiarenia. Počítať musíte aj s odrazom slnečného žiarenia od vodnej hladiny, ktoré aj pri plávaní pôsobí na vašu tvár, hlavu, krk a ramená. Pri kúpaní je vhodné používať vodeodolné prípravky.


    - Pokožka sa rýchlejšie spáli vo vysokých nadmorských výškach. S každými pribúdajúcimi tisíc metrami nadmorskej výšky sa intenzita UV žiarenia zvyšuje o 15 %.


    - Deti do 1 roka veku by nemali byť slnečnému žiareniu vystavené vôbec, u starších detí treba dbať na vysokú ochranu pred UV žiarením, keďže detská pokožka je najcitlivejšia na spálenie.

    Prečítajte si tiež: