Reklama

VEĽKÝ PREHĽAD nemocníc po novom: V ktorých mestách zrušia pôrodnice a ako skončila tá vaša?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lekár Tomáš Szalay hovorí, že chrípke sme mohli zabrániť jedine očkovaním
    Reklama

    Lengvarského ministerstvo zdravotníctva zverejnilo ešte koncom roka základnú kostru nemocničnej siete. Nemocnice budú po novom rozdelené do piatich kategórií podľa náročnosti výkonov. Nemocnica piatej úrovne bude iba jedna, dve budú štvrtej úrovne, šesť bude v tretej úrovni, najviac nemocníc bude práve v prvej a druhej úrovni. Čo to pre pacientov znamená a kto bude musieť za vyšetrením cestovať?

    Veľká reforma je podľa ministerstva reakciou na živelné dočasné i trvalé zániky nemocníc či oddelení po celom Slovensku. Optimalizácia, na ktorej sa podieľalo viac ako 400 klinických odborníkov, má vyriešiť nedostatky, ktoré štát roky ignoroval.

    „Výsledky prvej fázy treba brať ako základnú kostru nemocničnej siete. V súčasnosti sú podmienene vyhodnotené len povinné medicínske programy od druhej úrovne nemocníc. V ďalšej fáze budú kategorizované ďalšie programy. Inými slovami, ak konkrétne oddelenie v nemocnici nie je zaradené pod povinný medicínsky program, prvá fáza kategorizácie sa tohto oddelenia netýka. Rovnako sa prvá fáza netýka špecializovaných zariadení, ako je napríklad Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy,“ vysvetľuje dočasne minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO). Výsledky druhej fázy kategorizácie nemocníc ministerstvo zverejní v prvom štvrťroku 2023.

    Nemocnicou piatej úrovne sa stala Univerzitná nemocnica v Bratislave spolu s partnerskými nemocnicami. V nej sa budú vykonávať najzložitejšie zákroky, ako napríklad transplantácia srdca. Nemocnicami štvrtej úrovne sa stanú Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Tieto nemocnice budú poskytovať špecializovanú starostlivosť s nízkou početnosťou, vysoko komplexnú onkologickú liečbu či špecializovanú starostlivosť o deti.

    Zdroj: LUCIA ŠOUNOVÁ

    Ilustračná fotografia Ružinovskej nemocnice.

    „Úlohy štvrtej úrovne bude plniť aj bratislavská Univerzitná nemocnica," doplnil rezort zdravotníctva. V tretej úrovni sa nachádza šesť nemocníc – Univerzitná nemocnica Martin, Fakultné nemocnice Trnava, Nitra, Trenčín, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.

    „Pacienti v nich nájdu komplexnú akútnu a plánovanú starostlivosť, od starostlivosti o akútne ťažké úrazy cez onkochirurgické zákroky až po intervenčnú liečbu," vysvetlil rezort.

    O prvej a druhej úrovni si prečítate na druhej strane >>>

    Nosnú časť zdravotnej starostlivosti, viac ako 75 percent všetkých hospitalizácií, poskytnú nemocnice prvej a druhej úrovne, ktorých je viac ako 50. Nemocnice prvého stupňa môžu byť špecializované na dlhodobo chorých pacientov, zamerať sa môžu napríklad aj na brušnú chirurgiu či gynekológiu. V nemocniciach druhej úrovne bude poskytovaná štandardná starostlivosť v pôrodníctve, výmeny kĺbov či základné chirurgické zákroky.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pediatrička Elena Prokopová hovorí: Školy sa nezatvárajú iba kvôli chrípke

      Napríklad, nemocnica druhej kategórie s programom brušnej chirurgie môže na rozdiel od tej v prvej kategórii robiť už aj základné operácie na čreve, v tretej úrovni už budú možné onkologické operácie na čreve a v štvrtej kategórii sú už operácie najzložitejšie. Do ktorej kategorizácie bude patriť nemocnica Bory v Bratislave zatiaľ jasné nie je. „Nemocnica Bory, ktorej prevádzka sa má začať v marci 2023, súčasne ašpiruje na úroveň 3 s vybranými medicínskymi programami zaradenými do úrovne 4,“ vysvetlil hovorca nemocnice Tomáš Kráľ.

      Niektoré nemocnice a oddelenia sa zrušia >>>

      S veľkou reformou, ktorá má vstúpiť do platnosti v roku 2024, sa mnohí obávajú, že nemocnice alebo oddelenia, na ktoré sú zvyknutí, sa jednoducho zrušia. Príkladom je nemocnica s pôrodnicou v Revúcej. Po novom by táto pôrodnica mala spadať pod prvú kategóriu, kde sa pôrody nevykonávajú. Budúce rodičky si tak budú musieť nájsť nemocnicu s pôrodnicou, pričom najbližšia je v Rožňave alebo v Rimavskej Sobote. Nemocnice druhej kategórie by mali byť dostupné do štyridsiatich minút od bydliska pacienta. Ďalším príkladom je nemocnica v Snine, ktorá má byť po novom zaradená do prvej úrovne. Ak napríklad prvorodička pochádza z dediny Ulič alebo Zboj, ktoré sú v Národnom parku Poloniny, najbližšiu pôrodnicu bude mať v Humennom. Podobná situácia je aj v nemocnici vo Svidníku, ktorá by mala tiež spadať pod prvú úroveň.

      Zmeny nastanú aj v postupe liečby. Ak dostanete infarkt, prevezú vás na urgentný príjem, ktoré majú nemocnice v prvej úrovni. Tie sú v každom okrese a k pacientom sú najbližšie. Na urgentnom príjme sa rozhodne, do ktorej nemocnice vás prevezú. Čím bude výkon náročnejší, tým vyššia bude kategorizácia zariadenia.

      Čo si o reforme myslí analytik? Článok pokračuje na druhej strane >>>

      "Je to jedna z mála vecí, ktorá sa v našom zdravotníctve za posledných 17 rokov dá nazvať reformou. Bol by som však spokojnejší, keby sa namiesto centrálneho naplánovania kategórii nemocníc dotiahol do konca prapôvodný zámer. Teda systém, v ktorom sú definované služby, nie poskytovatelia, a služby napĺňajú svojimi nákupmi zdravotné poisťovne. Inými slovami, optimalizovať by priebežne mali poisťovne, nie štát," zhodnotil analytik INESS, Martin Vlachynský.

      V optimalizácii nemocníc vidí isté plusy aj mínusy. "Plusom je, že sa jedná o čiastočné zadefinovanie nároku v zdravotníctve. Teda zadefinovanie toho, kde a na čo je nárok z verejného zdravotného poistenia. Mínusom je hrozba neflexibility, riziko, že sa jednotlivé nemocnice v systéme zabetónujú na svojich pozíciách a nebude medzi nimi prebiehať žiadna súťaž," hovorí analytik a dodáva, že Lengvarského reforma je iba jeden z dielikov skladačky. "Netreba mať prehnané očakávania," uzavrel.

      Prečítajte si tiež: