Obchody sa pomaly zapĺňajú vianočným tovarom, no zdá sa, že tento rok veľmi nebude z čoho vyberať. Najmä ak chcete svojich blízkych obdarovať novým telefónom, notebookom alebo inou elektronikou, tovar jednoducho nemusíte zohnať. „Je ťažké predpokladať, ako sa bude vyvíjať situácia v ďalších mesiacoch. Aktuálne pociťujeme nedostatok niektorých modelov notebookov, mobilných telefónov, televízorov, nositeľnej elektroniky," priznáva Sabina Boudová, marketingová manažérka siete predajní s elektronikou DATART. So zlou dostupnosťou treba rátať najmä pri najžiadanejších modeloch mobilov a notebookov.

Čo všetko do Vianoc nezoženiete, pozrite >>V GALÉRII<<

Problém však môžu mať aj ľudia, ktorí plánujú kúpu väčších spotrebičov. Predajcovia už teraz priznávajú, že zohnať do Vianoc umývačku riadu podľa vašich predstáv, je prakticky nemožné. „Máme väčší výpadok umývačiek riadu, kuchynských robotov a drahších modelov vstavaných spotrebičov, ako sú rúry a varné dosky. Momentálne vieme povedať, že do Vianoc nepredpokladáme zlepšenie situácie najmä v prípade umývačiek riadu, vstavaných spotrebičov, kuchynských robotov," dodala Boudová.

Ak dúfate, že to, čo nezoženiete v kamennej predajni, kúpite v e-shope, ste na omyle. „Zákazníci môžu zaznamenať obmedzenejší výber notebookov v cene do 600 eur s displejom 15,6 palca. Horšia je aj dostupnosť displejov, smart televízorov, veľkých domácich spotrebičov, ako sú chladničky a práčky, robotických vysávačov alebo herných konzol novej generácie," priblížil Ondřej Hnát, obchodný riaditeľ Alza.

Dôvodov, prečo sú sklady prázdne, je viac. Najväčším problémom je, že po pandémii sa ešte úplne neobnovila výroba v továrňach v Číne, pritom záujem o tieto produkty je extrémny. Mnoho ľudí sa v pandémii presunulo na prácu z domu, v dôsledku čoho výrazne vzrástol dopyt po IT produktoch a to nielen u nás, ale celosvetovo.

Už od konca minulého roka chýbajú čipy, čo robí obrovské problémy aj automobilkám. Na nové auto sa dnes bežne čaká pol roka. Chýbajú však aj iné základné výrobné materiály od medi cez oceľ až po plasty. Ak výrobcovia daný komponent majú, použijú ho radšej do prémiovejšieho produktu. „Vo všeobecnosti sa dá povedať, že lacnejšie notebooky sa objavujú len výnimočne. Výrobcovia totiž radšej použijú nedostatkové panely do modelov s vyššími špecifikáciami," dodal Hnát.

Čítajte na ďalšej strane: Kedy sa situácia zlepší? Zlé vyhliadky >>