Viaceré obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku plánujú v najbližších rokoch skončiť s predajom vajec z klietkového chovu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Lidl Slovenská republika Tomáš Bezák, obchodný reťazec Lidl skončí s predajom čerstvých vajec z klietkového chovu do roku 2025, rovnako sa to týka aj vajec v zložení výrobkov privátnych značiek

Hovorkyňa COOP Jednoty Jana Kuklová pre agentúru SITA uviedla, že v maloobchodnej sieti COOP Jednota predávajú vajcia od slovenských dodávateľov. Ekologickým momentom, ktorý je nezanedbateľný, je podľa nej aj znižovanie uhlíkovej stopy. Tým, že nakupujú vajíčka od regionálnych chovateľov, podľa Kuklovej prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy pri preprave potravín. Dlhodobo znižujú podiel vajec z klietkových chovov v ich portfóliu a vyvíjajú aktivity na podporu produkcie vajec z iných chovov.

NIČ PRE SLABÉ ŽALÚDKY! FOTO Z KLIETKOVÉHO CHOVU SLIEPOK NÁJDETE >> V GALÉRII <<

Vajcia z podstielkového chovu i voľného výbehu majú dlhodobo zaradené v portfóliu vlastných značiek COOP Jednota.
Obchodný reťazec Kaufland sa pre agentúru SITA vyjadril, že ich cieľom je najneskôr od konca kalendárneho roka 2025 neodoberať a nepredávať vajcia z klietkového chovu a ani ich nepoužívať v zložení výrobkov ich privátnych značiek.

Poslanec Národnej rady SR Tomáš Šudík (OĽaNO) prišiel s návrhom od roku 2029 zakázať na Slovensku klietkový chov nosníc. Pre existujúce klietkové chovy nosníc by sa tak zaviedlo päťročné prechodné obdobie. Jeho legislatívny návrh však parlament na májovej schôdzi nestihol v prvom čítaní prerokovať.

Anketa
Aké vajíčka si kupujete vy?

Prečítajte si tiež: