Reklama

6 ZMIEN v dôchodkoch: Kto príde o stovky eur a kto si o stovky polepší. Kam patríte vy?

Reklama

Dôchodky čakajú od januára viaceré zmeny. Mení sa dôchodkový vek, zvyšujú sa penzie, porastú sumy minimálnych dôchodkov, jeden druh vo forme, v akej sme ho poznali doteraz, končí. Meniť sa bude aj dôležitá veličina, od ktorej sa odvíja suma nových penzií. Jedna zásadná zmena však nastane už teraz v decembri. Prvý raz dostanú všetci penzisti plnohodnotný 13. dôchodok!

Lenže práve 13. dôchodok sa stal predmetom kritiky odborníkov. Tí vláde vyčítajú, že v časoch, keď sú verejné financie v zlom stave, zvyšuje výdavky na penzijné dávky. Súčasný dôchodkový systém považuje z hľadiska dlhodobej udržateľnosti za rizikový aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. „Keďže výdavky na starobné dôchodky dosiahnu v budúcom roku rekordnú výšku viac ako 10 miliárd eur, štát bude musieť podporiť Sociálnu poisťovňu sumou až 2,75 miliardy,“ upozorňuje predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. „Na vyplatenie 13. dôchodkov pôjde viac ako 920 miliónov eur. Považujeme za nevyhnutné adresnejšie nastaviť kritériá jeho vyplácania,“ konštatoval Andrassy.

Minister práce Erik Tomáš však už v minulosti tvrdil, že výdavky na 13. dôchodky nie sú sumou, ktorú by rezort potreboval navyše. „Na tento rok už bolo rozpočtovaných vyše 300 miliónov eur na predchádzajúci 13. dôchodok. Čistý náklad je 400 miliónov. Niektoré prostriedky budú použité zo Sociálnej poisťovne, avšak väčšina pôjde transferom zo štátneho rozpočtu,“ uviedol Tomáš.

Penzisti tak teraz v decembri dostanú na svoje účty dva dôchodky. Jeden riadny, ktorý poberajú, a druhý 13. dôchodok, ktorého suma je 606,30, minimálne však 300 eur. „V sume 606,30 eura dostanú 13. dôchodok okrem starobných dôchodcov aj predčasní penzisti. Poberateľom invalidného, vdovského, vdoveckého a sirotského dôchodku sa jeho suma určí ako priemerná mesačná suma jednotlivých druhov dôchodkov. Ak bude priemerná suma daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, 13. dôchodok bude vo výške 300 eur,“ vysvetlil minister.

Od januára potom čakajú penzijný systém ďalšie zmeny. Tu je prehľad tých 6 najdôležitejších:

1. Zvyšovanie dôchodkov o 2,1 %

V januári zvýši Sociálna poisťovňa všetky penzie o 2,1 %, teda o dôchodcovskú infláciu. Urobí tak automaticky bez toho, aby dôchodca musel o niečo žiadať. „O jeho zvýšení dostanú penzisti písomné rozhodnutie. Dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2025 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2025 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2025,“ konštatoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Ak penzista poberá minimálny dôchodok, ten sa nevalorizuje, zvyšuje sa suma pôvodne vypočítaného dôchodku. Sociálna poisťovňa tieto dve sumy potom porovná a vypláca tú, ktorá je vyššia.

Príklad zvýšeného starobného dôchodku: Penzista poberá dôchodok v sume 624 eur. Tento mu Sociálna poisťovňa v januári zvýši o 2,1 % (o 13,10 eura) na sumu 637,10 eura.

Príklad zvýšenia dôchodku, ak penzista poberá minimálnu penziu: Dôchodca poberá minimálny dôchodok v sume 474,60 eura za 42 odpracovaných rokov, pričom suma jeho starobného dôchodku je 460,80 eura. Od januára sa mu zvýši jeho starobný dôchodok o 9,70 na 470,50 eura. Táto suma je nižšia ako nová suma minimálneho dôchodku 483,60 za 42 rokov. Dôchodcovi sa bude vyplácať minimálny dôchodok v sume 483,60 eura (pre neho výhodnejšej).

2. Minimálne dôchodky porastú

Tisíce Slovákov pracujú za minimálnu alebo nízku mzdu desiatky rokov. Štát im preto garantuje za odpracované roky minimálny dôchodok. A aj tie čaká zmena. Prečo? Od júla vzrástli sumy životného minima, na ktoré sú v súčasnosti naviazané aj sumy minimálneho dôchodku. „Zmena sumy životného minima bude mať vplyv aj na sumu minimálneho dôchodku. Jeho najnižšia hranica, a to za 30 odpracovaných rokov, sa zvýši z 389,90 na 397,30 eura mesačne,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Príklad: Pán Karol odpracoval 42 rokov. Suma jeho starobného dôchodku bez zvýšenia na minimálny dôchodok je 374,40 eura mesačne. Sociálna poisťovňa zvýši jeho starobný dôchodok na sumu minimálneho dôchodku, teda na 438,30 eura mesačne.

3. Vek odchodu do dôchodku sa posúva

Dôchodková reforma z roku 2022 priniesla aj zmenu vo veku odchodu do penzie. Penzijný vek je po novom naviazaný na strednú dĺžku dožitia. Naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia sa dotkne najmä mladších ročníkov. Napríklad ročníku 1993 sa dôchodkový vek zvýši približne o 3 roky oproti ročníku narodenia 1966. V zásade sa pre ľudí, ktorí odchádzajú do penzie na budúci rok, nemení nič, zmena nastáva pre ľudí narodených v roku 1967. Rezort práce vydá do konca tohto roka opatrenie, v ktorom určí vek odchodu do penzie pre ľudí narodených v roku 1967.

4. Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe končí

Sociálna poisťovňa prestane od budúceho roka vyplácať rodičovský dôchodok tým poberateľom dôchodku, ktorým už bol priznaný. Rodičovský dôchodok po novom nahradí asignácia podielu zaplatenej dane. Seniori ho takto dostanú vyplatený prvý raz v roku 2026. Znamená to, že na budúci rok nedostanú nič. Podľa nových pravidiel deti budú môcť každému rodičovi, ktorý je penzista, poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2 % na každého rodiča, teda 2 % na matku a ďalšie 2 % na otca.

5. Aktuálna dôchodková hodnota

Tento údaj je veľmi dôležitý pri výpočte nových dôchodkov. Tie sa totiž odvíjajú od počtu odpracovaných rokov, mzdy a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH). Sociálna poisťovňa stanovila ADH na rok 2024 na 17,7688 eura. K januáru sa vždy upravuje o 95 % nárastu priemernej mzdy za 3. štvrťrok daného roku voči 3. štvrťroku predchádzajúceho roku. V roku 2025 bude podľa portálu Finsider v sume 18,7434 eura. Nové dávky dostanete už vo výplatnom termíne v januári. Ak si chcete vypočítať svoju penziu, pomôže vám kalkulačka.

Príklad: Peter ide do penzie v decembri. Zarába priemernú mzdu, odpracoval 48 rokov. Jeho penzia bude: 1 x 48 x 17,7688 = 852,90 eura.

Ak by šiel do penzie v januári, keď má byť ADH 19,20 eura, jeho dôchodok by bol: 1 x 48 x 18,7434 = 899,70 eura.

6. II. pilier bude bez zmeny

Podmienky výplaty starobného dôchodku z II. piliera zostávajú aj na budúci rok rovnaké ako doposiaľ. V prípade záujmu sporiteľa o jednorazový výber celej sumy nasporených príspevkov tak bude možné využiť túto formu starobného dôchodku z II. piliera aj pri žiadosti spísanej v roku 2025 pri splnení podmienky referenčnej sumy platnej v danom kalendárnom roku. Na výber peňazí z druhého dôchodkového piliera sa nesiahne ani najbližšie štyri roky. Zmeny ešte z dielne bývalej vlády aktuálna koalícia odsunula až na rok 2029.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Odklepnuté! Trináste dôchodky budú v plnej sume! Už v decembri
    Zdroj: ministerstvo práce