Veľké zmeny v predpisovaní liekov: Končí sa receptová turistika? Kto vám po novom napíše lieky?
6. 8. 2023, 13:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:10)

Dostanú sa pacienti skôr k svojim liekom? Zákon o tom, kto môže predpisovať lieky, sa po vyše roku opäť mení. Hlavným dôvodom je nedostatok lekárov špecialistov, ale aj veľmi dlhé čakacie lehoty. Kto a na aký čas vám bude môcť predpísať lieky po novom?
Zdroj: Mojalekáreň/shutterstock
Zdroj: archív
Zdroj: MICHAL SMRCOK
Galéria k článku
Dlhé roky predpisovali všeobecní lekári aj také lieky, ktoré by ste dostali len od špecialistu. Predvlani sa však všetko zmenilo. Všeobecní lekári už mohli pacientom predpísať lieky z odborného vyšetrenia, avšak len trikrát v roku na 2 mesiace.
To však spôsobilo, že ľudia na svoju medicínu čakali aj niekoľko týždňov. Špecialistov je totiž na Slovensku málo. Zmena zákona, ktorá platí oddnes, preto prináša možnosť, aby všeobecný lekár mohol predpísať lieky až na pol roka.
Ako to bude fungovať po novom, priblížila hovorkyňa rezortu zdravotníctva: „Všeobecný lekár na základe odporúčania lekára – špecialistu bude môcť v období 6 mesiacov predpisovať pacientovi humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu. Výnimku tvoria zdravotnícke pomôcky pre diagnostikovanú trvalú a nezvratnú inkontinenciu tretieho stupňa alebo pre trvalú a nezvratnú stómiu, pre ktoré sa neustanovuje časové obmedzenie,“ priblížila zmeny hovorkyňa ministerstva Petra Lániková.
Ako vysvetlila, lekár – špecialista je aj dnes povinný predpísať liek, ktorý je viazaný na odbornosť lekára. Ostatné môže vypísať aj všeobecný lekár. „V prípade, že pacient predpísaný liek dlhodobo užíva, môže lekár predpísať opakovaný elektronický recept, pričom jeho platnosť je najviac jeden rok,“ uviedla.
Podľa lekára Tomáša Szalaya je najväčšia zmena v tom, že všeobecný lekár bude môcť predpísať liek na 6 mesiacov namiesto doterajších troch. „Pred rokom a pol špecialista indikoval lieky napríklad pre kardiaka, napísal na recept aj správu pre všeobecného lekára s tým, že liečil som vašu pacientku a potrebuje betablokátory a súhlasím s tým, aby ste jej ich predpisovali najbližší rok vy. A preto pacient chodil k všeobecnému lekárovi každý mesiac po recept,” vysvetľuje Szalay.
Ako povedal, špecialisti si teda „uľahčili“ robotu, napísali jeden recept, splnomocnenie a ďalší rok pacienta nevideli, lebo si zo všeobecného lekára urobili akoby asistentku, ktorá lieči ich pacientov. „Všeobecní lekári to však nevnímali dobre. Vyzeralo to, že nudnú prácu robí všeobecný lekár a špecialista sa na pacienta pozrel o rok a konštatoval, či je liečba ok, alebo treba zmenu. Navyše, často všeobecní lekári argumentovali tým, že oni liečbu nevymysleli, prečo ju majú písať,” dodal.
Čo na to špecialisti? Vítajú zmenu alebo... ...čítajte na ďalšej strane...
Zmenu v zákone víta aj prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco. „Nevidím v tom problém, pretože podstatný je pacient. Špecialista indikuje liek a nemyslím si, že by ho aj nepredpísal. Predpisovať liek s tým, že to delegujem na niekoho iného, je zvláštne. Ale to, že sa deleguje právomoc predpisovať lieky na všeobecného lekára, je úplne v poriadku. Pri dnešných dlhých čakacích lehotách k lekárom špecialistom je to prirodzené a pochopiteľné, pacient nemôže byť odkázaný na to, že bude všetko predpisovať iba špecialista,“ hovorí Janco.
Podľa jeho slov delegovanie predpisovania liekov aj na všeobecných lekárov má zmysel, pretože špecialista môže mať dovolenku, môže byť chorý alebo na školení. „Špecialista nemá predpisovať e-recept, keď je na dovolenke. Každý predpis by mal byť spojený s tým, že niekto, buď špecialista, alebo obvodný lekár, pacienta fyzicky vidí. Pacient musí vedieť, že ten, kto mu predpisuje liek, vie o jeho aktuálnom zdravotnom stave. A keď je špecialista neprítomný v ambulancii, tak je veľmi dôležité, aby ho videl obvodný lekár,“ vraví Andrej Janco a pokračuje. „Ak lekár špecialista každé tri mesiace trvá na tom, že pacienta chce vidieť, je to úplne v poriadku. Veď zdravotný stav pacientov s viacerými chronickými ochoreniami sa môže meniť veľmi rýchlo. My sa nemôžeme spoliehať na nejaký ročný e-recept. My toho pacienta musíme vidieť. Sme proti tomu, aby sa e-recept predpisoval hlava-nehlava. Uznávame predpisovanie e-receptu tak na tri mesiace, ale opakujem, u chronikov je aj to niekedy dlhý čas,“ dodal Janco.
Podľa lekára Tomáša Szalaya sa žiadna veľká zmena neudeje. Zmenou zákona totiž všeobecní lekári majú len možnosť a nie povinnosť predpisovať lieky. Keď pred rokom a pol nastala zmena v predpisovaní liekov, bola prijatá bez akéhokoľvek pripomienkovania. „Nepáči sa mi spôsob, akým bola vtedy zmena prijatá, ale obsah tej zmeny bol filozoficky správny. Ten lekár, ktorý indikuje diagnózu a povie, že pacient má byť liečený týmito liekmi, mal by byť za predpis tých liekov aj ďalej zodpovedný. Lebo on je ten, kto prijal daný terapeutický postup,“ hovorí Szalay.
„Na začiatku z toho boli ťahanice, ale za rok a pol sa s tým lekári naučili žiť. Aj všeobecní lekári sa naučili lepšie robiť opakované recepty, dokonca špecialisti pochopili, ako sa robia opakované recepty, aby za nimi pacienti nemuseli stále chodiť. Zmena zákona teda potrebná nebola a nemyslím si, že dôjde k zásadnej zmene. Ak si špecialisti navykli lieky predpisovať opakovanými receptami, tak to neprestanú robiť,“ hovorí Szalay.
Od budúceho roka sa zmeny dotknú aj očkovania. Aké, čítajte>>>
Pre očkovanie nebudete musieť od januára budúceho roka chodiť za svojím lekárom. Dospelý sa budú môcť proti chrípke zaočkovať aj v lekárni, čím odbremenia od povinností všeobecných lekárov. Ako to bude fungovať a aké zmeny ešte čakajú od augusta tohto roka lekárov?
Očkovať sa bude na základe písomného odporúčania predpisujúceho lekára, ktoré môže byť súčasťou predpisu na vakcínu. Nesmie byť staršie ako tri dni. Za správne podanie očkovacej látky bude zodpovedať poskytovateľ lekárenskej starostlivosti.
Od augusta tohto roka však čakajú pacientov ďalšie zmeny a to pri predpisovaní liekov pri prepustení pacienta z nemocnice. „Všeobecný lekár zabezpečí predpisovanie lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny maximálne na tri mesiace od 12. dňa prepustenia pacienta z nemocnice, čím sa docieli, aby mal pacient za dané obdobie dostatočný čas na zaradenie do ambulantnej starostlivosti odborného lekára," priblížil rezort zdravotníctva. Pri prepustení z nemocnice bude môcť lieky predpísať aj lekár bez atestácie na výkon špecializovaných pracovných činností.
Zmeny nastanú aj v predpisovaní zdravotníckych pomôcok. „Všeobecný lekár na základe odporúčania lekára – špecialistu ich bude môcť predpisovať na 6 mesiacov,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.