VEĽKÉ ZMENY: Parlament schválil 13. dôchodky, o 4 týždne zrušia výhodné predčasné penzie!
23. 4. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:53)

Zdroj: ministerstvo práce
Na predčasný dôchodok už po 40 rokoch zabudnite! Poslanci schválili vládnu novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zavádza plnohodnotný 13. dôchodok, ale aj zmeny v odchode do predčasnej penzie. Ako to ovplyvní penzie ľudí a dokedy sa oplatí ísť skôr do dôchodku?
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer
Galéria k článku
Poslanci na aktuálnej schôdzi okrem 13. dôchodku odklepli aj ďalšiu dôležitú novinku. Koaličná poslankyňa Zdenka Mačicová (Hlas) predložila k novele zákona o sociálnom poistení pozmeňujúci návrh, ktorým sa upravuje nárok na vznik predčasného dôchodku. Platiť začne od 15. mája. Ak teda uvažujete nad odchodom do predčasnej penzie, musíte sa poponáhľať. Máte na to už len necelé štyri týždne.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas) pritom ešte vo februári tvrdil, že sprísnenie podmienok nie je aktuálnou témou. „O predčasné dôchodky bol enormný záujem najmä ku koncu minulého roka,“ vysvetlil. „Situácia sa však začiatkom roka upokojila. Očakávam ešte jednu vlnu väčšieho záujmu ku koncu roka. V rámci koalície sme vo fáze odborných debát, takže je predčasné povedať, k akým zmenám napokon dospejeme,“ povedal Tomáš.
Teraz je však všetko inak. Možnosť odchodu do predčasnej penzie po 40 odpracovaných rokoch je komplikovanejšia. „Zavádza sa zásada, že osoby narodené v rovnakom roku budú musieť na splnenie podmienky nároku na predčasnú penziu získať rovnaký počet odpracovaných rokov. Napríklad v prípade ročníka 1961, kde je dôchodkový vek 63 rokov a 2 mesiace, bude na splnenie podmienky potrebné získať 40 rokov a 2 mesiace,“ uviedla Mačicová v pozmeňovacom návrhu. Pre ročníky narodenia 1967 a neskôr sa potrebný počet odpracovaných rokov bude meniť v závislosti od strednej dĺžky života, rovnako ako riadny dôchodkový vek.
Anketa
Sklamalo vás sprísnenie odchodu do predčasnej penzie?
- áno, pretože prídem o viac peňazí41%
- áno, ale o predčasnú penziu aj tak požiadam20%
- nie, tento druh dôchodku sa ma netýka37%
Hlasovanie bolo ukončené
Mení sa aj ďalšia podmienka, a to tá, že po 40 odpracovaných rokoch Sociálna poisťovňa odpočíta nie doterajších 0,3 percenta za každý skorší mesiac odchodu do predčasnej penzie, ale 0,5 percenta.
Od 15. mája sa tiež zvyšuje „pokuta“ za skorší odchod do penzie. Sociálna poisťovňa vám pri výpočte predčasnej penzie odpočíta 0,5 percenta za každý mesiac pred dosiahnutím riadneho dôchodkového veku namiesto doteraz zvýhodnenej zrážky 0,3 percenta.
Zmena zrejme spôsobí to, že o tento druh penzie bude menší záujem. Dnes platné pravidlá totiž narobili problémy zamestnávateľom. Z práce odišli železničiari, šoféri, pekári, zdravotníci aj robotníci z fabrík. Združenie podnikateľov Slovenska upozorňovalo, že do penzie po 40 rokoch odchádza množstvo ľudí, ktorých je problém nahradiť. Odchod do predčasnej penzie kritizoval aj analytik INESS Radovan Ďurana. „Originálna myšlienka predčasného dôchodku mala nahradiť výpadok príjmu človeka, ktorý stratil zamestnanie tesne pred dosiahnutím dôchodkového veku. Na trhu je nedostatok ľudí a to otvára otázku, či má vôbec predčasná penzia zmysel, pretože do nej chodia ľudia dobrovoľne, keďže je to finančne výhodné,“ povedal.
Čo si o sprísnených podmienkach predčasnej penzie myslí odborník, čítajte na ďalšej strane...
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko: Zmiernenie podmienok odchodu do predčasného dôchodku v roku 2022 bolo jednoznačnou chybou, na ktorú upozorňovali odborníci už od prvého momentu. Spôsobili totiž násobný nárast odchodov do predčasného dôchodku, čo v čase nízkej nezamestnanosti výrazne skomplikovalo situáciu v slovenskom hospodárstve. Kým v roku 2022 odišlo do predčasného dôchodku 14 360 ľudí, minulý rok to bol viac ako trojnásobok (46 954).
Sprísnenie odchodu do predčasnej penzie je správny krok. Problém je, že vláda na situáciu reaguje s viac ako polročným oneskorením. Od novembra 2023 až do 15. mája, kedy začnú platiť sprísnené pravidlá, odišlo alebo ešte odíde do predčasného dôchodku za pôvodných výhodných podmienok násobne viac dôchodcov, ako by bolo vhodné. Tento zbytočný odklad bude stáť štát len v tomto roku desiatky miliónov eur navyše, keďže predčasní penzisti budú mať nárok na najvyšší 13. dôchodok zo všetkých poberateľov a zároveň tohtoročnú valorizáciu. Náklady z neúmerne vysokých dôchodkov pritom bude štát znášať aj ďalšie roky, keďže je len ťažko predstaviteľné, že by si politici trúfli plošne znížiť už priznané dôchodky.
Aj keď sa dôchodkový vek riadi automatom podľa stredného veku dožitia, napriek tomu je dôchodkový systém Slovenska dlhodobo neudržateľný. Problémom sú vysoké penzie voči mzde a takisto mimoriadne dávky, akými sú rodičovský a 13. dôchodok. Vláda zároveň znížila odvod do 2. piliera z 5,5 na 4 percentá hrubej mzdy, čím zredukovala budúce dôchodky z 2. piliera a súčasne zvýšila nápor na financie Sociálnej poisťovne, ktoré majú spomínaný pokles dorovnať. Sprísnenie podmienok odchodu do predčasného dôchodku je síce správny krok, ale nie je dostatočne razantný. Napríklad ľuďom s vyšším príjmom sa aj po 15. máji oplatí odísť do dôchodku, keďže tohtoročná štedrá valorizácia vo výške 14,5 % sa budúci rok už nebude opakovať. Ak majú do odchodu do riadneho dôchodku menej ako rok, stále pravdepodobne získajú viac žiadosťou o predčasný dôchodok do konca roka. A žiadosť podaná do 14. mája sa oplatí aj ľuďom, ktorým zostáva do odchodu do riadneho dôchodku viac ako rok.
Vládna koalícia pri zmenách predčasných dôchodkov zároveň nevypočula volanie podnikateľov po uvoľnení podmienok pre predčasných dôchodcov, ktorí môžu pracovať len na dohodu s odmenou do 200 eur mesačne. V čase nízkej zamestnanosti firmy majú problém nahradiť ľudí, ktorá odišli na dôchodok, a aspoň dočasné uvoľnenie pravidiel zamestnávania predčasných dôchodcov by im bezpochyby pomohlo. Najkorektnejším riešením by však bolo také sprísnenie podmienok predčasného odchodu do dôchodku spolu so zrušením mimoriadnych dávok ako 13. dôchodok, ktoré by ľudí odradilo od odchodu do penzie a motivovalo ich predĺžiť si pracovný život.
13. dôchodky po novom. Viac na ďalšej strane...
Zmeny nastali aj v 13. dôchodkoch, ktoré už v decembri dostane takmer 1,5 milióna ľudí. „Trinásty dôchodok sa po novom stáva riadnou penzijnou dávkou. Vyplatený bude vždy v decembri všetkým poberateľom penzií bez ohľadu na to, aký druh dôchodku poberajú,“ zdôraznil Erik Tomáš (Hlas).
Jeho suma bude vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Starobní penzisti tak dostanú 606,30 eura. „Nárok majú aj poberatelia invalidných, sirotských, vdovských či vdoveckých dôchodkov, a to vo výške ich priemerných penzií za predchádzajúci rok. V zákone je však tzv. poistka, ktorá stanovuje, že jeho suma nesmie klesnúť pod 300 eur,“ dodal Tomáš.
Na vyplatenie tejto penzie bude štát tento rok potrebovať takmer 823 miliónov eur. Dáta bez pátosu upozorňujú, že si to štát nemôže dovoliť. „Požičiavame si aj na ten dvanásty dôchodok,“ uviedol na sociálnej sieti analytik Ivan Bošnák. „Skončíme ako Grécko, dôchodky a dávky budú znížené, niektoré zrušené, ľudia z verejnej správy prepustení, štát padne na hubu a my na dno,“ konštatoval Bošňák.
Trinásty dôchodok dali, 18 miliárd vzali. Takto reagoval na schválenie 13. dôchodku analytik INESS Radovan Ďurana. „Zníženie odvodov do druhého piliera na štyri percentá má zabezpečiť zdroje na výplatu 13. dôchodku. A hrozí ďalšie zníženie príspevkov,“ myslí si Ďurana.
Trináste dôchodky majú okamžitý negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť hrubého domáceho produktu vo výške 0,4 %. Tvrdí to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Odborník na sociálne veci Jozef Mihál sa na svojej stránke Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála pýta, z čoho ich chce vláda financovať, keď za rok 2023 dosiahol deficit Sociálnej poisťovne viac ako miliardu eur. „Sociálnej poisťovni za minulý rok na výplatu penzií a ďalších dávok chýbala 1 miliarda a 366 miliónov eur. Vlani tak vyplatila temer dva mesačné dôchodky z nekrytých peňazí, na dlh. Trináste dôchodky budú stáť ďalších vyše 800 miliónov,“ uviedol odborník.