Reklama

Veľká zmena: Čo už po novom úradom hlásiť nemusíte? Ako to bude so stavbami na čierno? TAKTO!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nový stavebný zákon uzrel svetlo sveta a prináša zásadné zmeny
    Reklama

    Slováci budú stavať rýchlejšie a jednoduchšie. Sľubuje to nový stavebný zákon z dielne ministerstva dopravy, ktorý schválili poslanci parlamentu. Jeho cieľom je znižovanie administratívnej záťaže, rieši aj problematiku takzvaných čiernych stavieb. Zmeny začnú platiť od apríla.

    Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smeru) uviedol, že nový zákon bol potrebný ako soľ, keďže ten súčasný platil takmer 50 rokov. „Zákon zavádza prísne lehoty pre úrady, fikciu súhlasu pri nečinnosti a zlúčenie územného a stavebného konania,” konštatoval. „Dnes ak chce niekto stavať, potrebuje od 10 do 35 povolení. Od apríla budú všetky dotknuté orgány a firmy viazané lehotou 30 dní na vydanie stanoviska. Ak sa tak nestane, bude platiť fikcia súhlasu," vysvetlil Ráž.

    Upravujú sa aj postupy pri nelegálnych stavbách. „Ustanovuje sa dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti navrhovaného stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili. Sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané," uviedol minister.

    Novela zároveň odľahčí stavebné úrady pri povoľovaní drobných a jednoduchých stavieb. „Zavádzame stavby na ohlášku, a v niektorých prípadoch aj s fikciou súhlasu – ak úrad do 30 dní nezareaguje, stavebník môže automaticky začať stavať," objasnil Jozef Ráž.

    Táto úprava sa týka aj montáže obnoviteľných zdrojov energie, ako sú napríklad fotovoltické panely. Zákon obsahuje presný zoznam stavieb spadajúcich pod zjednodušené povoľovanie.

    Anketa

    Nový stavebný zákon zjednoduší život ľudí. Vítate tieto zmeny?

    V novej stavebnej legislatíve ostáva agenda stavebného úradu v obciach, ktoré však môžu zriaďovať stavebné obvody podobne, ako sú súčasné spoločné obecné úrady.

    „Nový stavebný zákon zjednodušuje a zrýchľuje procesy. Ruší územné konanie, zavádza jedno správne konanie – Konanie o stavebnom zámere, ktoré sa končí rozhodnutím. Následné procesy sú len opatreniami stavebného úradu, čím sa minimalizuje administratívna záťaž. Presnejšie vymedzuje pojmy a procesy, definuje zodpovednosť účastníkov výstavby (stavebník, stavebný dozor, stavbyvedúci atď.), jasnejšie určuje lehoty pre úrady a umožňuje elektronizáciu dokumentácie, čo znižuje byrokraciu,“ informovala o novom zákone hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

    Ako dodala, ďalšími benefitmi sú možnosť elektronického ukladania projektovej dokumentácie a záväzných stanovísk, čím sa zrýchľuje prístup k informáciám, ale aj to, že obce môžu prijať všeobecne záväzné nariadenie o regulácii hlučných stavebných prác počas nočného pokoja a dní pracovného pokoja.

    „Nová legislatíva však prináša aj isté riziká. Elektronizácia síce zrýchľuje procesy, ale jej efektívnosť závisí od pripravenosti úradov a stavebníkov. Presné lehoty pre úrady môžu byť výzvou, ak nebudú dostatočne personálne vybavené a posledným je fakt, že prispôsobenie sa novým pravidlám bude vyžadovať čas a dôkladné preškolenie účastníkov procesu,“ uviedla Piršelová.