Dostať sa k antigénovému testu, ak chcete ísť na dovolenku do zahraničia či navštíviť starkých v domove dôchodcov, bude od júla ťažšie. Do konca tohto mesiaca sa skončia zmluvy stovkám mobilných odberných miest, kam sme sa v posledných mesiacoch chodili pravidelne testovať.

Očkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny je len približne 34 % Slovákov, plne zaočkovaných je podľa posledných dát niečo vyše pätiny obyvateľov. Potvrdenie o prekonaní ochorenia má platnosť len pol roka a mnohým sa skončí práve v letných mesiacoch. Státisíce ľudí tak budú potrebovať test pri rôznych príležitostiach.

Výsledok negatívneho PCR alebo LAMP testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín, sa stále vyžaduje v interiéroch akvaparkov, napríklad pri vnútorných bazénoch. Rovnako je potrebný na svadobných hostinách, karoch, večierkoch či oslavách. Musia ho mať aj diváci v divadle, na koncerte či fanúšikovia na športových zápasoch.

Test potrebujete aj pri návšteve seniorov v domovoch dôchodcov. Mali by ste ho mať poruke aj v prípade, že potrebujete vyšetrenie u lekára alebo idete na operáciu do nemocnice.

Ako priepustka bude test fungovať aj pri cestovaní. Od júla sa zavádzajú covid pasy, v ktorých budú mať ľudia potvrdenie o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo negatívny výsledok testu. Väčšina krajín vyžaduje antigénový test nie starší ako 24 hodín, prípadne PCR test urobený za posledných 72 hodín. Mení sa to však od krajiny ku krajine, preto je dôležité, aby ste si podmienky vstupu do vašej dovolenkovej destinácie vopred skontrolovali.

Bez negatívneho PCR testu za posledné tri dni nepustia ani deti nad 10 rokov, ktoré cez prázdniny budú chcieť ísť do letných táborov „Testovanie detí pred účasťou na zotavovacom podujatí odporučilo konzílium odborníkov. Epidemiológovia považujú takéto aktivity za veľmi rizikové: stretávajú sa tam deti z rôznych rodín, čo pre prenos infekcie predstavuje vysokú pravdepodobnosť,“ vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) povedal, že PCR testy deťom do letných táborov preplatí štát.

Kde vás otestujú od júla: Čítajte na ďalšej strane >>>