VEĽKÉ ZMENY V DOPRAVE: STK iba každé 4 roky! A kto bude parkovať v celej Európe zadarmo?
26. 4. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)

Zdroj: fb rezortu pôdohospodárstva
Vláda odklepla dve novely zákonov, ktoré sa týkajú všetkých, ktorí vlastnia nejaký dopravný prostriedok. Ak ich schváli parlament, platiť začnú v lete. Kým jedna z nich je pozitívna, tá druhá až tak nepoteší. Budeme si totiž musieť hlbšie siahnuť do peňaženky.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Matej Kalina
Galéria k článku
Veľké zmeny v STK! Aj tak by sa dal nazvať návrh rezortu dopravy. O čo ide? Na estékáčku by po novom niektorí nemuseli chodiť každé dva, ale každé štyri roky. Budú to majitelia motocyklov, trojkoliek či štvorkoliek. Ministerstvo dopravy návrh obhajuje tým, že dnes platná dvojročná lehota je príliš prísna. „Pri osobných autách sú lehoty technických kontrol viazané európskou smernicou, ktorá stanovuje maximálnu lehotu v intervale 4-2-2. Aj my máme presne tento interval 4-2-2, preto ho nie je možné predĺžiť. Je možné ho iba skrátiť. Napríklad v Rakúsku majú interval pre osobné vozidlá 3-1-1,“ uviedla hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.
Podľa rezortu dopravy bolo ku koncu roka 2023 v evidencii spolu viac ako 162-tisíc takýchto dopravných prostriedkov. Navrhovaná zmena prinesie o 30-tisíc kontrol ročne menej. “Priemerná cena za technickú kontrolu je 35,93 eura, úspora takmer 29-tisíc ľudí, ktorí na STK nebudú musieť ísť, bude spolu takmer 880-tisíc za rok," dodal rezort dopravy. Ak zákon schvália poslanci, platiť by mal začať od júla tohto roka.
Poslanci schválili aj novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) z dielne rezortu financií, ktorá zvyšuje limity poistného krytia a teda PZP bude automaticky kryť vyššie škody. Kým napríklad doteraz systém kryl škody na zdraví do maximálnej výšky 5,24 milióna eur, po novom to bude až 6,45 milióna. Rovnako sa zvyšuje aj maximálna hranica napríklad škody na majetku.
Kým doteraz PZP pokrývalo maximálnu sumu 1,05 milióna, novela hranicu zvyšuje na 1,3 milióna eur. Zmena prichádza aj v určovaní výšky škody. Doterajší systém nebol jednotný a každá poisťovňa si výšku škody určovala podľa svojich vlastných pravidiel. Novela zavádza jednotný mechanizmus a poisťovne tak budú mať jasné pravidlá, podľa ktorých budú výšku škody určovať. „V zákone upravujeme viacero oblastí, vďaka čomu prakticky zlepšujeme fungovanie systému PZP a zároveň zvyšujeme ochranu ľudí, v prípade práv voči poisťovniam. Všetky zmeny reagujú na konkrétne životné situácie, ktoré sa objavili v praxi, a som rád, že sa nám zmeny k lepšiemu podarilo dostať do legislatívy,“ povedal minister financií SR Ladislav Kamenický. Do platnosti vstúpi od augusta.
Pozitívnou správou však je, že europoslanci schválili novinky, ktoré v blízkej budúcnosti začnú platiť aj na Slovensku. Dočkať by sme sa mali napríklad vodičského preukazu v mobile. „Na podporu jednotného trhu sa poslanci zasadzujú za zavedenie digitálneho vodičského preukazu, ktorý by bol dostupný na mobilnom telefóne a úplne rovnocenný s fyzickým vodičským preukazom,“ uvádza portál e-pravo. „Ako členská krajina únie budeme implementovať rozhodnutia prijaté na úrovni Európskej únie a zároveň túto iniciatívu vítame,“ konštatoval v stanovisku tlačový odbor ministerstva vnútra.
Do digitálnej peňaženky si však budeme môcť uložiť aj iné dokumenty než len občianky a vodičský preukaz. „Po spustení na národnej úrovni si do peňaženky občania budú môcť uložiť napríklad občianske a vodičské preukazy, rodné listy, diplomy či lekárske predpisy. Využiť sa bude dať aj na založenie účtu v banke či registráciu u mobilného operátora. Vďaka digitálnej peňaženke sa budú môcť občania digitálne identifikovať, ukladať a spravovať svoje identifikačné údaje a úradné dokumenty v elektronickej podobe,“ vysvetlili nám z tlačového odboru s tým, že využívanie digitálnej peňaženky bude spočiatku na dobrovoľnej báze.
Státisíce Slovákov dostanú nové preukazy! Parkovať budú môcť v celej Európe zadarmo. Viac na ďalšej strane...
Európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím prinesie rovnosť v prístupe a zlepšia voľný pohyb pre znevýhodnených ľudí (ŤZP) v rámci celej Európskej únie. „Držitelia týchto európskych preukazov budú môcť využívať všetky výhody a zvýhodnenia, ktoré ktorákoľvek z členských krajín priznáva zdravotne znevýhodnených občanov na svojom území,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.
Dodal, že keď sa na konečnej podobe novej legislatívy dohodnú členské štáty a Európsky parlament, vlády budú mať dva roky na to, aby vydávali jednotnú parkovaciu kartu pre všetky zdravotne znevýhodnené osoby, ktoré o to požiadajú.
„Na potrebu zavedenia takéhoto preukazu jednotného európskeho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím a európskeho parkovacieho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím upozorňujem už od roku 2017,“ vraví komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.“Ich zavedenie prináša len benefity. Ide o zjednodušenie cestovania v krajinách únie pre slovenských občanov so zdravotným postihnutím,“ dodala. Vydávať ich začnú najneskôr v roku 2026.
Prečítajte si tiež: