Reklama

Veľké zmeny v dokladoch: Občiansky preukaz v telefóne? Už čoskoro! A čo všetko s ním vybavíte?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Koniec neustáleho hľadania občianskeho a vodičského preukazu v kabelke či v peňaženke? V spojenom kráľovstve, Austrálii či Fínsku je to realita. Stačí, ak ľudia majú doklady v elektronickej peňaženke v telefóne. Fyzické doklady tak majú odložené bezpečne doma. Aj v Česku bude táto novinka realitou od nového roka. Zisťovali sme, ako je na tom Slovensko.

    Viete si predstaviť, že pri cestnej kontrole by ste vodičský preukaz ukázali policajtovi v mobile? Alebo že by ste sa na úrade práce preukázali občianskym preukazom z vášho telefónu?

    Zatiaľ čo sa Slovensko s digitalizáciou dokladov neponáhľa, v Česku budú elektronické doklady využívať už od budúceho roka. „Zavádzame 21. storočie do úradu v Českej republike. Aplikácia eDokladovka bude čoskoro realitou,“ vyhlásil vicepremiér pre digitalizáciu Ivan Bartoš (Piráti). „Už dnes používame telefóny k platbám a ku kope iných vecí. Doklady v telefóne nie sú science fiction,“ povedal Bartoš.

    Českí poslanci schválili zmenu zákona začiatkom minulého týždňa. „Od januára 2024 budú elektronické doklady akceptovať ústredné orgány štátnej správy, ale tiež niektoré obce a kraje. Od leta na polícii, úradoch práce a finančných úradoch,“ povedal Ivan Bartoš. Česká republika tak spustí vlastnú verziu elektronickej peňaženky skôr, ako plánovala. Ako informuje iDnes.cz, pôvodne chcela počkať na verziu Európskej únie, ktorá pripravuje vlastný systém s názvom Elektronická peňaženka digitálnych identít. Česko je tak v otázkach digitalizácie oproti EÚ o krok vpred. Táto novinka bude zatiaľ fungovať u našich susedov na dobrovoľnej báze a aplikáciu si užívatelia budú môcť stiahnuť cez Google Play či App Store.

    Elektronická peňaženka v telefóne

    Európska komisia má v pláne zaviesť jednotný európsky digitálny občiansky preukaz do roku 2025. Do pilotného projektu investujú 46 miliónov eur. Fungovať by to malo tak, že v mobilnom telefóne by mal každý vlastnú elektronickú peňaženku, v ktorej by sme mali elektronický občiansky aj vodičský preukaz. Medzi prvými krajinami, ktoré novinku testujú už od júla tohto roka, sú Francúzsko a Nemecko. Digitálny vodičský preukaz od októbra 2022 využívajú aj vodiči v Rakúsku, kde sa polícii stačí preukázať QR kódom.

    Digitálna peňaženka má okrem iného uľahčiť občanom EÚ cestovanie či presťahovať sa do inej krajiny. „Cieľom týchto projektov je testovať peňaženky digitálnej identity v reálnych scenároch v rôznych odvetviach,“ píše stránka Európske komisie.

    Kedy budeme na Slovensku využívať digitálny občiansky a čo všetko s ním vybavíme? Čítajte na druhej strane >>>

    To, ako sa na digitálnu peňaženku pripravuje Slovensko, sme zisťovali na ministerstve vnútra. „Rámec na zavedenie elektronickej identity interoperabilnej v rámci EÚ má priniesť revízia nariadenia eIDAS (č. 910/2014), ktorá je dlhodobo v príprave. Nariadenie bude priamo uplatniteľné v štátoch EÚ a okrem iného má priniesť tzv. peňaženku elektronickej identity (EDIW) vrátane dokladov,“ odpísali nám z tlačového odboru.

    Ako doplnili, konkrétne práce sa zatiaľ nevykonávajú. Uvedomujú si však, že na zavedenie dokladov v mobile budú nutné významné zmeny nielen po technickej stránke, ale aj v legislatíve a v procesoch. A keďže Slovensko do pilotného programu zapojilo ministerstvo investícií, pre bližšie informácie nás odkázali na rezort ministra Richarda Rašiho (SMER-SSD).

    Ako nám povedali, návrh riešenia európskej digitálnej peňaženky sa momentálne na úrovni Európskej únie finalizuje. „Na Slovensku je projekt aktuálne v úvodnej fáze prípravy. Predbežne je uvedenie digitálnej peňaženky plánované v roku 2025,“ potvrdili nášmu denníku.

    Na čo všetko bude slúžiť digitálna peňaženka? Čítajte na druhej strane >>>

    Do digitálnej peňaženky si však budeme môcť uložiť aj iné dokumenty než len občianky a vodičský preukaz. „Po spustení na národnej úrovni si do peňaženky občania budú môcť uložiť napríklad občianske a vodičské preukazy, rodné listy, diplomy či lekárske predpisy. Využiť sa bude dať aj na založenie účtu v banke či registráciu u mobilného operátora. Vďaka digitálnej peňaženke sa budú môcť občania digitálne identifikovať, ukladať a spravovať svoje identifikačné údaje a úradné dokumenty v elektronickej podobe,“ vysvetlili nám z tlačového odboru s tým, že využívanie digitálnej peňaženky bude spočiatku na dobrovoľnej báze.

    Počas nasledujúceho roka Európska únia vydá pre všetky štáty nariadenie k využitiu digitálnej peňaženky. Každý štát vrátane Slovenska dorieši implementáciu a akceptáciu digitálnych dokladov na národnej legislatívnej úrovni. „Napríklad bude potrebné jasne zodpovedať otázku, či sa pri policajnej kontrole stačí preukázať digitálnym dokladom alebo bude potrebný aj fyzický doklad. Naďalej však bude platiť, že občania si budú môcť vybrať, či chcú využívať digitálne alebo fyzické doklady,“ uzavrelo Rašiho ministerstvo.

    Prečítajte si tiež: