VEĽKÉ ZMENY v dôchodkoch v roku 2023: Pozrite sa, kto si prilepší a O KOĽKO!
29. 12. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:46)
Valorizácia dôchodkov, rodičovský dôchodok, skorší odchod do penzie či koniec dôchodkového stropu. Aj to sú zmeny, ktoré so sebou prináša rok 2023!
Zdroj: ns
Zdroj: Zdroj: MPSVaR SR
Zdroj: picodi.com
Galéria k článku
Valorizácia dôchodkov
Sociálna poisťovňa od 1. januára 2023 zvýši (valorizuje) dôchodky o 11,8 % automaticky, dôchodcovia nemusia o nič osobitne žiadať. O zvýšení dostanú písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2023 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2023 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2023. Sociálna poisťovňa v roku 2023 zvýši o 11,8 % všetky druhy dôchodkových dávok (starobné, predčasné starobné, invalidné a pozostalostné dôchodky). O všetkých zmenách v roku 2023 informuje Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke.
Ďalšie zmeny nájdete na druhej strane >>>
Rodičovský dôchodok
Novela zákona o sociálnom poistení zavádza od 1. januára 2023 nový inštitút – tzv. rodičovský dôchodok. Rodičovský dôchodok biologickému rodičovi alebo osvojiteľovi poistenca prizná automaticky.
Ak dieťa nevyhlásilo, že nárok na rodičovský dôchodok nemá rodičovi vzniknúť, čiže nedoručí žiadne vyhlásenie, Sociálna poisťovňa rozhodne o vzniku nároku na tento dôchodok automaticky a sumu rodičovského dôchodku za rok 2023 následne vyplatí jednorazovo. V ďalších rokoch bude rodičovský dôchodok súčasťou pravidelnej mesačnej výplaty dôchodku. Suma rodičovského dôchodku pre jedného rodiča je 1,5 percenta jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza roku, z ktorého bolo zaplatené poistné na starobné poistenie.
Predčasný dôchodok
Nárok vzniká iba vtedy, ak je suma predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu, čo predstavuje 375,10 eura mesačne. Od nového roka sa na predčasný dôchodok vzťahuje ďalšia možnosť, a to odísť do dôchodku už po 40 odpracovaných rokoch.
Ak poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nebude sa na neho vzťahovať podmienka chýbajúcich najviac dvoch rokov do dovŕšenia dôchodkového veku.
Koniec dôchodkového stropu
Dôchodkový vek sa v roku 2023 nemení, zostáva 64 rokov a až do ročníka narodenia poistenca 1966 sa uplatňuje podľa tabuľky uvedenej na webovej stránke Sociálnej poisťovne.
Zároveň platí, že dôchodkový vek sa poistencovi znižuje o 6 mesiacov za každé vychované dieťa (najviac za tri deti, teda najviac o 18 mesiacov). Zmena nastane v roku 2024. Od ročníka narodenia poistenca v r. 1967 sa opätovne zvyšovanie dôchodkového veku naviaže na strednú dĺžku života.
Vdovské a vdovecké dôchodky
Na základe poznatkov z praxe rezortu práce schválili poslanci novelu zákona, ktorá od 1. januára 2023 umožní predĺženie nároku na výplatu vdovského/vdoveckého dôchodku po úmrtí jedného z manželov. "Vyplácanie v trvaní jedného roka predlžujeme na dva roky, a to pre všetkých ovdovených poistencov bez ohľadu na ich vek, počet vychovaných detí či zdravotný stav. Vdove alebo vdovcovi, ktorým sa skončil nárok na výplatu vdovského/vdoveckého dôchodku a k 1. januáru 2023 ešte neprešli dva roky od úmrtia partnera, sa automaticky obnoví nárok na výplatu vdovského/vdoveckého dôchodku za zostávajúce obdobie," informuje ministerstvo na svojej webovej stránke.
Novela zároveň upravuje podmienky nároku na vdovský a vdovecký dôchodok poistencom, ktorí vychovali jedno dieťa, a to tak, že trvalý nárok na výplatu vdovského/vdoveckého dôchodku sa im obnoví už dovŕšením 57 rokov veku.
Česko-slovenské dôchodky
Zmena sa týka poistencov, ktorí získali pred 1. januárom 1993 tzv. česko-slovenské obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré mali získať dôchodok z Českej republiky. V praxi však vznikali prípady, keď nárok na dôchodok takémuto poistencovi v Českej republike nevznikol (vzhľadom na prísnejšie podmienky nároku ako v Slovenskej republike). Takýto poistenec teda dostával iba čiastkový dôchodok od Slovenskej republiky.
"Na základe novej právnej úpravy sa až do vzniku nároku na dôchodok z Českej republiky bude výška dôchodku zo Slovenskej republiky vypočítavať aj z česko-slovenského obdobia dôchodkového poistenia, za ktoré by inak vznikol nárok na dôchodok z Českej republiky. Táto úprava sa týka poberateľov starobných, predčasných starobných aj invalidných dôchodkov," informuje ministerstvo.
Prečítajte si tiež: