Zima bude krutá. Výrobcovia elektriny a tepla už teraz predkladajú návrhy na ceny za energie na budúci rok. Aj keď posledné slovo bude mať regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, jedno je isté. Elektrina aj plyn zdražejú a z peňaženiek nám vytiahnu viac. Podľa odborníkov môže ísť o desiatky eur!


Počas týchto dní dodávatelia energií podávajú na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) svoje cenové návrhy pre budúcoročné ceny energií. Koncom novembra či začiatkom decembra by sa mali slovenské domácnosti a malé podniky dozvedieť, koľko budú vo svojich faktúrach platiť za elektrinu a plyn. Ceny pôjdu definitívne hore. Čo je za tým a o koľko si priplatíme?


„Samotné určenie cien elektriny a plynu má v rukách regulačný úrad, ktorý musí zohľadniť nárast cien na európskych burzách,“ vysvetľuje energetický analytik Jozef Badida. Cena elektriny na burze je najvyššia od roku 2009, uhlie od začiatku roka zdraželo o 17 percent a plyn o 48 percent.


„Najvýznamnejším faktorom zvyšujúcim cenu elektriny a tepla sú emisné povolenky. Ide predovšetkým o elektrárne či teplárne spaľujúce uhlie a tie si musia zakúpiť adekvátne množstvo povoleniek, ktoré za jeden rok stúpli až štvornásobne,“ upresňuje Badida. Pre vysvetlenie, elektrárne aj teplárne, ktoré znečisťujú ovzdušie oxidom uhličitým (CO2), musia za znečistenie platiť. Kupujú si preto spomínané povolenky.


Predseda Združenia dodávateľov energií Michal Hudec vysvetľuje, že na výslednej cene za elektrinu sa podieľa viacero zložiek. Cena na burze či emisné povolenky sú súčasťou variabilnej zložky ceny, ktorá sa môže meniť. Faktúrujú nám však aj fixné náklady elektrární ako sú distribúcia a prenos elektriny, podpora obnoviteľných zdrojov energie či ťažba hornonitrianskeho uhlia.


Zdražovanie má na svedomí aj ťažba lignitu, ktorý pochádza z Hornonitrianskych baní Prievidza, a jeho povinné spaľovanie v tepelnej elektrárni Nováky. Podľa rozhodnutia z decembra minulého roku sme mali v tomto roku dotovať spaľovanie uhlia v Novákoch sumou 98 miliónov eur. Podľa nových rozhodnutí regulačného úradu to má byť až 115,7 milióna eur.


Zaujímavé je, že Slováci nepocítili nižšie ceny elektriny na faktúrach, kým bola lacná. „Zakiaľ cena elektriny na burze klesala, štát cez svoj regulačný orgán bol v komfortnej pozícii navyšovať regulované sieťové poplatky bez toho, aby si koncový odberateľ niečo na faktúre všimol. Teraz sa však trend obracia a sám som zvedavý, ako sa s tým štát a regulátor vysporiadajú,“ uviedol Hudec.


„Celkovo sa môže cena elektriny na faktúrach zvýšiť odhadom až o 10 percent. Predpokladám, že ÚRSO bude tento nárast tlmiť,“ povedal Miroslav Rimár, predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. „Na druhej strane je potrebné povedať že dá sa očakávať aj rast ceny ostatných energetických surovín, teda aj zemného plynu, a tento energetický mix môže znamenať celkovo podstatne vyšší nárast nákladov na prevádzku domácností,“ dodal Rimár.

Priplatíme si aj za kúrenie. „Výrobcovia tepla nakupujú plyn v trhovom prostredí a nemajú žiadny vplyv na jeho cenu. Dá sa predpokladať, že rast cien plynu bude mať najneskôr od budúceho roka dopad aj na ceny tepla,“ potvrdil Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla.

Niektorí teplári neboli pripravení na drahé emisné povolenky. „Preto boli nútení požiadať o zvýšenie variabilnej zložky ceny tepla už v tomto roku,“ informoval Janiš. Podľa odhadov by nárast koncovej ceny plynu mohol byť od 6 do 8 percent. Domácnosti môžu očakávať nárast výdavkov na plyn od 3 do 6 eur mesačne.

 

Koľko zaplatíme za energie

Miroslav Rimár z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo uviedol príklad, o koľko pravdepodobne zdražie elektrina pre domácnosť. „Referenčne môžeme zobrať do úvahy spotrebu elektriny v rodinnom dome na úrovni cca 650 eur ročne, čo predstavuje bežnú spotrebu na prevádzku spotrebičov a osvetlenia bez vykurovania,“ uviedol Rimár. „Ak dôjde k navýšeniu o spomínaných 10% prejaví sa to ročne na úrovni 65€, čo je výrazný nárast,“ dodal. Domácnosti môžu očakávať nárast výdavkov aj na, plyn od 3 do 6 eur mesačne, čo ročne môže predstavovať až 72 eur.

Zdražieť by mali aj potraviny. Vládna strana SNS navrhuje zdaniť potravinové reťazce 2,5 percentami z čistého obratu. Mnohí upozorňujú, že to môže priniesť zdražovanie potravín, krach menších predajní či prepúšťanie. Ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský vyčíslil, že mesačne si tak v obchodoch priplatíme o 7 eur viac.

Mohlo by vás zaujímať: