VEĽKÉ POROVNANIE materských u nás a vo svete: Budete úplne v šoku z toho, ako sme na tom my!
9. 8. 2022, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:29)

Vo väčšine krajín na svete je platená materská dovolenka samozrejmosťou. Rozdiely naprieč svetovými krajinami možno vnímať najmä v dĺžke čerpania a vo výške príspevku. Stále sa však na svete nájdu krajiny, ktoré majú rodinnú politiku na nulovej úrovni a rodičia si nemôžu dovoliť zostať s novorodencom doma.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Mnohí zostanú zaskočení, no Slovensko v tejto oblasti na tom nie je až tak zle. Patríme ku krajinám, ktoré čerstvým rodičkám umožňujú zostať s novorodencom doma najdlhšie. A navyše je tento čas platený. Má to však háčik!
Matka v čase nástupu na tzv. materské musí byť nemocensky poistená alebo jej musí k danému dňu plynúť ochranná lehota, upozorňuje denník Pravda. Taktiež musí splniť podmienku trvania nemocenského poistenia. To musí dosiahnuť aspoň 270 v období dvoch rokov pred pôrodom.
Na Slovensku sa materské vypočítava ako 75 percent z denného vymeriavacieho základu, pričom o príspevok musí rodič požiadať. Maximálna výška príspevku na jeden deň je 55,8741 eur. Na výšku materského príspevku má vplyv výška vymeriavacieho základu, z ktorého sa platilo poistné a nemocenské poistenie v rozhodujúcom období.
Zdroj: Shutterstock
Porovnali sme podmienky materských príspevkov naprieč rôznymi krajinami. Výsledok vás prekvapí.
Mesačne môže matka dostať 1 676,30 eura. Túto maximálnu sumu môže dostať, len ak vymeriavací základ dosiahol 2 266 eur. Suma minimálneho príspevku určená nie je. Môže sa teda stať, že materský príspevok bude nižší ako samotný rodičovský príspevok.
V takomto prípade sa môžete požiadať úrad práce o doplatenie sumy rodičovského príspevku. Na tzv. materské môže nastúpiť namiesto matky otec. Doba, ktorú môže stráviť platene s dieťaťom, je 28 týždňov od prevzatia do starostlivosti. Ak prevezme dve a viac detí, je to až 37 týždňov.
Anketa
Myslíte, že výška materského príspevku na Slovensku je dostatočná?
Ako to funguje v krajinách naprieč svetom, sa dozviete na ďalšej strane >>>
Ako je to s materskou vo svete?
Ani najchudobnejšia krajina Európy nezostala pozadu. V Moldavsku majú matky nárok na 3 roky platenej materskej dovolenky. Môžu si nárokovať aj ďalšie tri roky neplatenej dovolenky, pričom im zamestnávateľ musí držať pracovné miesto. V prvom roku dostane matka 70 percent z vymeriavacieho základu. V ďalších dvoch už len 30 percent.
Naproti tomu v USA sa uplatňuje obmedzený rozsah sociálneho zabezpečenia absencia nemocenských a rodinných programov. Spojené štáty Americké sú jedna z mála krajín, kde si rodič môže v prípade narodenia potomka uplatniť len neplatené voľno. Zákon platí od roku 1993.
Vyzerá to tak, že založenie rodiny v USA je luxus, ktorý si nemôže dovoliť hocikto. „S manželom pracujeme pre rovnakú spoločnosť v Spojených štátoch. Nedávno sme zistili, že našich 12 týždňov neplateného voľna musíme zdieľať. Pôvodne sme si mysleli, že dostaneme 12 týždňov na osobu,“ rozhorčene reaguje na platnú legislatívu mamička v očakávaní, ktorá takto reagovala na stránke portálu boredpanda.
Anketa
Čo si myslíte o podmienkach pre rodiny v USA?
V susednej Kanade má pritom rodič právo na 12 alebo 18 mesiacov materskej dovolenky, pričom dostane 80 percent svojho bežného platu.
Ako to funguje v európskych krajinách, sa dozviete na ďalšej strane >>>
Nemecko patrí medzi pomerne bohaté krajiny Európy s kvalitným sociálnym systémom. Nie je preto žiadnym prekvapením, že majú rodičky vhodné podmienky. Zo zákona majú nárok na štrnásť týždňov materskej dovolenky (najmenej šesť týždňov pred pôrodom a osem týždňov po pôrode). Materský príspevok nepodlieha zdaneniu.
Maximálna výška materskej dávky hradenej zo sociálnej poisťovne je 13 eur na deň. Ak priemerná čistá mzda na deň prekračuje 13 eur, rozdiel prepláca zamestnávateľ. Výška doplatku sa vypočítava z čistej mzdy ženy za posledné tri mesiace pred ochrannou lehotou. Rovnako ani tento príspevok sa v Nemecku nezdaňuje.
„S každým dieťaťom som si vzala zhruba 19-mesačnú materskú dovolenku, 6 týždňov pred termínom pôrodu a 8 týždňov po boli plne vyplácané. Potom som dostávala zníženú mzdu počas ostatných mesiacov. Teoreticky tu môžete čerpať 3 roky materskej dovolenky, ale tretí rok je neplatená,“ uvádza mamička z Nemecka.
Zdroj: Profimedia
Vo Švajčiarsku ženy nemôžu čerpať materskú dovolenku až do pôrodu.
V Taliansku je materská dovolenka povinná a ženy si musia vziať dva mesiace voľna z práce pred termínom pôrodu a tri mesiace voľna po narodení dieťaťa. Počas päťmesačnej dovolenky dostávajú ženy až 80 percent mzdy, ale zvyšných 20 percent zvyčajne, podobne ako v Nemecku, dopláca zamestnávateľ.
Vo Švajčiarsku zvyknú ženy pracovať až do pôrodu. Nie je tam totiž možné začať čerpať materskú dovolenku pred koncom gravidity. Naopak, na Slovensku môžu matky počas ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu začať poberať dávku. Vo Švajčiarsku žena nastupuje na materskú dovolenku v deň pôrodu, tá trvá iba 97 dní a dostáva 80 percent z platu.
Na Slovensku majú oteckovia po novom nárok na platenú dovolenku po narodení dieťaťa. Viac sa dočítate na ďalšej strane>>>>>
Kým na Slovensku majú otcovia po narodení dieťaťa možnosť nepovinne si zobrať dva týždne plateného voľna, v Nórsku to majú povinné. Po Švédsku bolo Nórsko druhou svetovou krajinou, ktorá zaviedla povinnú otcovskú dovolenku. Urobili tak už v 70. rokoch. U nás to je novinka, ktorá bude platiť od 1. októbra, vďaka novele z dielne Ministerstva práce SR.
Zdroj: iStockphoto
Po novom majú oteckovia právo na dva týždne platenej dovolenky po narodení dieťaťa.
Otcovia si tak budú môcť v prvých 6 týždňoch po narodení dieťaťa vybrať 14-dňovú otcovskú dovolenku. Vznikne im nárok na tzv. materské bez ohľadu na to, či poberá materské na to isté dieťa aj matka. Nárok na materské si môžu rozdeliť na dve obdobia – napr. 2 týždne a 26 týždňov pri starostlivosti o dieťa. O príspevok si však musí otec požiadať.