Reklama

Veľké porovnanie cien benzínu a nafty: Ako je na tom Slovensko a kde natankovať cestou k moru?

Reklama

Nástup letnej dovolenkovej sezóny zastavil päťtýždňový trend poklesov cien pohonných látok. Ceny benzínu 95 a motorovej nafty už nepatrne stúpli a tento trend má pokračovať. Vývoj sledujú najmä dovolenkári – motoristi. Pozreli sme sa preto na ceny pohonných látok v susedných krajinách aj dovolenkových destináciách. Kde sa vám oplatí natankovať?

Ceny pohonných látok na Slovensku by mali pokračovať v raste. Motoristická sezóna sa postupne začína a svoje dno ceny pohonných látok už pravdepodobne na najbližšie dva mesiace dosiahli. Aktuálne ceny sú porovnateľné s cenami spred roka. Benzín natankujeme za 1,58 eura za liter, čo je rovnaká hodnota ako vlani. Nafta nás vychádza na 1,48 eura za liter, čo je medziročne viac o 3,1 %. „Plná 50-litrová nádrž benzínu nás tak vyjde v priemere na 79 eur. Za 50-litrovú nádrž nafty zaplatíme v priemere 73,90 eura, čo je o 2,20 eura viac ako vlani,” prepočítala Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Analytici predpokladajú, že aj počas prázdninových mesiacov by sme mohli tankovať za porovnateľné ceny ako pred rokom, teda bez výraznejších výkyvov cien. Do začiatku prázdnin ešte pocítime zdraženie. „Cena benzínu by sa však nemala zatiaľ dostať výrazne nad 1 euro a 65 centov a nafty nad 1 euro a 55 centov,“ tvrdí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

„Z dôvodu nárastu cien ropy očakávame, že aj ceny na domácich čerpacích staniciach by mali začať pozvoľna rásť, čo by bol vývoj typický pre túto časť roka,“ doplnil analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Zdražovanie cien palív badať aj v okolitých krajinách. Stále platí, že u nás je spolu s Rakúskom najdrahší benzín, ktorého cena presahuje 1 euro a 60 centov. Rádovo 10 centov lacnejšie možno v priemere natankovať do zážihových motorov v Poľsku a Slovinsku a podstatne lacnejší je benzín aj v Maďarsku či Česku. Nafta je v rámci regiónu najlacnejšia v Česku, v Poľsku a Slovinsku stojí zhruba podobne ako u nás, rádovo o päť až šesť centov je drahšia v Maďarsku a Chorvátsku o viac ako 10 centov v Rakúsku.

Anketa

Chystáte sa tento rok na dovolenku autom?

  • Áno75%
  • Možno6%
  • Nie18%

Hlasovanie bolo ukončené

Boháček potvrdil, že domáce ceny benzínu patria stále medzi najvyššie spomedzi okolitých krajín s výnimkou Rakúska, kde je cena vyššia o 2 centy. Cena nafty je porovnateľná, avšak stále platí, že o 3 centy lacnejšie ju vieme natankovať v Česku. „Ak by sme sa rozhodli ísť na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu stále v Maďarsku za 1,50 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku za 1,53 eura za liter. Ak tankujeme naftu, doplna sa nám oplatí natankovať na domácich čerpačkách alebo v cieli,“ uviedol Boháček. Liter nafty je aktuálne v Chorvátsku lacnejší až o 11 centov.

Aké sú ceny v ďalších krajinách a o koľko si tento rok priplácame za autobusy, vlaky či leteckú dopravu? ODPOVEDE NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

Ak je našou dovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie až na cieľ, kde vieme ušetriť na benzíne aj 25 centov a nafte do 17 centov na liter. Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať opäť raz doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonných látok vyššie.

Ak by sme chceli ísť na sever Európy, tam sú ceny benzínov a nafty naďalej dlhodobo vyššie ako v našom regióne strednej Európy. „Preto by sme z hľadiska ekonomiky radšej volili iný spôsob dopravy,“ podotkol Boháček.

Zdraženie cítiť aj pri ďalších spôsoboch prepravy. Ak sa Slováci rozhodnú cestovať osobnou cestnou dopravou, teda autobusmi, priplatia si za cestovné 14,6 % oproti vlaňajšku. „V prípade osobnej vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o miernejších 1,1 %. Osobná letecká doprava nás aktuálne vychádza drahšie ako vlani o 6,2 %,“ vymenovala Sadovská.

Mohlo by vás zaujímať:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.