Reklama

Zmena, o ktorej by mal vedieť každý psíčkar: Nový zákaz má platiť pre každé plemeno!

Nový zákon: Koniec psov na reťaziach?

Zdroj: Profimedia

Reklama

Koniec psov na reťaziach? Parlament bude v nasledujúcich dňoch rozhodovať o novele zákona, za ktorú sa bijú tisíce psíčkarov. Novela má zabrániť zbytočnému týraniu a utrpeniu psov uviazaných na reťaziach, šnúrkach či špagátoch.

S návrhom zákona, ktorý by mal majiteľom psov zakázať ich držanie na reťaziach, prišla poslankyňa Eva Antošová (SNS) v spolupráci so Slobodu zvierat. Navrhovaná novela zákona o veterinárnej starostlivosti hovorí jasne: „Držanie psa na reťazi spôsobuje zvieraťu utrpenie, môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a môže spôsobiť trvalú poruchu jeho správania, držanie na reťazi potláča prirodzené potreby spoločenského a svorkovitého zvieraťa, akým pes je, a vedie k frustrácií zvieraťa, dôsledkom je agresívne správanie a sebapoškodzovanie, napríklad hryzenie si vlastných častí tela.“

Reťaz môže psom spôsobovať veľké zdravotné problémy, ktoré môžu mať trvalé následky. „Chodíme k prípadom, kde musíme psov vystrihovať z reťazí, ktorú sú im vrezané do krku. V takýchto prípadoch im majiteľ nasadil reťaz už pred rokmi a je evidentné, že pes z nej nebol nikdy pustený,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Podľa tlačovej správy, ktorú vydala Sloboda zvierat podporili tento návrh tisíce Slovákov, ktorým nie je zaobchádzanie so psami ľahostajné. Petíciu s 50 648 podpismi v júli odovzdali ministerstvu pôdohospodárstva: „Petícia bola súčasťou niekoľko rokov trvajúcej kampane Reťaz je väzenie, ktorá upozorňovala na zúfalé životné podmienky tisícov slovenských psov na reťaziach.“

Zákon sa bude vzťahovať na všetky plemená bez výnimky. Bude platiť aj pre  strážne psy, ktorých úlohou je napríklad stráženie areálov firiem alebo rôznych priemyselných hál. Podľa Dugovičovej by strážne psy mali byť počas noci, kedy majú strážiť, voľne pustené a cez deň by mali byť umiestnené v koterci: „Agresivitu psov spôsobuje práve spomínaná reťaz. Okrem toho by psy určené na stráženie nejakého objektu mali mať dostatočný výcvik, nezvládnutý pes predsa nemôže byť strážny.“

 

Podobnú situáciu predstavujú aj majitelia psov, ktorí sa ohradili tým, že majú nízky plot a nevedia čo s veľkým psom. „Ak nemám vhodné podmienky na chovanie psa, prečo ho chovám? Týmto opatrením dúfame aj v tom, že sa zníži počet nezodpovedných psíčkarov, ktorí psom nezabezpečujú ani základné potreby,“ dodala Dugovičová.

Podľa novely bude neprípustné, aby bol pes držaný na reťazi, dlhšiu dobu. Dovoľuje to iba vo výnimočných situáciách: „Výnimkou je doba, ktorá je preukázateľne potrebná na kŕmenie, čistenie, vyšetrenie, ošetrenie alebo iného dôvodu vedúceho k zabezpečeniu pohody zvieraťa a ochrany jeho zdravia.“

Okrem reťaze zákon zakazuje používať na privezovanie psov aj vôdzky, šnúrky, remene, drôty a podobné prostriedky, ktoré plnia rovnaký účel, ako najčastejšie používaná reťaz. Účinnosť by mal zákon nadobudnúť 1. januára 2022. Štát tak dá majiteľom psov dostatočný čas na to, aby sa na situáciu adaptovali.

Mohlo by vás zaujímať:

 

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.