Oddnes sa bude platnosť povinného zmluvného poistenia (PZP) preukazovať už iba zelenou kartou. Znamená to, že pri policajnej kontrole už nebudete potrebovať bielu kartu. Tú musel mať doteraz každý vodič pri sebe, bola však platná iba na území SR. Okrem cestnej kontroly zelená karta postačí aj pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte.

Novela zákona od 1. októbra zrušila vydávanie bielych kariet, ktoré potvrdzovali platnosť PZP na území Slovenska. Medzinárodná karta automobilového poistenia, teda zelená karta, má na rozdiel od bielej medzinárodnú platnosť a potrebovali ste ju doteraz len na cestách v zahraničí, oddnes ju musíte predložiť pri kontrole už aj našich cestách.

Anketa
Aké doklady máte pri sebe?

Ale pozor! Pre vodičov, ktorí doteraz na slovenských cestách mali pri sebe len bielu kartu, znamená zmena jednu povinnosť navyše. „Oddnes musí mať každý zelenú kartu pri sebe. Nie je žiadne prechodné obdobie, ktoré by dávalo úľavu,“ povedal nám hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov. Skontrolujte si, či máte originál zelenej karty a ak ho nemáte, požiadajte o vydanie svoju poisťovňu. 

Poisťovne už po novom nebudú vystavovať pri uzavretí poistenia obidve karty, len zelenú. Túto zmenu vítajú, hovoria, že išlo o zbytočnú byrokraciu. „Už pri vzniku zákona o povinnom zmluvnom poistení sme namietali, že vydávanie potvrdenia o poistení zodpovednosti, tzv. bielej karty je zbytočný administratívny úkon, ktorý nemá prakticky žiadny zmysel, pretože platí iba pre územie Slovenska," priblížila pre TASR generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) Jozefína Žáková.

Mohlo by vás zaujímať: