Nový systém fungovania záchraniek mnohých ŠOKOVAL: K TAKÝMTO pacientom už sanitku nepošlú!
12. 4. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:57)
Postup pri ošetrení vážne chorého či zraneného by sa mal už čoskoro zmeniť. Nový systém by mal čakanie na sanitku výrazne skrátiť. Lekár však v nej sedieť nebude, ten v prípade potreby vyrazí na pomoc osobitne v inom vozidle. Záchranári aj lekári sa zhodujú, že tzv. rendezvous systém lekára so zraneným je lepší pre pacientov aj pre zdravotníkov. Ako to bude fungovať?
Zdroj: Martin Domok
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: MATEJ JANKOVIC
Galéria k článku
V súčasnosti sú záchranky rozdelené do dvoch skupín – rýchla zdravotnícka pomoc (RZP), v ktorej je záchranár a vodič sanitky a rýchla lekárska pomoc, ktorej súčasťou je okrem nich aj lekár. Po novom k nim má pribudnúť nový typ ambulancie RV, teda z francúzskeho rendez-vous (rande). Tento systém funguje na princípe stretnutia dvoch typov výjazdových skupín – záchranárov a lekára, čo má umožniť vyššiu mobilitu a flexibilitu najmä lekárskej posádky. „Bude zavedený nový typ ambulancie ZZS – rendez vous RV. Vozidlo RV nie je uspôsobené na prevoz pacientov, jeho posádka je zložená z lekára,“ vysvetlili z tlačového odboru ministerstva zdravotníctva, ktoré zmenu predkladá.
Takéto vozidlo príde k pacientovi, ktorý potrebuje poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti a je potrebná prítomnosť lekára. „Ak je následne potrebný prevoz do nemocnice, privolajú sanitku RZP na prevoz pacienta. Ak je počas prevozu potrebná prítomnosť lekára, ide s pacientom. Ak nie je potrebná jeho prítomnosť, uvoľní sa na zásahy k ďalším pacientom. O vyslaní vozidla vždy rozhoduje operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby,“ dodal rezort.
V západných krajinách Európy je to už bežná prax, aj u našich susedov v Česku tento postup využívajú už desiatky rokov. „Výhodnejšie oproti vysielaniu sanitiek je to napríklad v hustej mestskej zástavbe, viď Praha,” podotkol lekár bratislavskej župy Tomáš Szalay, ktorý po tomto systéme volá už 20 rokov. „Keď lekár dokončí diagnostiku a ošetrenie, stabilizuje pacienta, odovzdá ho posádke na transport do nemocnice, a keďže má vlastné auto, môže ísť priamo na ďalší výjazd. Pri dobrom riadení to umožňuje väčšiu flexibilitu záchranných tímov, väčšiu efektivitu i kratšie dojazdové časy. Práve dojazdové časy, ktoré sú kľúčové pre prognózu pacienta, sa nám rok čo rok predlžujú a zhoršujú parameter odvrátiteľných úmrtí,“ vysvetlil lekár.
Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský zmenu tiež víta. „V praxi to znamená, že na mieste zásahu sa pri pacientovi stretávajú dve posádky záchrannej služby. Začína zasahovať tá posádka, ktorá príde skôr. Lekár príde na osobnom aute, napríklad SUV, ktoré je vybavené všetkým, čo sanitka, okrem lehátka na transport,“ povedal nám.
Stretnutie dvoch posádok pri pacientovi má podľa neho obrovské výhody a môže chorému či ranenému zvýšiť šance na prežitie. „Takýto kombinovaný zásah sa udeje iba vtedy, ak je pacient v tak kritickom stave, že musí prísť na miesto aj lekár, ktorý môže vykonať úkony, ktoré záchranár nemôže – napríklad intubácia, uspanie pacienta, alebo podanie opiátov,” opisuje Majerský.
článok pokračuje na ďalšej starne: NEOHROZÍ NOVÝ SYSTĚM RÝCHLOSŤ PREVOZU DO NEMOCNICE? »»»
Určite sa pri novom systéme netreba báť zdržania. Rýchlosť ošetrenia a prevozu do nemocnice, ak je potrebný, zostane rovnaká ako dnes. „Nebude to fungovať tak, že lekár pôjde prezrieť pacienta a potom si zavolá posádku na prevoz do nemocnice a vznikne časové zdržanie. Práve naopak, tá posádka so záchranármi a veľkou sanitkou bude na mieste vždy, niekedy druhá v poradí, niekedy aj prvá, s rozdielom pár minút. Čiže transport bude pripravený vždy v okamžitom čase,“ dodal Majerský.
Zmena vo fungovaní záchraniek je v čase nedostatku lekárov vítaná. Navyšovanie ich počtu nie je nutné, keďže počet posádok záchraniek sa nezvýši, nové posádky vzniknú zmenou posádok RLP na RV. Nie všetky posádky RLP prejdú na systém rendez-vous, plán je zmeniť asi tretinu z nich.
„V krajských mestách jedna posádka RV môže nahradiť dve posádky RLP. Napríklad v Prahe na 1 milión obyvateľov majú 5 lekárov v službe ako rande. Po prepočte to na Slovensku vychádza na 30 lekárov v službe, teraz máme 88,” prepočítal dlhoročný záchranár Viliam Dobiáš a dodal, že posádky s lekárom v súčasnosti chodia zo 60 percent k takým stavom, kde záchranka nie je potrebná.
Aktuálne smeruje zákon o novom systéme záchrannej zdravotnej služby do národnej rady. V ostrej prevádzke by tieto posádky mali byť od jesene 2025. S testovacou prevádzkou by sa mohlo začať od 1. 1. 2024. Miesta, kde budú tieto posádky fungovať, budú určené vo vyhláške v priebehu tohto roka. Hovorí sa zatiaľ o 25 staniciach. Išlo by o mestá ako Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Prešov či Poprad.
Prečítajte si tiež: