Aké bude leto?

- Z dynamiky vývoja počasia vyplýva, že v lete sa u nás môžu vystriedať obdobia horúce, suché, ale aj s výskytom zrážok, v ktorých dominujú búrky, pričom sa prechodne ochladí, resp. sa horúčavy zmiernia. Keď hodnotíme letá ako celok, teda obdobie od začiatku júna do konca augusta, tak bývajú teraz nadnormálne teplé.

Aké problémy môže otepľovanie spôsobiť u nás na Slovensku?

- Klimatická zmena podmienená činnosťou človeka sa neprejavuje iba otepľovaním, aj keď na začiatku boli jej prejavy v charakteristikách teploty vzduchu najnápadnejšie. V súčasnosti sú problémom časté a výrazné výkyvy teploty vzduchu. Na jar rastie riziko poškodenia vegetácie mrazmi. Mierne zimy s nedostatkom snehu v nižších polohách urýchľujú vývoj vegetácie v priebehu jari a tá je potom v pokročilejších štádiách vývoja poškodzovaná mrazmi, ktoré sa u nás na jar prirodzene vyskytujú. V lete nás trápia búrky, sú silné a majú veľký škodový potenciál. Nezanedbateľným problémom sú vlny horúčav v lete, ktoré sú veľmi úporné. Jeseň sa stala nevyspytateľným obdobím. Jej začiatok má často charakter neskorého leta, ktoré sa niekedy prejavuje aj na začiatku októbra. Potom sa zvykne charakter počasia razantne zmeniť a z letného počasia sa ocitneme v jeho neskoro jesennom charaktere, niekedy až s príznakmi zimy, ako sa to stalo v polovici októbra v roku 2009, keď bola na severozápadnom Slovensku snehová kalamita. Toto potom bráni prejaviť sa klasickému babiemu letu, ktoré patrilo v minulosti k typickým príznakom našej klímy. Zimy majú v dôsledku klimatickej zmeny tiež veľmi špecifický charakter. Chýba im teplotná stabilita, v nižších polohách pribúdajú tekuté či zmiešané zrážky na úkor tuhých. Dôsledkom je v nižších polohách už takmer pravidelne iba epizodický výskyt snehovej pokrývky. Toto býva základom sucha na jar.

Zimy plné snehu sú už pre mnohých len spomienkou. Bude snehu čoraz menej a menej na našom území?

- Sneh sa v nižších polohách Slovenska stáva čoraz vzácnejším prejavom zimy. Vo vysokohorských polohách Slovenska sa jej nedostatok neprejavuje, naopak, býva jej tam teraz viac ako v minulosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Predpoveď počasia na 8 týždňov »