Do leta ostáva necelý mesiac a ľudia sa nevedia nabažiť vychádzok do parkov či prírody po týždňoch izolácie doma. Meteorológovia centra AccuWeather tento týždeň zverejnili svoju každoročnú letnú predpoveď pre Európu.


Tím medzinárodných meteorológov spoločnosti AccuWeather viedol skúsený meteorológ Jason Nicholls. Podľa všetkého bude v drvivej časti Európy extrémne teplo.


Kým pre niektoré krajiny leto prinesie intenzívne teplo, iné budú musieť potlačiť riziko silných búrok a dokonca požiarov. „V prognóze zohrávajú úlohu dve veľké veci: veľmi vlhký marec a apríl na veľkej časti Pyrenejského polostrova a suché počasie z južných častí Veľkej Británie až po Ukrajinu," uviedol meteorológ z tímu Tyler Roys.


Veľkú predpoveď pre celú Európu nájdete TU


Horúce a suché podmienky budú v nadchádzajúcich mesiacoch prevažovať na väčšine južnej Európy, čo so sebou prináša určité obavy najmä pre poľnohospodárov.


„Mohlo by to viesť k teplotám vysoko nad 30 ° C a niečo nižších ako 40 ° C v častiach severného Talianska a na údoliach Balkánu, ktoré sa zopakuje niekoľkokrát alebo bude trvať dlhší čas,“ uviedol Roys.


Smerom na východ, kam patrí aj Slovensko, neprimerane slabé zrážky spôsobili, že sa sucho vyvíjalo a rozširovalo. Situácia je zlá najmä na Ukrajine. „Plodiny budú toto leto zasiahnuté počas vegetačného obdobia, preto sa očakávajú nižšie výnosy,“naznačil Roys.

Pôjde najmä o pšenicu, kukuricu, jačmeň, ovos, slnečnicu a cukrovú repu. Horúce a suché počasie meteorológovia pre náš región očakávajú aj v lete. Okrem neznesiteľných horúčav sa treba pripraviť aj na veľké sucho!


Francúzsko, Nemecko a Poľsko


Okrem horúčav sa krajiny od severného Francúzska až po severné Poľsko musia pripraviť aj na zničujúce búrky. „Stredné a severné Francúzsko, cez Nemecko až po Dánsko bude zónou zrážok medzi horúcimi a suchými podmienkami a studenými frontami, ktoré sa pohybujú búrkovou traťou tesne na severozápad Britských ostrovov,“ vysvetlil Roys.


Paríž, Praha, Brusel, Berlín a dokonca Varšava sú niektoré z väčších miest, ktoré sa nachádzajú v zóne, kde by mohlo vypuknúť extrémne počasie. „V prípade silných búrok je možné všetko - krupobitie, škodlivé vetry, bleskové povodne a tornáda,"dodal Roys. Tieto výkyvy očakávajú od konca júla a začiatka augusta.


Španielsko a Portugalsko


Po aprílových zrážkach Pyrenejský poloostrov čaká typické letné počasie. „Vo väčšine Španielska a Portugalska bude prevažne horúce a hlavne suché, ale stále tu budú tradičné letné búrky, ktoré sa príležitostne objavia najmä v horských oblastiach,"uviedol Roys.


Vďaka dažďom aj tomu, že krajiny boli bez turistov, sa značne darilo vegetácii. Tá však počas leta vyschne a hrozia nebezpečné požiare.

Mohlo by vás zaujímať: